Bilgisayar İnternete Bağlanmıyorsa Sorun Nasıl Çözülür?

0 4

Bilgisayar İnternete Bağlanmıyorsa Sorun Nasıl Çözülür?

internet bağlantısı ilerleyen zaman ve teknoloji ile birlikte hayatımızda büyük bir önem taşır. İnsanlar interneti iş veya eğlence amaçlı birçok nedenden dolayı kullanırlar. Elinizde bulunan bilgisayarınız internete bağlanmıyorsa bu sizler açısından büyük bir problem olur. Problem tam olarak bilgisayardan veya bağlandığınız modem gibi internet ağından da kaynaklanıyor olabilir.

Bilgisayarda birçok bilginiz bulunur. Bu bilgiler silinmeden sizler kolay bir şekilde internete bağlanabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarın neden internete bağlanmadığını ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Bilgisayar İnternete Bağlanmıyorsa Sorun Nasıl Çözülür?

İnternet Bağlanmama Sorununa Çözüm

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta bağlanmak istediğiniz modemin çalışır durumda olması gerektiğidir. İnternete bağlanamıyorsanız bilgisayar interneti görmüyorsa sebebi modemin kapalı olması olabilir. Eğer ki modeminiz açıksa ve bağlantı yoksa yapmanız gereken işlem modemi sıfırlamaktır. Bilgisayarınız internete bağlanmıyorsa modeminiz çekmiyor olabilir. Modeminizin ön veya arka kısmından yani ara yüzünde internetin çekip çekmediğini kontrol edin.

Bazı bilgisayarlar uçak modundayken internete bağlanmaz. Uçak modunu kaldırıp internete bağlanmayı tekrardan deneyin.  Bir internete bağlanmak için kablosuz ağ yani wifi özelliği kapalı olmamalıdır. Bazı internetler belirli bölgeye kadar yayım yapabilir. Modeme iyice yaklaşıp sonrasında bağlanmayı deneyin. Bilgisayarınızın ağ ayarları denilen kısmını bulun ve bir sıkıntı olup olmadığına bakın. Ayarlar kısmından internet sürücülerini bulun ve bir uyarı olup olmadığına bakın. Bilgisayarlarda ağ komutları bulunur. Ağ komutları bir internete bağlanmak için her zaman açık olmalıdır.

Bilgisayar İnternete Bağlanmıyorsa Sorun Nasıl Çözülür?

Modem Sıfırlama, Reset İşlemi

İnternete bağlanmama durumu bazen modemden kaynaklı olabilir. Modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için modem reset işlemi yapılmalıdır. Modem resetleme yani sıfırlama işlemi modemin arka veya ön kısmında bulun küçük bir tuşa yaklaşık olarak beş saniye kadar bastığınızda gerçekleşir. Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızdan tekrar internete bağlanmayı deneyin.

Uçak Modu Nedir

Uçak modu bilgisayarlarda telefonlarda ve tabletlerde bulunan internet bağlantısı kesmek ve işlemleri durdurmak amacıyla kullanılan bir tuştur. Uçak modunun açık konumda bulunması cihazın internete bağlanmasını engeller. İnternete bağlanmak için uçak modunun kapalı olması gerekir. Ayarlarınıza girip oradan da internet ağları kısmına tıkladığınızda uçak modunuzu kapatabilirsiniz.

Ağ Komutları Nedir ve Ne İşe Yarar

Bazı bilgisayarlarda olması gereken ayarlar kendiliğinden yapılmamış olur. Bu ayarlar ilk olarak IP ve DNS ayarlarıdır. IP ve DNS ayarları yapılmadığı takdirde internete bağlanmak mümkün bir durum değildir. Peki kendimiz ayarları yapabilir miyiz? Elbette yapabiliriz yapılması gereken işlem ağ komutlarına girerek DNS ve IP ayarlarını sıfırlamaktır.

Eğer işlem başarısız olursa aynı şekilde ağ komutları kısmına Netsh winsock reset yazın ve Enter ile kabul ettirin. Netsh int IP Reset yazın ve Enter ile kabul ettirin. İpconfig/release yazın ve Enter ile kabul ettirin. İpconfig/renew yazın ve Enter ile kabul ettirin. İpconfig/flushdns yazın ve Enter ile birlikte kabul ettirin.

İnternet Kapsama Alanı Nedir

İnternet belirli gölgelere kadar çekim gücü uygulayabilir. Eğer o bölgenin yani kapsama alanının içinde değilseniz internete girmeniz mümkün olmaz. Kapsama alanını ölçmek için her internet bağlantısında modemden uzaklaşabilirsiniz. Kapsama alanının en iyi olduğu bölge modemin yanıdır. Ne kadar yakın olursanız internetiniz o kadar iyi çeker.

Bilgisayar İnternete Bağlanmıyorsa Sorun Nasıl Çözülür?

Wifi Tuşu

Bilgisayarlarda wifi özelliği açık konumda olurken internet bağlantısı gerçekleşmeyebilir. Yapmanız gereken işlem ayarlar kısmına girerek wifi özelliğini açtığınızdan emin olmaktır. Bazen ana ekrandan açılan wifi özelliği kendiliğinden kapanıp bağlantıyı engelleyebiliyor.

Ağ Ayarı Denetleme (Ağ Sihirbazı)

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ağ ayarlarında sıkıntıya çok karşılaşılır. Yapılması gereken işlem ayarlara girerek ağ ve denetimi bulmaktır. Tıkladıktan sonra ağ sorun gidericisine tıklayın ve sorun varsa denetleyerek bulun.  Oldukça hızlı bir işlemdir.

İnternet Sürücüleri Kontrolü (Ağ Bağdaştırma)

Eğer yukarıda olan yöntemler ile birlikte internete hala bağlanamadıysanız bu yazımızı iyi okuyun.  Bu yöntemi yaparken tüm ayarlarınız sıfırlanabilir ve bilgisayardaki verilerinizde yok olabilir. İlk olarak aktarım gerçekleştirdikten sonra uygulamayı yapmanızda fayda vardır. Yapmanız gereken işlem ağ bağdaştırmayı kapatmaktır. Ağ bağdaştırma aygıt yönetici kısmından bulunur ve üstüne basarak tamamen silinir. Bu işlem sonrasında bilgisayarınız kendine gelsin diye açıp kapatabilirsiniz. Sonrasında internetin keyfini doyasıya çıkarın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.