Altın Kalitesi Nasıl Belirlenir?

0 9

Altın alırken nelere dikkat edilmelidir? Altın fiyatları nasıl ve hangi kriterlere göre belirlenir? 1 Gram altının karışım oranı nedir? İşte size altın kalitesinin belirlenmesini sağlayan etkenler.

Altın almak için kuyumcuya gittiğiniz zaman fiyatların ayar olarak belirlenmiş altın kalite standardına göre değiştiğini görürsünüz.  Peki altının kalitesini belirlemek için kullanılan bu ayar neye göre belirleniyor? Hangi ayardaki altın daha kaliteli ve yüksek değerli?

Altının kimyasal saflığı yüzde terimi ile, adlandırılırken kuyumculuktaki saflığı da karat veya ayar terimleri ile belirlenir. 24 ayar; altının %100 saf olduğunu gösterir. 22 ayar ise altının %91,6 oranında saf olduğunu geri kalan %8,4′lük kısmın başka metaller içerdiğini göstermektedir.

Altın nasıl renklendirilir?

Beğenip tercih ettiğiniz farklı renklerdeki altın sizce nasıl üretiliyor hiç merak ettiniz mi? Altın içerisine boyar madde olarak ne ilave ediliyor? İşte renklere göre ilave edilen boyar maddeler:

  • Yeşil altın: Saf altın içerisine gümüş ilave edilmesi ile elde edilir.
  • Beyaz altın: Saf altın içerisine nikel ve platin ilave edilmesi ile elde edilir.
  • Sarı altın: Saf altına çinko ilavesi ile elde edilir.
  • Sarı ile kırmızı arası renklerde altın: Saf altına bakır elde edilmesi ile sarı altın elde edilirken, bakırın miktarına göre sarıdan kırmızıya doğru renk değişimi olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.