Çocuk Odası Tasarımları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 4

Çocuk odası tasarımı ve dikkat edilmesi gerekenleri sizler için topladık. Ev dekorasyonu birçok insan için (herkes için bile) önemli ve özel bir yerdir. İnsanların temel yaşam alanı ve yakınları ile en çok vakit geçirdikleri yer evleri olduğu için evdeki eşyaların birbirleriyle kombinlenmesi de oldukça önemlidir. Bu hayatta her ebeveynin ebeveyni genellikle çocuklarını kendilerinden önce düşünür ve onlara daha iyi bir gelecek vermek ve düzen sağlamak için çabalar. Her çocuğun kendi evinde zevkini gösterebilecek, kendisini en rahat ve güvenli hissetmesini sağlayacak kendi odası veya oturma odası olması çok önemlidir. Evin büyüklüğü veya evdeki oda sayısı bir çocuğun oda sahibi olmasını engellememelidir. Her çocuğun ve herkesin küçük bir odası veya büyük bir odası olmalıdır. Çocuk odası dekorasyon becerilerini öğrenerek 2020 yılında çocuk odası dekorasyonuna hazırlanırken bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Çocuk Odası Tasarımları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Odası Tasarımı Ne Demektir?

Çocukların burada sık sık geçirdiği zaman nedir, yani çocuk odası? Yaygın bir problemle başlayalım. Çocuk odası, çocuklu her ailenin bulabileceği bir alandır, ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, genellikle çocukların zevkine göre düzenlenir. Çocuk odaları, farklı renk ve desenlere sahip birçok odasıyla, genellikle peri masalı gibi kara gibidir. Ancak bu durum çocuğun zevkine veya isteğine göre değişebilir. Anaokulunun temel öğeleri şu şekildedir:

 • Çocuk yatağı
 • Perde
 • Giysi dolabı
 • Çalışma masası
 • Çeşitli kitaplar
 • Halı
 • Oyuncaklar

Bu nedenle bu liste çocuğun ihtiyaçlarına ve ailenin maddi durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak yukarıdaki içerik her kreşte bulunmalıdır.

Çocuk Odası Tasarımı Ne Şekilde Hazırlanır?

Peki çocuk odasına nasıl hazırlanıyorsun? Nasıl dekore edilir Bir çocuk odası hazırlamak kolay görünse de, aslında çok zor olabilir. Çocuğunuza yaşam alanı ve alan hazırlamak istiyorsanız, bir şeyler yapmanız gerekir. Çocuk odasını dekore etmek için gereken temel şeylerden bazıları şunlardır:

 • Duvarları istenilen renge boyayın
 • Renkli perdeler giyin
 • Doğru halıyı seçin
 • Öğeleri doğru şekilde yerleştirin

Oda dekorasyonu

 

Bu adımları tamamladıktan sonra kreş çocuğunuzun kullanması için hazır hale gelir.

Çocuk Odası Tasarımı Hangi Renkler Kullanılmalı?

Fidanlıklarda hangi renk tercih edilmelidir? Ailelerin hangi rengi seçtiği sorusu meraktan kaynaklanıyor. Parlak renkler ilk tercih olmalı çünkü evin diğer alanlarından farklı olarak çocuk odaları daha canlı ve renkli olacak. Sarı, mavi, yeşil, pembe, turuncu ve beyaz gibi renkler çocuğunuzun odası için doğru seçim olacaktır. Ayrıca halı, perde ve parlak renkli nevresim gibi dekorasyonda önemli ve tamamlayıcı rol oynayan ürünleri tercih etmelisiniz.

Çocuk Odası Tasarımları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Odası Nasıl Hazırlanır?

Geniş bir anaokulu hazırlamak isteyenler geniş bir anaokuluna nasıl hazırlanır? Bu soruyu sık sık sorun. Çocuğunuz için ferah ve nefes alan bir çocuk odası hazırlamak istiyorsanız doğada bulunan renkleri tercih etmelisiniz. Ayrıca camın bulunduğu alana herhangi bir nesne koyarak alanı engellemeyin. Aynı zamanda perdelerinizin rengi açık tonlar olmalıdır. Bu sayede çocuğunuz gün ışığından daha fazla faydalanabilir.

Çocuk Odası Tasarımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Bir çocuk odası hazırlarken, küçük bir odanız varsa, yerden tasarruf edebilir ve çocuk odası hakkında ipuçları sağlayabilirsiniz. Önce camın karşısındaki duvara bir ayna yerleştirin. Ardından, duvarlara gömülü nişler ekleyebilir ve oraya kitap ve oyuncaklar koyabilirsiniz. Bu nedenle oda daha büyük görünecektir.

Çocuk Odası Tasarımı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuk yuvalarında dikkat edilmesi gereken şey, hepimizin bilmek istediği bir sorundur. Çocuk odaları çok dikkatli hazırlanmalıdır. Çocuklar zamanlarının çoğunu burada geçirdikleri için bu eşyalar duvara monte edilmelidir. Bu sayede olası bir kazada çocuk yaralanmayacaktır. Ayrıca odadaki prizler koruyucu ile kapatılmalıdır. Tüm bu önlemler ikincildir ancak hayat kurtarabilecekleri için önemlidir.

Ferah Bir Ortam Oluşturun: Doğal Renkler

Masum bakışlarıyla etrafı sürekli süzen bebeğinizin odasının duvarında ve oda dekorasyonunda kullanacağınız renkler oldukça önemlidir. Sakinleştirici ve daha ferah bir ortam için pastel renkleri tercih edebilir, doğal bir ortam yaratmak adına bej tonları, açık gri, açık mavi ya da su yeşili gibi tonları değerlendirebilirsiniz. Çok koyu renkler kullanmanız bebeğinizin rahatlamasına engel olacağından kullanmak istemeniz durumunda pastel renklerle bir arada kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

Oda duvarlarında tercih edilen renk dışında kullanılan boyanın çabuk kuruyan, bakteri barındırmayan su bazlı boya kullanılması daha uygun olacaktır. Duvarları boyamak yerine duvar kağıdı tercih edilecekse bebek odaları için özel üretilen kolay silinebilir ve temizlenebilir özellikli olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.