Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

0 2

Ağrı ve sızılara karşı yakı bandı kullanmanın faydası mı var zararı mı?

Sırt, kol ve kas ağrıları için yaygın olarak kullanılan bantlar veya ısıtıcı bantlar eczanelerde yıllardır satılmaktadır. Adana Eczacılar Ticaret Odası (ADEO) Başkanı Mürsel Yalbuzdağ, yama şeridinin uygulama alanına faydalı olduğunu ancak kötüye kullanımın insan vücuduna zarar verebileceğini söyledi. Yalbuzdağ, sahte ilaç etiketlerinin eczaneler dışındaki firmalarda satıldığını belirterek “Bu sahte bantlar insan sağlığı gözetilmeden üretiliyor. İnsan derisine zarar verebiliyor” dedi. Onarım bandı nedir? Yama uygulamasının etkisi nedir? Alçı bandı kullananlar ne gibi hatalar yapmasın? Yamanın sahte olup olmadığına nasıl karar verilir? Ayrıntılar bu…

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Alçı bant, özellikle sert kış aylarında çeşitli nedenlerle vücudumuzda oluşan eklem ve kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olmak için tıbbi bir bez olarak kullanılmaktadır. Bu kasetler hemen hemen her eczanede bulunabilir ve orta yaşlı insanların bunlara daha çok ihtiyacı vardır. Bu bantlar, içerdikleri maddeler nedeniyle insan vücuduna sıkıca yapışır ve çalıştıktan sonra çıkarılır ve atılır.

Yakı bantları, bilhassa çetin geçen kış aylarında bedenimizde çeşitli sebeplerden ötürü oluşan eklem ve adale ağrılarının hafifletilmesine yardımcı, ilaçlı bezler olarak kullanılıyor. Neredeyse her eczanede bulunabilecek bu bantlar, bilhassa orta yaş üzeri kesim tarafından daha sık talep görüyor. İçerdiği unsurlar sayesinde insan bedenine güçlü bir halde yapışan bu bantlar, tesirini gösterdikten sonra çıkarılıp, atılıyor.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Adana Eczacılar Odası (ADEO) Başkanı Mürsel Yalbuzdada, uygun fiyatlı ve ağrıya pratik bir çözüm olarak kullanılabilen lastik bantların kullanımı konusunda uyarıda bulunarak, lastik bantların faydalı ürünler olmasına rağmen mutlaka olması gerektiğini söyledi. dikkatli kullanılır. Yalbuzdağ, sahte düzeltme bantlarının da piyasada satıldığını belirtti.

Yakı bantlarını alerjisi veya hassas derili olan insanlar kullanmamalı…

Yalbuzdağ, bantta biberlerden elde edilen biberlerin bulunduğunu, bant takıldığında bu biberlerin yanma hissi yaşayacağını belirtti. Yalbuzdağ, yandıktan sonra bandın yapışkan alanının lokal olarak ısındığını ve rölyef etkisi yaratmaya başladığını belirterek, bu rahatlamaya rağmen yamayı kullanırken hala dikkat edilmesi gereken bazı faktörler olduğunu söyledi.

Yalbuzdağ, yakı bandının en fazla 2 gün insan derisi üzerinde tutulması gerektiğini, bu sürenin aşılması durumunda zarar görmeye başlayabileceğini vurguladı. Güçlü yapışma özelliğinden dolayı bir gün sonra çıkarılması uygundur. Cilde alerjisi veya hassasiyeti olanlar kullanmamalıdır.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Yakı’nın sahte olduğu nasıl anlaşılır? 

Yalbuzdağ, tamir bandının eczanelerde satıldığını, insan sağlığı için ürünün alınması gereken tek yerin eczaneler olması gerektiğini, ancak piyasada düşük maliyetle üretilen sahte alçı bantların başka firmalarda satılabileceğini söyledi. .

Yalbuzdağ, “Dikkatli olmalısınız. Yapıştırıcıdan, efektinden ve kokusundan yamanın doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu noktaları dikkate alırsanız ve kullanımını doğru anlarsanız sorun olmaz.” Dedi.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Yakı hangi durumlarda vücuda zarar verir? 

Eczacı Emine Berat Demirci ise, kış atölyesinde en sevilen ürünün tamir bandı olduğuna dikkat çekti.Bu önlem, yakınların doğru kullanımının vücuda zarar vermeyeceğidir.

Ağrı şikayeti olan tüm hastaları uyardığını ve nasıl kullanılacağına dair yama taktığını söyleyen Demirci, tüm uyarılara rağmen yine de tatsız durumlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Demirci, yakınlarının 1 ya da 2 günden fazla vücutta kalmaması gerektiğine işaret ederek, “Ancak bazılarının vücutta 4 gün tuttuğunu görüyoruz. Bazıları sıcak bir banyoda alçı bantla vücutlarına tutturuluyor.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Kapsikumlu Yakı Bandı Nedir, Neye Yarar, Nasıl Kullanılır

Kapsikumlu Yakı bandı; vücudumuzda çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan eklem ve adale ağrılarının hafifletilmesine yardımcı, ilaçlı bezlere verilen isimdir. Çoğunlukla eczanelerden tedarik edilen yakı bantları isimlerini, ilaçlı bezin içinde yakıcı bir kimyevi bulundurması dolayısıyla yakmak fiilinden almıştır.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Sık kullanıldığı alanların başlıcaları; bel, omuz, boyun, bacak ağrıları, çeşitli fıtık veyahut eklem kayması, kas sıkışması, artrit, burkulmalar ve gücenmeler veya acıya sebebiyet veren kas gerilmelerinin verdiği rahatsızlığın ciddi boyutta hafifletilmesidir.

Ağrı ve Sızılara Karşı Yakı Bandı…

Yakının içinde bulunan kimyasallar ağrılı bölgeye yapıştırıldıklarında cilt altına nüfuz ettikleri için, gebelik ve laktasyon döneminde fetüse ya da süt aracılığıyla bebeğe geçebileceği gerekçesiyle önerilmemektedir. Ayrı olarak hassas cilde sahip kişiler, alerjik bünyeliler ve çocuklarda da kullanımı önerilmez.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.