Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

0 2

Anne sütünün birçok faydası vardır ve bebekler için en doğal ve en sağlıklı beslenme şeklidir. Annenin bebeği bu şekilde besleme kararını etkileyen bazı kişisel ve çevresel faktörler, annenin bu yemekten onu açığa çıkaran veya ona fayda sağlayan özelliklere sahip olabilir. Ayrıca anne sütüyle beslenen bebeklerin beslenmesini destekleyen DSÖ yayın ve çalışmalarının sayısı artmaktadır. Ancak bu sosyal belirleyiciler hakkında bilgi sahibi olmak emzirme sürecini daha bilinçli hale getirebilir. Bu makale, annelerin emzirme kararlarını etkileyen sosyal faktörler hakkında bilgiler içermektedir.

Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

Annenin Özelliklerini öğrenelim

Çalışmada belirtildiği gibi, emzirmenin başlangıç ​​zamanı ve süresi arasındaki ilişki anne durumu, vajinal doğum, önceki canlı doğumlar, çoklu canlı doğumlar (çoklu doğumlar), sigara ve içme alışkanlıkları, ilk üç aylık dönemde doğum öncesi bakım ve tıbbi bakımı içermektedir. Sağlayıcılar, emzirme ve kasıtlılık gibi diğer faktörler hakkında görüşmeler ve doğumlar gerçekleştirir. Emzirme davranışıyla ilgili diğer faktörler arasında anne yaşı, ırk ve etnik köken, eğitim seviyesi, istihdam durumu, yıllık aile geliri ve vücut kitle indeksi (BMI) yer alır. Raporlara göre, ergen anneler, özellikle sezaryen, doğum sonrası depresyon veya anne sütü temini eksikliği olanlar, sadece kısa bir süre emziriyorlar.

Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

Annenin ırkı ve sadece emzirme zamanı da önemlidir, dini tavsiye ve görüşlerin yanı sıra bu, çeşitli ırkların gelenekleriyle ilgili olabilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde, siyah kadınlar tüm ırklar arasında en düşük emzirme ve süre oranlarına sahiptir. Bazı kültürel yanlış anlamalar nedeniyle, siyah Amerikalı kadınlar arasındaki ırksal emzirme farklılıkları hala var. Örneğin, siyah topluluklarda ortak bir kültürel inanç, biberonlara mısır gevreği eklemenin bebeklerin daha uzun uyumasına yardımcı olacağıdır.

Ayrıca annenin obezite, çoğul gebelik komplikasyonları veya prematüre bebekler gibi önceden var olan sağlık sorunları da özel emzirme süresinin kısalmasıyla ilgilidir. Annenin emzirme konusundaki bilgi eksikliği, emzirme konusunda sınırlı rehberlik ve zayıf aile ve sosyal destek de sadece anne sütüyle beslemenin olmaması veya kısa süreli olmasıyla ilgilidir.

Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

Buna karşın, lise diplomasına sahip, evli ve doğumda daha yaşlı olan annelerin emzirme olasılığı daha yüksektir. Evli annelerin emzirmeyi kabul etme olasılıkları daha yüksektir çünkü eşlerinden destek alma olasılıkları daha yüksektir ve bu da emzirmenin zorluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olur. Tek başına emzirme süresini önemli ölçüde artıran diğer faktörler arasında tekil gebelikler, emzirme fırsatları, doğal vajinal doğum, emzirilen bebekler için uygun kilo artışı ve bebek sedasyonu yer alır.

Bebek Emzirmesi Topluluk Faktörlerini öğrenelim

İnsan sosyal bir varlıktır ve davranışlarının çoğu içinde yaşadığı sosyal çevreden etkilenir. Emzirme, anne topluluğunun etkilediği bir hastalıktır. Emzirmeye yönelik yaygın yanlış anlamalar ve tutumlar, emzirmeye ilişkin yaygın yanlış anlamaları gösteren küresel topluluk üyelerinin gerçek alıntılarıdır. Cinsiyetlendirilmiş göğüslerin toplumda kadınları emzirmesine engel olabileceğine dair kültürel tutumlar, sosyal tanınma ve sosyal normlar. Emzirme davranışındaki değişiklikleri teşvik etmeye yönelik müdahaleler, kötü emzirme uygulamalarına yol açan kötü kültürel kavramları ve uygulamaları ortadan kaldırmaya odaklanmalıdır. Bebek besleme alışkanlıkları, optimum emzirme alışkanlıkları hakkında yetersiz bilgiye sahip olan aile üyeleri ve partnerlerinden güçlü bir şekilde etkilenir.

Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

Bazı topluluklarda emzirme, toplumda kültürel olarak kabul edilemez bir uygulama olarak kabul edilir. Bu nedenle, eşleri ve diğer aile üyelerini dahil ederken, emzirmenin olumlu yönleri hakkındaki yaygın yanlış anlamalara dayanan belirli iletişimleri yaymak, emzirmeye ilişkin olumsuz algıların değişmesi açısından çok önemlidir.

Organizasyonel Faktörlerni öğrenelim

Çocuk doktorları, doğum uzmanları ve jinekologlar ve diğer sağlık uzmanları genellikle bebek sağlığı ve beslenmesinin en güvenilir ve güvenilir kaynağıdır. Doğum hastanelerinin hemşirelik uygulamaları ve sağlık personelinin tavsiyeleri, annelerin emzirme kararları vermesine yardımcı olur. Yeni annelerin emzirme konusunda kendine güveni veya bilgisi olmayabilir ve sağlık uzmanları emzirmeye rehberlik etmede ve zorlukların çözülmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynayabilir.

Emzirme desteği ve danışmanlık, olası emzirme sorunlarını çözmek için kullanılabilir. Bu nedenle, uzmanların emzirmeyi desteklemek ve annelerin yaygın emzirme engelleri ve zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için yeterince eğitilmesi gerekir. Sağlık hizmeti sağlayıcılarının desteği, kadınların başarılı ve optimal emzirme için güven ve becerilere sahip olmasını sağlar.

Bebek Emzirmesini Etkileyen Faktörler

Bununla birlikte, sağlık uzmanları hamile kadınlara veya yeni annelere bebek maması için promosyon materyalleri sağladığında, istemeden emzirme olasılığını azaltabilirler. Araştırmalar, emzirme için yararlı maddeler içeren dışkı alan annelerin, ücretsiz mama ve kupon içeren dışkı alan annelere göre emzirme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Anneler emzirmeyi ne kadar erken bırakırsa, o kadar çok yiyecek alırlar ve bu da mama mamullerini bebeklere doğumdan önce mama satmaya teşvik eder. Bu genellikle anne sütünün veya formül sütünün doğum öncesi amacını belirlerken gerçekleşir.
Doğum hastanelerinde emzirme uygulaması ve sağlık personelinin bebek beslenmesi konusundaki tutumu ve bilgisi, bebek besleme davranışı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Emzirmenin yararları hakkında bilgi verin ve yararlı emzirme kaynakları sağlayın Sağlık hizmeti sunucuları ve doğum kurumları, emzirmenin yaygınlığını önemli ölçüde artırabilir.

1991 yılında, DSÖ ve UNICEF, emzirmeyi daha iyi desteklemek ve yaygınlaştırmak için anne olanaklarını iyileştirmek için “Bebek Dostu Hastane Girişimi” ni başlattı. Bir tesisi “bebek dostu” bir tesis olarak belirlemek için, “başarılı bir emzirme için on adımı” izlemesi gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.