Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçirilir?

0 5

Balgamı Geçiren Gıdalar

Ballı limonlu çay tüket. Dilersen limonlu çay satın alabilirsin ya da sıcak su ile 2 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırarak limonlu sıcak su elde edebilirsin. Dilersen içeceğine bal da ekleyebilirsin.

Baharatlı yiyecekler tüket. Acılı yiyecekler tükettikten sonra burnun çok hızlı akıyor mu? Biber ve bayır turpu gibi yiyecekler boğazını rahatlatır ve balgamın sökülmesine yardımcı olur.

Sıcak içecekler tüket. Çorba, çay gibi sıcak ürünler sizi besler ve bunun yanı sıra boğazdaki balgamın sökülmesine yardımcı olur.

Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçirilir?

Tuzlu su içerek gargara yap. Yarım tatlı kaşığı tuzu bir bardak ılık suya ekle ve kafan geride olacak şekilde bu sıvı ile gargara yap.

Tost tüket. Tostun bilinmeyen özelliklerinden bir tanesi de balgamın boğazdan geçirilerek mideyen gitmesini  sağlamasıdır. Boğazınızı kibarca kazır ve boğazınızı temizler. Bu şekilde balgamın bir kısmından kurtulmuş olursunuz.

Bol miktarda su tüket. Eğer çok fazla balgam şikayetiniz varsa bunun sebebi vücudun hastalıkları engellemeye çalışması olabilir. Bunun anlamı bağışıklık sisteminizin çok yoğun çalışması olabilir. Su içmek suretiyle vücudunun sıvı ihtiyacını karşıla ve işini yapması için yardımcı olmaya çalış.

Bir tatlı kaşığı elma sirkesi tüket. Tadını beğenmezsiniz fakat size yardımcı olacaktır. Ne kadar hızlı içerseniz o ölçüde faydalı olacaktır sizin için. 5 10 saniye beklerseniz iyi olur. Eğer yine de ağzınızdaki kötü tat gitmez ise su içerek bu tadı gidermeyi deneyin.

Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçirilir?

Balgama Neden Olan Şeylerden Kaçın

Sigara içmemeye çalışın. Boğazın balgamlı olduğu zaman sigara içmemeye çalışmazsanız iyi olur. Sigara içmek ses tellerinizin kurumasına sebep olur ve vücudunuz bu kuruluğu hisseder ve buna karşılık olarak daha fazla balgam üretme reaksiyonu gösterir.

 • Dünyadaki bilim insanlarının çalışma ve araştırmaları öyle gösteriyor ki sigara içmek ile balgam üretimi arasında bir bağlantı ve doğru orantı mevcuttur.

Süt ve süt ürünlerinden uzak durmaya çalış. Süt ve süt ürünlerinin balgam üretme gibi bir özelliği yoktur fakat bu ürünlerin içerisinde bulunan yağ balgam oranının artmasına sebebiyet verebilir.

Mümkün olduğunca duman ve tehlike içeren kimyasal maddelere maruz kalmamaya çalışmanız size faydaşı olur.

Balgamı Gidermeye Yarayan Diğer Yöntemler

Sıcak su ile duşta vakit geçir ve olabildiğince buhar solumaya çalış. Suyun size etki eden sıcaklığı balgamın sökülmesine yardımcı olur.

 • Eğer elinizin altında mevcutsa buhar cihazı kullanın. Bu odanın havasının dengeli bir surette nemlenmesine yardımcı olur. Bunu yaparken dikkatli olun. Boğazınızı rahatlatmaya çalışırken odanızı amazon ormanlarına çevirmeyin.

Mümkün olduğu sürece kendi kendinizle konuşmaya çalışın. Mırıldanırken ses tellerinizin titreşimi boğazınızdaki balgamın sökülmesine yardımcı olduğuna dair çeşitli görüşler vardır.

Balgamızını yutmayın, tükürün. Balgamını sessizce çıkarmak için yanınızda her daim mendil bulundurmaya çalışın. Eğer balgamınız öksürükle çıkıyorsa onu yutmamaya çalışın.

Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçirilir?

İpuçları

 

 • Suyu kaynat, bir kaşık bal ekle, limonata tadını yakalamak için içine limon sık ve tüket.  Bu yapacakların  balgamın geçmesine yardımcı olur.
 • Bol miktarda sıvı iç.
 • Mentollü pastil kullanarak boğazınızı rahatlatın.
 • Vücudunuzun boyun kısmını mümkün mertebe sıcak tutun. Fakat ateşiniz yoksa bunu yapın.
 • Uyuduğunuz zaman ayağızına Vicks sürün ve çorap giyerek çarşaflarınıza bulaşmasına engel olun. Fazla ağır olduğu için bebeklerin göğsüne Vicks sürülemediği için bu yöntem bebeklerin üzerinde uygulanabilir.
 • Uykunuzu aldığınızdan emin olun ve mümkün olduğunca burnunuzu temiz tutmaya çalışın.
 • Su kaynat, içine biraz bal kat, sıcak limonata tadında olması için bir limon sık ve iç. Balgamın geçmesine yardımcı olur.
 • Bol bol sıvı tüket.
 • Boğazını rahatlatması için mentollü pastil kullan.
 • Boyun kısmını olabildiğince sıcak tut. Ama ateşin varsa bunu yapma.
 • Uyurken ayağına Vicks sür ve çarşaflarına bulaşmaması için ayağına çorap giy. Çok ağır geleceği için bebeklerin göğsüne Vicks sürülemediğinden bu yöntem bebeklere uygulanabilir.
 • Uykunu aldığından emin ol ve burnunu temiz tut.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.