Çanakkale Savaşı

0 2

Çanakkale Savaşı ne zaman ve hangi yıldı? Çanakkale savaşı kaç yıl sürdü?

Bugün 18 Mart Çanakkale Zafer Bayramı ve Şehitler Günü. Bu anlamlı ve tarihi günde Çanakkale’de teslim ettiğimiz on binlerce şehit bir kez daha hatırlandı ve zaferin zaferi coşkuyla kutlandı. 18 Mart ruhunu yaşayan herkes Çanakkale Savaşı’nın tarihi detaylarını merak ediyor. Peki, Çanakkale Muharebesi veya Çanakkale Muharebesi olarak adlandırılan bu tarihi olay ne zaman ve hangi yılda gerçekleşti? Çanakkale Savaşı kaç yıl sürdü?

Çanakkale Savaşı ne zaman oldu? Çanakkale Savaşı kaç yıl sürdü? 18 Mart Çanakkale Zafer Bayramı ve Şehitler Günü’nde vatandaşlar zafer tarihini de merak etti. Gelibolu Yarımadası’ndaki zorlu savaşların ve zaferlerin ayrıntıları aşağıdadır.

Çanakkale Savaşı

ÇANAKKALE SAVAŞI KAÇ SENESİNDE OLDU NE KADAR DEVAM ETTİ?

Gelibolu Savaşı, 1915-1916 yılları arasında Birinci Dünya Savaşı sırasında Gelibolu Yarımadası’nda yapıldı. Osmanlı İmparatorluğu ile Müttefikler arasındaki kara ve deniz savaşı. Müttefik güçler; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul ile Boğaziçi ve Çanakkale Boğazı’nın kontrolünü ele geçirerek, bir Alman müttefik ülke savaştan çekildi ve müttefik ülkenin amacını zayıflatarak Rusya ve askeri ikmal ile güvenli bir gıda tedariki sağladı güzergahı ve başkent İstanbul’u işgal ettiklerinde ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’nı seçtiler. Ancak saldırı başarısız oldu ve geri çekilmek zorunda kaldı. Kara ve deniz savaşları her iki tarafta da ağır kayıplara neden oldu.

Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan etmesinden sonra 1 Ağustos 1914’te Osmanlı İmparatorluğu Almanya ile ittifak imzaladı.

Çanakkale Savaşı

Bu antlaşma, imparatorluğun Müttefik Güçler tarafında savaşmak zorunda olduğu ve Müttefik Güçlerin Almanya’nın ana güçleri olduğu anlamına geliyordu. Enver Paşa, seferberliğin tamamlanmadığı ve Çanakkale savunmasının tamamlanmadığı gerekçesiyle savaşı ertelemeye çalıştı. Ancak Almanya, savaşa bir an önce katılma çağrısında bulunmaya devam ediyor. Goben ve Breslau savaş gemileri İstanbul’a geldi, bu baskılar canlarına mal oldu, İstanbul Akdeniz’den İngiliz donanmasından çekildi. Daha sonra bu gemiler, Osmanlı Donanmasına ait bir grup gemiyle Karadeniz’e çıkıp 27 Ekim 1914’te Rus limanını bombalayınca Rusya, Osmanlı Devleti’ne savaş ilan etti.

Eylül 1914’te İngiliz Savaş Komitesi sekreteri Albay Hankey Winston Churchill’in desteğiyle, İstanbul’un donanma yoluyla Çanakkale Boğazı üzerinden işgalini öngören bir planı Savaş Komitesi’ne sundu [10]. Plan birkaç aşamada uygulandı.1915 Şubatında İngiliz ve Fransız donanması Boğaz’a geniş çaplı bir saldırı başlattı. Özellikle 19 Şubat 1915 ve 25 Şubat 1915’teki bombalı saldırılardan sonra Cevat Çobanlı, karargahı güçlendirdi ve arka girişin geri çekilmesi emrini verdi. En güçlü saldırı 18 Mart 1915’te yürürlüğe girdi. Ancak müşterek donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz operasyonlarından vazgeçmek zorunda kaldı.

Çanakkale Savaşı

Deniz harekatlarının İstanbul’a ulaşamayacağı öğrenilince, Çanakkale Boğazı’nda Osmanlı kıyı topçu bölüğünün ele geçirilmesi planı gündemdeydi. 25 Nisan 1915 şafak vakti, plan çerçevesinde hazırlanan İngiliz ve Fransız koalisyon güçleri, Gelibolu Yarımadası’nın güneyindeki beş noktaya çıkarma yaptı. İngiliz ve Fransız çıkarma kuvvetleri, Sedu Beşir ve Ali Bundu sahillerinde başarılı bir şekilde köprübaşları kurmuş olsalar da, Osmanlı ordusunun inatçı savunması ve ara sıra karşı saldırısı nedeniyle Gelibolu Yarımadası’nı işgal etmeyi başaramadılar. Hemen 6 Ağustos 1915’te sahildeki askerleri ikmal etmek için Arıburnu’nun kuzeyindeki Suvla Koyu’na üçüncü bir çıkarma yapıldı. Ancak Albay Mustafa Kemal’in 9 Ağustos’ta “Birinci Anafartalar Muharebesi” olarak anılan karşı saldırısında İngiliz Komutanlığı sadece yedek tümeni ateş hattına iterek sahile tutunabildi.

Mustafa Kemal, ertesi gün Kocaçimentepe-Conk Bayırı hattında yeni bir karşı saldırı başlattı ve bu hatta Anzak kuvvetlerine çekildi. İngiliz ve Anzak kuvvetlerinin genel taarruzu olan İkinci Anafatara Muharebesi, Osmanlı savunmasını geçemezdi. Tüm bu gelişmelerden sonra İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Aralık 1915’te Gelibolu Yarımadası’ndan çekildi..

Çanakkale Savaşı

ÇANAKKALE SAVAŞI KOMUTANLARI KİMLERDİR?

Çanakkale Savaşı’na fiilen 7 Türk General ile 5 Alman General katıldı. Türk Generaller Esat Paşa, Mehmet Vehip Paşa, İsmail Cevat Paşa, Ali Mustafa Fevzi Paşa, Çolak Faik Paşa, Mehmet Ali Paşa, Mustafa Hilmi Paşa; Alman generaller ise Liman Von Sanders Paşa, Von Der Goltz Paşa, Weber Paşa, Metren Paşa ve Trommer Paşa idi. Müstahkem Mevkii Komutanı Cevat Paşa komutasında, Türk askeri, İtilaf donanmasını Çanakkale Boğazı’nda yenilgiye uğrattı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.