Bahçe Aydınlatması Önerileri

0 3

Herkes turistlerin hayran kalacağı güzel dekore edilmiş bir eve sahip olmak ister. Tabii ki evin bahçesi de ev kadar takdire şayan olmalı. Bahçe aydınlatması , kusur kabul etmeyen bir evin iç veya dış mimarisi ve tasarımı kadar kusursuz olmalıdır. Bahçe dekorasyonu, ekilen bitkiler ve çiçekler bahçe dekorasyonu olarak tanımlandığı gibi aydınlatma da bahçe dekorasyonudur. Ayrıca aydınlık ve güzel bahçe, yoğun bir günün ardından size derin bir nefes verecektir. Doğru aydınlatma, bahçenin evin içi kadar göz alıcı görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle bahçe aydınlatma önerilerini içeren bu makaleyi aydınlatma sistemi kurmadan okumalısınız.

Bahçe Aydınlatması Önerileri

Bahçe Aydınlatmasında Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Öncelikle bahçe aydınlatması nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce bu işlemi uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç noktadan bahsetmek gerekir.

Işıklandırırken:

  • Direkt güneş ışığı ve aşırı ışık, aydınlatılacak alana yansıtılmamalıdır.
  • Hafif ışıklı bir görünüm (“loş” terimini kullanabiliriz) ideal olacaktır.
  • Bitki ve ağaçları aydınlatmak istiyorsanız uzunluklarını dikkate almalısınız.
  • Aydınlatma malzemelerinin bahçeye uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Bahçe Aydınlatması Ne Şekilde Yapılır?

Ev sahipleri için bahçe aydınlatmasında enerji tasarrufu faydalıdır. Ayrıca evin dışına uygun aydınlatmanın seçilmesi, evi görsel olarak tamamlayacak, göz alıcı görünmesini sağlayacak ve aidiyet duygusu yaratacaktır.Popüler gece aydınlatma sistemi kullanıldığında bitkilerin ve ağaçların aydınlatılması görsel etkiyi destekleyecektir. Ayrıca duvarlarda kullanılan led ışıklar ve spotlar şık bir görünüm sağlayacaktır.

Bahçe Aydınlatması Tavsiyeleri

Bahçe duvar şamdanları için yüzlerce seçenek mevcut olup, her zevke en uygun seçeneği bulabilirsiniz.Bahçe aydınlatması ile uğraşanlar için doğru seçimdir. Pergola, salıncak ve diğer güneş enerjisi türleri, bahçenin büyüklüğüne göre bahçenin şıklığını artırmak için güneş enerjisi kullanmalıdır. Güneş enerjisine güvenerek, güneş enerjisi enerji ve elektrik tasarrufu sağlayabilir.

Bahçede yüzme havuzu varsa, havuzun aydınlatılmaması tehlikeli ve görsel açıdan zayıf olacaktır. Havuz aydınlatması için uzmanlardan destek alınmalı ve kişi kendi önerilerini zevk duygusuyla birleştirmelidir.

Alışveriş merkezleri, sinema salonları, müzeler ve diğer kamusal alanlarda kullanılan zemin ve zemin aydınlatması arasında kullanılan aydınlatmaya rağmen, bu akım son zamanlarda evlerin bahçelerine de taşınmıştır.

Bahçe Aydınlatması Önerileri

Doğal olarak bahçeye girdikten sonra ilk dikkatinizi çeken şey kaldırım oluyor. Kaldırımı aydınlatmak, ev sahibinin ve misafirlerin yürüyüşünü mutlu edecektir. Uzmanlar, geçit üzerinde spot ışıkları ve LED ışıkları kullanmanızı tavsiye ediyor. Bahsedilen birçok çeşidi olduğu için dikkat edilmesi gereken tek şey, kullanılan aydınlatmanın çok fazla ışık içermemesidir.

İç mekanlar gibi bahçe aydınlatmasında da merdivenleri unutmamalıyız. Merdiven aydınlatması kullanımda oldukça rahat ve dayanıklıdır. Yine de çeşitli seçenekler olabilir, ancak paradan tasarruf etmeye yardımcı olan güneş ışığı genellikle tercih edilir. Farklı aydınlatma modelleri ile zarafet duygusu kattığı da göz ardı edilemez.

Bahçe aydınlatması için en önemli yerlerden biri kapı ve giriş lambalarıdır. Bahçe ve evin tasarımına göre düzenlenen kapılar ve giriş ışıkları, ev sahibi önünde misafirleri sıcak ve samimi bir şekilde karşıladı.

Yetersiz bahçe aydınlatması durumunda kapı lambaları önemli bir rol oynar. Geniş ve ferah bir bahçe gösterecek ve eve girip çıkmak için kolaylık sağlayacaktır (örneğin, kapının anahtarla açılması).

Bahçe içerisinde herhangi bir yerde aşırı aydınlatmadan kaçınılmalı, aydınlatma ev dekorasyonuna göre yapılmalıdır. Aksi takdirde gereksiz bahçe aydınlatması pahasına güzel görünmesini sağlamak maddi kayıplara ve görsel zevklere neden olacaktır. Bu aynı zamanda güçlü ve karmaşık bir görünüme neden olacaktır.

Açık hava aydınlatması  – kendinizi iyi hissettiren etkisiyle

 

İlkbahar dışarı çıkıp bahçenizi yenilemek için ideal zamandır. Benzer şekilde güneş severler ve temiz hava dostları da dışarılara akın ederek güneşi tenlerinde hissetmenin tadını çıkarmaya ve hemen arka bahçelerindeki yeşil cennetin içinde kendilerini yenilemeye çalışırlar. Bu açık hava keyfi neden güneşin batmasıyla sona ersin ki? Artık karanlık bahçeler geçmişte kaldı. Solar bahçe bahçe lambalarından LED dış mekan aydınlatmalarına kadar geniş bir yelpazeden seçeceğiniz ürünler, bahçenizde konforlu bir ambiyans yaratacak ve ılık yaz sıcağı keyfini gecenin geç vakitlerine kadar yaşamanızı sağlayacak.

 

Bahçe aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken unsurlar

 

Alt yapı tesisatı kabloları en az 10 atü koruma borusu içinden geçmelidir. Uygulama kalitesi ve alt yapı tesisatından kullanılan malzemenin sağlamlığı sizin ve bitkilerinizin güvenliği için çok önemlidir. Bu nedenle kaliteli malzeme seçmeye özen gösterin.

Havuz ya da gölet aydınlatmalarında 12 voltluk aydınlatmalar seçin.

Aydınlatmaların direkt bitkilere gelmemesine dikkat edin.

Armatürden çıkan ısı bitkilerinizi zarar verebilir. -Bitki spotlarının yönü, sizin bakış istikametinizle aynı istikamette olsun. Böylece, ışıklar bahçeyi görmenize engel olmaz ve sizi rahatsız etmez.

Aydınlatma armatürlerin seçiminde dış mekanda hava koşullarına dayanıklı IP’si (Koruma özelliği) armatürler seçin.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.