Covid-19 Aşıları

0 2

COVID-19 Aşıları [Pfizer-BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen] 9 Şubat 2021 tarihinde Aktüelleştirilmiştir.

KORONAVİRÜS

COVID-19, esas olarak akciğerleri etkileyen viral bir enfeksiyondur. Bazı insanlar hafif hastalıklar geliştirebilir. Yaşlılar veya halihazırda sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere diğer insanlar ciddi şekilde hastalanabilir. Virüs ayrıca akciğerlere, kalbe, beyne ve diğer organlara zarar vererek uzun vadeli sağlık etkileri riskini artırabilir. Nadir durumlarda, bazı çocuklar şiddetli iltihaplanma yaşayabilir. Bazı kişilerin yaşadıkları veya çalıştıkları yer nedeniyle COVID-19’a yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Covid-19 Aşıları

Aşılar Ne Şekilde Etki Gösterir?

COVID-19 hastalığına neden olan koronavirüs, virüsün yüzeyinde yalnızca “spike protein” buldu. Aşı, hücrelere, vücudun virüsleri ayırt etmeyi öğrenmesi için başak proteinleri yapmalarını söyler. Bu talimatlara haberci RNA (mRNA) denir. Bir virüse maruz kalırsak, vücudumuz bizi hastalıktan korumak için başak proteinine karşı antikorlar üretecektir. Aşı virüs içermez, bu nedenle COVID-19’u insanlara yayamaz. Pfizer’in BioNTech ve Moderna mRNA aşıları Health Canada tarafından onaylanmıştır ve bu aşılar, güvenli ve etkili olduklarından emin olmak için büyük klinik deneylerde test edilmiştir. Bu denemelerde aşının etki oranının% 94-95 olduğu tespit edildi. Dünya çapında milyonlarca insan COVID-19’a karşı aşılanmıştır.

Onay Almış COVID-19 Aşıları

Pfizer-BioNTech aşısı, 16 yaş ve üzeri kişilere en az 21 gün arayla 2 doz halinde uygulanabilir.

Moderna aşısı 18 yaş ve üzeri kişilere en az 28 gün arayla 2 doz halinde verilebilir. Aşı, yaşlılar ve stabil sağlık sorunları (diyabet ve yüksek tansiyon gibi) olan kişiler için güvenlidir. Stabil B, C veya HIV’li kişiler COVID-19’a karşı aşılanabilir. Yiyeceklere, böcek ısırıklarına, ilaçlara veya çevreye alerjisi olan kişiler, herhangi bir aşı bileşenine alerjisi olmadığı sürece aşıyı yaptırabilirler. Alerjiler konusunda endişeleriniz varsa, aşı yaptırmadan önce tıbbi olmayan içeriklerin listesini kontrol etmenizi veya ev sağlık uzmanınıza başvurmanızı öneririz.

Covid-19 Aşıları

Önemli Hususlar

Her iki aşı da maksimum koruma sağlamak için iki doz gerektirir. İkinci randevuyu kaçırırsanız, lütfen en kısa zamanda başka bir randevu alın. İkinci ilaçtan sonra, vücudunuzun COVID-19’a karşı iyi bir bağışıklık tepkisi oluşturması iki haftayı bulabilir. Pek olası olmasa da, aşı olsanız bile COVID-19 alabilirsiniz. Aşının ne kadar süre koruyabileceğine dair hiçbir bilgi yoktur. Aşı koruması azalırsa, gelecekte dozda bir artış önerilebilir.

Yan Etkiler ve Riskli Yönleri

Bazı kişiler aşının yan etkilerini yaşayabilir. Yaygın yan etkiler şunlardır: enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, ağrı veya şişme.

Baş ağrısı, halsizlik, miyalji, artralji

Ateş, titreme, bulantı, kusma

Koltuk altlarının altında şişme veya hassasiyet (sadece Moderna aşısı)

Şişmiş lenf düğümleri (bu durum daha az yaygındır)

İkinci dozdan sonra yan etkiler daha yaygındır.

Yan etkiler genellikle bir ile üç gün sürer. Yan etkiler, vücudunuzun aşıya karşı bir bağışıklık tepkisi geliştirdiğini gösterebilir. Nadir durumlarda, şiddetli alerjik reaksiyonlar (alerjik reaksiyonlar) meydana gelebilir. Alerjik reaksiyonlar tedavi edilebilir ve genellikle geçicidir. Nefes almakta güçlük çekiyorsanız, yüzünüzde ve boğazınızda kızarıklık veya şişlik varsa bir doktora danışın. Aşıya yanıt verirseniz, semptomları doğrudan halk sağlığı otoritesine bildirmek için sağlık uzmanınızla görüşün. Bildirilen yan etkiler, aşının güvenliğini sağlamak için halk sağlığı yetkilileri tarafından izlenecektir. Ateşiniz varsa veya COVID-19 belirtileri gösteriyorsanız, lütfen aşıyı erteleyin. COVID-19 aşısı diğer aşılarla birlikte kullanılamaz. Yakın zamanda aşı olduysanız, COVID-19 aşısını yaptırmadan önce lütfen 14 gün bekleyin.

Covid-19 Aşıları

Aşağıdaki durumlarda aşıyı yaptırmadan önce doktorunuza danışın:  Eğer hamileyseniz, hamile olma ihtimaliniz varsa veya  bebek emziriyorsanız.

Hastalık veya tedavi nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflarsa veya kanama bozuklukları varsa

COVID-19 aşısının ilk dozundan sonraki dört saat içinde alerjik reaksiyonunuz varsa.

Covid-19 Aşıları

Aşağıdaki durumlarda bu aşıyı yaptırmaktan kaçının:

Polietilen glikol veya trometamin dahil herhangi bir aşı bileşenine karşı ciddi bir alerjiniz / reaksiyonunuz var.

Varsa (yalnızca Moderna aşısı), COVID-19 aşısının ilk dozuna şiddetli reaksiyonunuz varsa

Kendinizi ve diğer insanları korumaya devam edin

Herkes için yeterli aşı sağlamadan önce ve bilinen aşılar COVID-19 enfeksiyonlarının çoğunun yayılmasını önleyebilir, fiziksel mesafeyi korumak, maske takmak ve hasta olduğunuzda evde olmak önemlidir. Tıbbi personel ve diğer personel, aşılardan sonra bile kişisel koruyucu ekipman (KKD) takmaya devam etmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.