Ayak Bakımı

0 2

Ayaklarınızı gün boyu rahat ettirmek için 7 bakım ipucu

Ayaklar vücudunuzun çok önemli bir parçasıdır çünkü tüm ağırlığınızı gün boyu taşırlar. İnsan ayağında yaklaşık 29 kas vardır. Uzun bir günün ardından ayakların bu kasları şiddetli ağrı ve karıncalanma yaşayacaktır. Bu nedenle, lütfen ayaklarınızın iyice dinlendiğinden ve rahat olduğundan emin olun. Peki, hangi yöntemler ayak yorgunluğunu giderebilir ve ertesi gün rahatça egzersiz yapmanızı sağlayabilir? İşte ayaklarınızı gün boyu rahat ettirecek 7 bakım ipucu …

Ayak Bakımı

Peeling yöntemiyle pullardan temizleyin

Pürüzsüz ve yorgun ayakları olan kişiler için, iyi bir ayak masajını az miktarda peeling ile birleştirmeyi deneyin. Banyo yaparken bir kese (kese veya süngertaşı gibi) kullanın ve ayaklarınıza nazikçe masaj yapın.

Bu yöntem topuklarınızı nasır ve çatlaklardan temizler. Daha sonra ılık suyla yıkayın ve yumuşak ayaklarınızı nemli tutun.

Duyusal bir yürüyüş yapın

Duyusal yürüyüş, çeşitli dokular üzerinde çıplak ayakla yürüdüğünüz bir aktivitedir. Parke taşı, ağaç kabuğu, yapraklar veya çimlere bastığınızda size rahatlatıcı bir his verecektir.

Size ve ayaklarınıza dinlendirici bir deneyim yaşatmak için çim veya yumuşak halı üzerinde yürümeyi deneyebilir ve gözlerinizi açık tutabilirsiniz.

Tenis topuyla masaj uygulayın

Uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından rahatlatıcı bir ayak masajına ihtiyacınız varsa işte ideal çözüm! Tek ihtiyacınız olan bir tenis topu

İyi bir masaj etkisi elde etmek ve hamstringlerinizi gevşetmek için tenis topunu ayak tabanlarınızla birlikte yavaşça ileri geri kaydırın. Bu yöntem krampları önlemenize, gerginliği gidermenize ve size çok fazla rahatlama getirmenize yardımcı olacaktır.

Ayak Bakımı

Ayaklarınızı oynatın

Ayaklarınızı güçlendirmek için esnemeyi ve egzersiz yapmayı deneyin. Çok basit bir egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Yere küçük bir havlu koyun. Ayak tabanlarınızı ilmekli kumaşın üzerine yerleştirin ve ayaklarınızı havlunun ucuna yerleştirin.

Topuklarınızı havluya bastırın, bezi sıkın ve ayak parmaklarınızı içe doğru bükün.

Buz tedavisi uygulayın

Topuk ağrıyorsa veya şişmişse, bir çeşit iltihaplanma olabilir. Böyle bir durumda bir havluya buz koyun ve 15 dakika ayağınızın üzerine koyun.

Ağrı devam ederse şayet, ayaklarınızı ve sağlığınızı tedavi etmenin farklı yollarını bulmak için bir hekime başvurun.

Tırnaklarınızı kısaltın veya kesin

Bütün gün ayakkabı giydikten sonra ayak parmaklarınız ağrıyor mu? Bunun nedeni ayak tırnaklarınızın çok uzun olmasıdır.

Tırnaklarınız ayakkabılarınıza bastırmaya devam ederse, kalınlaşmış tırnaklar, nasırlar ve hatta şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Bunu önlemek için, tırnaklarınızı orta uzunlukta kesin, ardından temizleyin ve keskin kenarları törpülediğinizden emin olun.

Ayak Bakımı

Muz maskesi yapın 

Ayaklarınız yorgunsa ve pediküre ihtiyaç duyuyorsa mutfakta ilaç alabilirsiniz. Bunun için ayağınıza muz sosu sürebilirsiniz.

Bir kasede veya tabakta muzları bir macun haline getirin. Ayaklarınızı ılık suya batırın. Bir ayağınızı sudan çıkarın, ayağın tabanını baldıra kadar kapatın ve ardından macunla masaj yapın.

Bu işlemi 4 dakika boyunca dairesel hareketlerle gerçekleştirin. Durulayın ve diğer ayağınızla tekrarlayın.

Ayak Bakımı

Efsane Leğen, Uzun Zamandır Nerelerdeydin?

Ayak yıkama ve leğen ikilisi, kuru fasulye-pilav kadar kanıksanmıştır. Eski Türk filmlerinde kadınların eve gelen eşlerinin ayaklarını leğende yıkama merasimleri çok şükür son buldu. Herkes kendi ayağını kendi yıkasın bir zahmet.

Ayaklarınızı dinlendirmek için iki ayağınızın sığacağı büyüklükte iki farklı leğen edinin. Bu leğenlerin birine 40-45 derecede sıcaklıkta su, diğerine soğuk su doldurun. Sıcak suyun içinde 5 dakika beklettiğiniz ayaklarınızı, mayışmalarına izin vermeden soğuk suyun olduğu leğene sokun. Bir 30 saniye bekledikten sonra yeniden diğer leğene doğru ayaklanın. Bu işlemi 5-6 kez tekrarlayın. Sıcak sudan soğuk suya giren ayaklarınız, artan kan dolaşımıyla canlanacaktır. Bazı şoklar iyidir, sürprizler güzel şeyler, ayık tutar.

Sizi zambaklara saracağız

Zambak yağı, kozmetikte kullanılan bitkisel bir ürün olmasının yanında, hem ellerdeki hem ayaklardaki eklem ağrılarına iyi gelmesiyle de pek meşhur. Üç-dört avuç dolusu zambağı ince ince kıyın, zeytinyağı dolu bir kavanoza koyun, ağzı kapalı bir şekilde iki hafta güneşte bekletin. Salsın tüm şifasını iyice. Kavanozu benmari usulü sıcak suda kaynattıktan sonra içindeki yağı bir tülbent yardımıyla süzdüğünüzde elde ettiğiniz yağ, ayaklarınızın ağrısını sızısını geçirecek olan zambak yağı olacak.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.