Avrupa Nüfusu

0 1

Avrupa’da nüfusu İstanbul’dan daha düşük olan memleketler…

Üç büyük imparatorluğun başkenti haline gelen bu şehre, Napolyon’un “Dünya bir ülke ise başkenti İstanbul” sözleri işaret ediyordu. Roma, Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan İstanbul, dünyanın en önemli kültür ve turizm merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. İstanbul, iki kıtada kurulu dünyadaki tek şehirdir.İstanbul, 1950’li yıllardan itibaren göçmenlerin göçüyle giderek gelişmiştir. Son verilere göre İstanbul 15 milyon 460.000 nüfusa sahip ve birçok Avrupa ülkesinden daha kalabalık. Bazı ülkelerin toplamından bile daha büyük. Aşağıdakiler, Avrupa’da İstanbul’dan daha az nüfusa sahip ülkelerdir.

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, 15 milyonluk bir nüfusa sahip ve yakın nüfusu ile dünyanın en büyük metropollerinden biridir. Bu antik kent, önemli bir tarihi mirasa dayanmaktadır ve birçok Avrupa ülkesinden daha büyük bir nüfusa sahiptir. Aşağıdakiler, İstanbul’dan daha az nüfusa sahip. Avrupa ülkeleridir.

Andorra 

Pyrenees Dağları ile çevrili, İspanya ve Fransa ile çevrili Andorra’da 77.000 kişilik bir nüfus yaşıyor. Ülkenin en önemli geliri Pireneler’deki kış sporlarıdır.

Avrupa Nüfusu

Arnavutluk 

Arnavutluk, Adriyatik kıyısındadır ve aynı zamanda Avrupa’nın en dağlık ülkelerinden biridir. Yüzlerce yıldır Balkan ülkelerini yöneten bu Balkan ülkesi, toplam 2 milyon 840 bin nüfusa sahip.

Avusturya 

Avusturya, dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri ve Avrupa’nın en önemli kış sporları merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ülke, 8 milyon 850.000 nüfusuyla Alpler’in çoğuna sahip.

Belarus 

Doğu Avrupa ülkesi Belarus, İstanbul’dan daha az nüfusa sahip ülkelerden biridir. Belarus’un toplam nüfusu 9 milyon 480.000’dir.

Avrupa Nüfusu

Belçika 

Belçika bugün birçok uluslararası kurum ve kuruluşun merkezidir. Belçika, 11 milyon ve 460.000 nüfusuyla Avrupa Birliği kurumlarının da merkezidir.

Bosna-Hersek 

Bosna Hersek’in nüfusu, yüzlerce yıldır Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altında olup, 3 milyon 350 bin nüfusuyla bu dönemden kalma pek çok kalıcı esere sahiptir.

Bulgaristan 

Türkiye’nin batı komşuları ve Bulgaristan’ın nüfusu Avrupa Birliği’nin en yeni üyeleridir ve İstanbul’da yer almaktadır. Balkan ülkelerinin nüfusu 7 milyondur.

Çekya 

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın en çok turist çeken ülkelerinden biridir ve Avrupa kıtasının önemli bir tarihi ve kültürel merkezidir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, kıtada en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Bu muhteşem ülkenin toplam nüfusu 10 milyon 710 bin.

Danimarka 

Rotamızı kuzeye çevirdik. Danimarka, dünyanın en zengin ve en pahalı ülkelerinden biridir ve nüfusu İstanbul’dan daha azdır. Ülkenin toplam nüfusu 5 milyon 806.000 kişidir.

Avrupa Nüfusu

Estonya 

Estonya, Baltık Devletlerinin en kuzeyi ve Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biridir. Estonya’nın toplam nüfusu yaklaşık 1,3 milyondur.

Finlandiya 

Kuzey Estonya’da bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya da İstanbul’dan daha az nüfusa sahip. Bu soğuk ülkenin toplam nüfusu 5 milyon 520.000’dir.

Hırvatistan 

Hırvatistan, Avrupa’da son yıllarda yükselen turist rotalarından biridir ve Dalmaçya kıyılarından özel ilgi gördü. Bu eski Yugoslavya ülkesinin toplam nüfusu 4 milyon 60.000’dir.

İrlanda 

Bu ada ülkesi kuzey Avrupa’da yer almaktadır ve eğitim ve bilişimdeki başarısı ile tanınmaktadır. Küçük bir ülke olarak İrlanda’nın toplam nüfusu 4 milyon 904 bin.

İsveç 

İsveç, İstanbul’dan daha az nüfusa sahip ülkelerden biri olan bir başka İskandinav ülkesidir. İsveç, toplam 10 milyon 230.000 nüfusuyla dünyanın en zengin ülkelerinden biridir.

İsviçre 

Orta Avrupa’da Alplerle çevrili bu küçük ve müreffeh ülke, kış sporları, çikolata ve güçlü bankacılık sistemiyle ünlüdür. İsviçre’nin toplam nüfusu 8 milyon 570.000’dir.

Avrupa Nüfusu

İzlanda 

İzlanda, Avrupa’nın en kuzeydeki ülkesi ve kıtadaki en soğuk bölgelerden biridir. İzlanda, toplam nüfusu yalnızca 365.000 olan bir ada ülkesidir.

Karadağ 

Arnavutluk ve Hırvatistan gibi Karadağ da bu iki ülkeden çok daha az nüfusa sahip bir Adriyatik ülkesidir. Karadağ, 622.000 toplam nüfusu ile Türklerin en çok tercih ettiği tatil yerlerinden biridir.

Kosova 

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova, nüfus ve alan bakımından Afrika kıtasındaki en küçük devletlerden biridir. Son nüfus sayımına göre Kosova’nın nüfusu 1.845 bin.

Kuzey Makedonya 

Kısa süre önce Kuzey Makedonya olarak değiştirilen güney Kosova’da bulunan bu küçük Balkan ülkesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllardır hakim olduğu topraklardan biridir. Ülkenin toplam nüfusu 2 milyon 77.000’dir.

Avrupa Nüfusu

Letonya 

Baltık ülkesi Letonya, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Letonya’nın toplam nüfusu sadece 1 milyon 92 bin.

Liechtenstein 

Avusturya ile İsviçre arasında bulunan ve Alplerle çevrili olan bu küçük prenslik, Avrupa’nın en eski kantonlarından biridir. Liechtenstein’ın toplam nüfusu 39.000’dir.

Litvanya 

Litvanya, Baltık Devletleri arasında en büyük ve en güneydeki ülkedir ve coğrafyası, mevcut tarihi sınırlarından çok daha geniştir. Litvanya’nın şu anki nüfusu 2 milyon 790.000’dir.

Lüksemburg 

Benelüks ülkelerinden biri, en küçük Lüksemburg ve ayrıca Hollanda ve Belçika, küresel şirketlerin merkezidir. Bu küçük ülkenin nüfusu 614.000’dir.

Avrupa Nüfusu

Macaristan 

Macaristan, Orta Avrupa’da yer almaktadır ve Türkiye ile en yakın ilişkiye sahip kıtadaki ülkelerden biridir. Macaristan’ın şu anki nüfusu 9 milyon veya 770.000.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.