Asidik Gıdalar

0 1

Kullanılmaması Gereken Bazı Asidik Gıdalar

Son zamanlarda alkali diyet, özellikle ünlüler arasında ilgi odağı haline geldi. Çalışmalar, asit reflü diyetinin bir parçası olarak asidik gıda alımını sınırlamanın kemik gücünü artırmaya, böbrek taşı riskini azaltmaya, kronik ağrıyı azaltmaya, hormon seviyelerini iyileştirmeye ve asit reflüsünü hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sağlıklı, besleyici, işlenmemiş yiyecekler yemek ve bazı asitli yiyeceklerin alımını azaltmak, optimal sağlığı elde etmenin tercih edilen yollarından biridir.

Asidik Gıdalar

Asidik besinler hangileridir?

İnsan vücudu sıkı bir pH seviyesini korur. Bu, 0 ile 14 arasında değişen birimlerle vücut sıvıları ve dokularındaki asitlik ve alkalinite ölçüsüdür. Daha düşük pH değerleri daha asidiktir, daha yüksek pH değerleri ise daha alkali olarak kabul edilir. PH 7 nötr olsa da, 7,35 ila 7,45 arası hafif alkali pH insan sağlığı için en iyisi olarak kabul edilir.

İnsan, pH’ındaki küçük değişiklikler bile sağlık üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Yüksek pH’ın neden olduğu alkaloz, kafa karışıklığı, kas seğirmesi ve mide bulantısı gibi semptomlara neden olabilirken, asidoz yorgunluğa, sığ solunum ve baş ağrısına neden olabilir. Neyse ki böbrekler, elektrolit seviyelerini koruyarak ve asidik ve alkali iyonları idrar yoluyla atarak veya emerek insan pH’sını kontrol etme işinin çoğunu yapar. Bununla birlikte, alkali gıdalardan zengin bir diyet yemek bazı sağlık yararları sağlayabilir. Asitli yiyecek alımını sınırlamak, kemik gücünü korumaya, böbrek taşlarını önlemeye ve hatta asit reflü semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Asidik Gıdalar

Kullanılmaması ya da azaltılması gereken asidik besinler

Bazı yiyeceklerin asit oluşturduğu düşünülmektedir, bu nedenle sağlıklı bir diyetle alımınızı azaltmalısınız. Aşağıdakiler en asitli gıdalardır:

Hazır yemekler

 • alkol
 • Süt

Kafeinli içecek

İşlenmiş tahıllar

 • Pizza

Yapay tatlandırıcılar

 • fıstık
 • peynir
 • Spagetti
 • Metre
 • Ekmek

Buğday ürünleri

 • Tereyağı
 • soğuk etler

Rafine bitkisel yağ

 • Kızarmış patates
 • sıcak hindistan cevizi
 • Kırmızı et

enerji içeceği

sakaroz

Mısır şurubu

 • krep
 • Kızarmış yiyecekler
 • Soda

Tüm asitli yiyeceklerin diyetten tamamen çıkarılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Asitli gıda tablosundaki bazı bileşenler önemli besinler sağlar ve sağlıklı bir diyetin parçası olarak ölçülü olarak eklenebilir. Örneğin, çoğu etin yüksek asitliğe sahip olduğu kabul edilir, ancak diyete birçok önemli vitamin ve mineral sağlayabilir. Ayrıca günlük protein gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olarak hücre ve kas sağlığını iyileştirebilirler.

Asidik Gıdalar

Ceviz beslenmesinin de yüksek asitliğe sahip olduğuna inanılıyor, ancak iltihaplanmayı azaltabilen ve sağlığı geliştirebilen antioksidanlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu kategoriye giren diğer sağlıklı yiyecekler arasında yulaf, yumurta, tam tahıllar ve limon, misket limonu ve portakal gibi turunçgiller bulunur. Önemli olan, bu asitli yiyecekleri ve düşük asitli çok sayıda meyveyi, sebzeleri ve bitki bazlı proteini sağlıklı bir bütün yiyecek diyetinin parçası olarak eklemektir.

Asidik Gıdalar

Asidik ve alkali besinler

Yemek yedikten sonra, gıdalardaki kalori ve besinler alınır ve metabolize edilerek geride küller kalır. Bu kül artıkları, gıdanın pH’ını belirler ve onu asitle oluşturulmuş veya alkalileştirilmiş yiyeceklere ayırır. Asit oluşturan yiyecekler genellikle et, yumurta, kümes hayvanları, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal proteinler ile tahıllar ve alkollü içecekler içerir. Aynı zamanda, meyveler, sebzeler ve bitki bazlı proteinli yiyecekler genellikle alkalize veya asidik olmayan yiyecekler olarak kabul edilir.

Yan etkileri ve tehlikeleri nelerdir?

Asitli gıda tüketimini azaltmak istemesinin birçok nedeni var. Aşağıdakiler dikkate alınması gereken bazı önemli yan etkilerdir;

Düşük kemik yoğunluğu

Bazı araştırmalar, asit oluşturan gıdalardan zengin bir diyetin idrarda kalsiyum kaybını artırabileceğini, bu da kemik yoğunluğunda bir azalmaya ve artmış osteoporoz riskine yol açabileceğini bulmuştur. İsviçre dışındaki “International Osteoporosis” dergisinde yayınlanan bir araştırma, katılımcılara asidik veya alkali diyet sağladı. Sonuçlar, asidik diyetin idrarda kalsiyum atılımını% 74 artırdığını gösterdi. Başka bir çalışma, düşük kalsiyum alımına ve asidik yiyeceklere sahip erkeklerin büyük olasılıkla daha düşük kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğunu gösterdi.

Asidik Gıdalar

Sütün asidik aralıkta biraz daha yüksek bir pH’ı vardır, ancak sağlıklı kemik ve dişleri desteklemek için kullanılabilecek başka birçok kalsiyum kaynağı vardır. Lahana, brokoli ve ıspanak gibi sebzeler, kalsiyum yönünden zengin, süt ürünü olmayan iyi gıdalardır.

Asidik Gıdalar

Asit reflüden dolayı ortaya çıkan şikayetlerin artmasına sebep olur

Gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD olarak da bilinen asit reflü, mide asidinin mideden yemek borusuna geri akarak mide ekşimesi ve göğüs ağrısı gibi semptomlara neden olduğu bir hastalıktır. Yemek borusu normal çalıştığında yemek borusunda bu reflüyü engelleyen ve midede asidik kalan bir sfinkter sfinkter bulunur. Bununla birlikte, GERD kullanılırken, bu özofagus sfinkter kasları genellikle zayıflar veya hasar görür ve etkili bir şekilde çalışamaz.
Pek çok asidik gıda, yemek borusu sfinkterini gevşeterek ve asit sıçratarak asit reflüsüne neden olabilir. Örneğin kafeinli içecekler, alkol ve yüksek yağlı yiyecekler asit reflüsünün yaygın nedenleridir. Aynı zamanda, alkali yiyeceklerin (sebzeler ve turunçgil olmayan meyveler gibi) mide asidini azalttığına ve semptomları azaltmaya yardımcı olduğuna inanılıyor. Ek olarak, mide asidini nötralize etmek için kan pH’ını dengelemek, küçük öğünler yemek ve sağlıklı bir yaşam tarzını değiştirmek de asit reflüyü hafifletebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.