BioNtech & Pfizer

0 1

BioNtech&Pfizer, AZ, Moderna, Curevac… Covid-19 aşıları ve yan etkileri hakkında hangi bilgilere sahibiz?

 Hangi yan etkileri vardır?

Yetkili kurumlardan izin aldıktan sonra dünyayı etkileyen koronavirüse karşı geliştirilen aşıları dağıtmaya başladılar.

Şimdi bu soruların cevapları salgını tamamen ortadan kaldıracak, bu yan etkiler neler ve alerjisi olanlar aşılanacak mı? Bu sorulara cevap arayacağız.

Koronavirüs aşısı hakkında bildiğimiz bilgiler şu şekildedir:

Geç evre klinik çalışmalarda ilk iki Covid-19 aşısının sonuçlarını bu hafta açıkladı ve bu sonuçlar güvenli kabul edildi.

BioNtech & Pfizer

Pfizer / BioNTech aşı verileri New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

İlaç, insan hücrelerini parçalamak ve onları etkili bir şekilde “aşı üretim fabrikalarına” dönüştürmek için “haberci RNA” adı verilen sentetik molekül formlarını kullanan deneysel teknolojiye dayanıyor.

Raporlara göre, aşı 40.000 gönüllüde test edildi ve yalnızca küçük yan etkilere neden oldu.

Aşı yapanların yaklaşık% 80’i enjeksiyon bölgesinde ağrı hisseder. Birçok insan ayrıca yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrıları hisseder. Bazı insanlarda lenf düğümleri geçici olarak şişer. Bu yan etkiler gençlerde daha sık ve yoğundur.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından ortaklaşa geliştirilen aşı verileri, tanınmış tıp dergisi “The Lancet” de yayınlandı ve yaklaşık 23.000 gönüllü üzerinde test edildi. Çalışmalar, aşının “güvenli ve etkili” olduğunu bulmuştur.

BioNtech & Pfizer

Az görülen etkiler nelerdir?

Fransız Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde (INSERM) virolog olan Marie-Paule Kieny, “Bir aşıyı aşıdan daha çok sevdiğinizi söylemek, çikolatalı dondurmayı çikolatalı dondurmadan daha çok sevdiğinizi söylemek gibidir” dedi.

Aşının yan etkilerini çocukların deneyimleriyle karşılaştıran Gini, “Kolay yaralanmalara ve yorgunluğa neden olabilirler” dedi.

Kieny, aşının yan etkilerinin kısa süreli olduğuna, dolayısıyla yüksek koruma seviyesiyle karşılaştırıldığında bu durumun tolere edilebilir olduğuna dikkat çekti.

Şimdiye kadar, her iki aşı da nadiren ciddi yan etkiler yaşamıştır.

The Lancet’teki verilere göre, Oxford AstraZeneca aşısı alan yalnızca bir hastada enjeksiyonla ilgili “muhtemelen ciddi yan etkiler” görüldü. Hasta, omurilikte iltihaplanmaya neden olabilen nadir bir nörolojik hastalık olan transvers miyelitten şikayet etti.

Bu, davanın Eylül ayı başlarında küresel olarak geçici olarak durdurulmasıyla sonuçlandı.

Aşı olmamasına rağmen iki ciddi yan etki daha gözlendi. Araştırmacılar, üç hastanın da iyileştiğini söyledi.

Pfizer / BioNTech denemesinde, iki aydan uzun bir süre boyunca, 18.000 gönüllüde dört kez “Bell’s Palsy” gözlemlendi Bu genellikle kısa süreli bir yüz felcidir. Ancak bu duruma aşının neden olup olmadığı net değildir.

Aşıyı alan kişilerde sekiz apandisit vakası vardı ve bu, plasebo alanların iki katı kadardı. Bununla birlikte, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) bunu aşılarla ilgili olmayan istatistiksel veriler olarak ele almaktadır.

BioNtech & Pfizer

 Alerjisi olanlar insanlar ne yapacak?

Bu haftanın başlarında İngiltere’de Pfizer / BioNTech aşısının piyasaya sürülmesinden sonra, İngiliz sağlık yetkilileri iki hastada yan etkiler geliştirdiğini açıkladı. Her iki kişinin de ciddi alerjik patojenlere sahip olduğu söyleniyor.

İngiliz yetkililer, “aşılara, ilaçlara veya gıdaya karşı açık alerjisi olanların” aşıdan kaçınmaları gerektiği konusunda uyardılar.

London School of Hygiene and Tropical Medicine’de farmakolojik epidemiyoloji profesörü olan Stephen Evans, Science Media Center’a (SMC) şunları söyledi: “Genel halk için bu, aşılar konusunda endişelenmeleri gerektiği anlamına gelmez.”

Aşıya veya aşı bileşenlerinden birine şiddetli alerjik reaksiyon gösteren gönüllüler dışında, klinik araştırmadan sorumlu kişi genellikle riski tahmin eder.

Yumurta ve fındık gibi yaygın maddelere alerjisi olan milyonlarca kişinin aşıya alerjisi olmadığı belirtiliyor.

Oxford Tıbbi Araştırma Konseyi İnsan İmmünolojisi Bölümü geçici direktörü Graham Ogg, SMC’ye şunları söyledi: “Şimdi, reaksiyonun özel doğasını ve etkilenen hastanın geçmiş tıbbi geçmişini anlamak önemlidir”

BioNtech & Pfizer

 Uzun süreli yan etkileri var mı, varsa nelerdir?

Aşı yeni bir aşı olduğu için bilim adamları, potansiyel olarak uzun vadeli yan etkileri olup olmayacağından emin değiller.

Bu aşılar pandemi nedeniyle acil kullanım için yetkilendirilmiş olsa da, verileri dünya sağlık otoriteleri tarafından sürekli izlenecek ve böylece acil müdahale yapılabilecektir.

SMC’ye göre, bir hayır kurumu olan Wellcome aşı başkanı Dr. Charlie Weber şunları söyledi: “Her aşıda olduğu gibi, aşının güvenli ve etkili verilerinin sürekli izlenmesi önemlidir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.