Depresyon Belirtileri Nelerdir?

0 2

Depresif belirtiler, günümüzde birçok insanın sürekli araştırdığı şeylerden biridir. Depresyon, zamanımızın hastalığı olarak adlandırılır ve birçok nedeni olabilir. Psikolojik bir bozukluk olarak, depresyon tedavileri nedenleri kadar çeşitlidir. Her gün yüzlerce kişide depresyonun belirtileri nelerdir? Benzer sorular sorun. Depresyon durumunda kendinizi nasıl anlayacağınız, depresyonun nedenleri ve nasıl tedavi edeceğiniz gibi bazı meraklı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

Depresyon Ne Demektir?

Depresyon, bir kişinin her zaman üzgün ve yorgun hissetmesidir. Bu hastalık, bir tür duygusal hastalık ve çağımızın en acı veren akıl hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. İyi bilinmemekle birlikte, klinik pratikte depresyon için kullanılan genel terim majör depresyondur. Depresif bireyler ve sağlıklı bireyler yaşamla ilişkilerini farklı şekillerde belirler. Düşünme biçimlerinden davranışlarına ve tutumlarına kadar, bu insanlar her egzersizde depresyonun izlerini görebilirler. Depresyon söz konusu olduğunda, bu zihinsel bozukluktan kurtulmak göründüğü kadar basit değildir. Depresyonla karşı karşıya olan kişiler, günlük yaşamlarında yaptıkları aktiviteleri aksatmaya başlar. Bu hastaların bazı ortak semptomları vardır, hayatlarını normal bir şekilde sürdüremezler ve çoğu zaman üzgün hissederler.

Depresyon Nasıl Belirtiler Gösterir?

Depresyonun nedeni, kalıtsal olup olmadığı her zaman bilim camiasında tartışılmıştır. Bununla birlikte, bugünün gerçek hayal kırıklığına neyin neden olduğu henüz bilinmemektedir. Ancak akıl hastalığı olduğu için hastalığın ortaya çıkmasında aşağıdaki faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Bilimsel topluluktaki bazı doktorlar, depresyonun genetik bir hastalık olduğuna inanırlar. Kesin bir sonuç olmamakla birlikte depresyonun genetik bir faktör olup olmadığı araştırılmaktadır.
 • Zamanla depresyonlu kişilerin beyinlerinde bazı değişiklikler olacaktır.
 • İnsanların hormonal değişiklikleri depresyona girmelerine neden olabilir.
 • Depresyon için etkili olan nörotransmiterler herkeste bulunur. İşlevlerini düzgün bir şekilde yerine getiremiyorlar veya işlevlerini farklı şekillerde yerine getiremiyorlar, bu da depresyonun ortaya çıkmasında etkilidir. Nörotransmiterlerin depresyon tedavisinde çok faydalı olabileceği düşünülmektedir.
 • Başkalarına aşırı bağımlılık, özgüven eksikliği ve stres sorunları da depresyon nedenleridir. Akıl hastalığının başka tür bir akıl hastalığına neden olabileceği düşünüldüğünde, çevre tarafından reddedilen kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon’un Ne Gibi Belirtileri Vardır?

Depresyon, insanların bazı ortak belirtiler gösterdiği psikolojik bozukluklardan biri olan bir tür duygu durum bozukluğudur. Depresyonun nedeni, insanların çalışmaya ve düşünmeye devam ettiği bir semptomdur.

Günlük hayatta sık sık “depresyondayım” ifadesi kullanılır, ancak gerçek depresyon oldukça farklıdır. Depresyon halindeki bireyler için kendi durumlarının farkına varmak ve ilk adımı atmak çok zordur. Bu nedenle, depresyonu küçümsemek ve günlük hayata indirgemek tavsiye edilmez. Aşağıda listelenen semptomların yarısından fazlası sürekli olarak ortaya çıkıyor.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Manik Depresif Belirtileri Nelerdir?

Manik-depresif belirtiler, depresyon hastalarının yaşadığı belirtilerdir. Bu rahatsızlık ortaya çıkmaya başladığı ilk andan itibaren hasta üzülmeye başladı. Ancak aşağıdaki belirtilerin çoğunu gösteren kişilerde depresyon belirtileri olduğu söylenebilir

Sebepsiz ağlamak, her zaman üzgün,

Beklenen yaşam süresini kısaltın,

Suçlu hissetmek,

Bu kişinin değersiz olduğunu hissedin,

Geçmiş olayları hatırlayarak kendinizi suçlama eğiliminde olun,

Karar verememe,

Yavaş hareket,

Şiddetli depresyon semptomları, günlük yaşamda herkesin başına gelebilecek semptomlardır. Ancak bu semptomların çoğunu aynı anda yaşayan kişiler için depresyon öngörülebilir. Günlük yaşamda pek çok zorluk yaşayan pek çok kişi yukarıdaki ve aşağıdaki semptomları yaşayabilir. Depresyon sürekli bir hastalıktır. Bu nedenle, çoğu semptom bu süreçte yeniden ortaya çıkmalıdır. En yaygın depresyon belirtilerinden bazıları şunlardır:

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli olarak kızgın veya hayal kırıklığına uğramış hissetmek,
 • Günlük hayattaki aktivitelere kayıtsız,
 • Kilo verme, yemek yerken iştahsızlık,
 • Sürekli ajitasyon,
 • Fiziksel rahatsızlık hissi,
 • İntihar girişiminde bulunma,
 • Sürekli bir yorgunluk ve endişe durumunda olma.

Depresyon’un Ne Gibi Fiziki Belirtileri Vardır?

Depresyon, psikolojik ve fiziksel sonuçları olan bir hastalıktır. Genellikle akıl hastalığının tüm fiziksel belirtileri ortaya çıkabilir. Günlük hayatta bedenimiz de akıl hastalığından etkilenecektir. Bu durumda, aşağıdaki fiziksel depresyon belirtileri ortaya çıkacaktır.

 • Sürekli baş ağrısı
 • Sırt ağrısı,
 • Ayakta sürekli yorgunluk,

Eklem ağrısı,

 • Boyunda ağrı.

Yukarıdaki semptomlara ek olarak, depresyonun fiziksel semptomları hastadan hastaya değişebilir. Sürekli bir üzüntü ve huzursuzluk hali içinde olan hastalar, zamanla baş ağrısı olmaksızın sinüzit geliştirecektir. Bu nedenle, depresyondan muzdarip olduğundan şüphelenilen kişilerin bir an önce bir doktora görünmesi gerekir.

Depresyon hakkında en sık sorulan sorulardan biri, depresyonun nasıl teşhis edilip tedavi edileceğidir. Alandaki uzmanlar, depresyonu teşhis etmek için çeşitli yöntemler kullanırlar. Bu yöntemlerin her biri, hastanın durumunu belirlemek ve tedavi sürecini belirlemek için gereklidir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Ne Şekilde Teşhis Edilir?

Depresyon teşhisi ancak bir uzman tarafından konulabilir. Bir kişinin semptomlar yaşadığına inanarak depresyonda olup olmadığını teşhis etmesi imkansız bir durumdur. Tıp mesleğinde manik depresyonu saptamak için birden fazla yöntem kullanılmaktadır.

Depresyon belirtilerinin teşhisi sırasında, bir psikiyatrist veya psikolog hastayla görüşecektir. Ayrıca laboratuvar ortamında bazı testler gerekebilir. Her halükarda, bir hastanın depresyonunun boyutunu ve depresyonun nasıl tedavi edileceğini belirlerken, öncelikle teşhis işlemi yapılmalıdır. Depresyon teşhisi konulduktan sonra durum şiddetliyse, bir hastane gözetiminde tedavi edilmesi gerekebilir. Depresyon teşhisi konduktan sonra bu durumu yaşarsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.