Doğallık Artık SEO’nun Temel Kuralı

0 8

Sitelerimizin, firmalarımızın Google aramalarında üst sıralarda yer almasını isteriz. Bundaki en büyük etken ziyaretçiye, müşteriye en hızlı şekilde Google ve diğer arama motorları ile ulaşmamızdır. Fakat sektörümüzdeki rakip siteler arasından sıyrılıp ilk sıralara gelmek kolay değildir. Özellikle son yıllarda Google’ın geliştirdiği yeni algoritmalar ile bilinen temel SEO taktikleri mazi oldu. Artık yepyeni bir algoritma ve çok farklı sonuçlar ile karşı karşıya kalıyoruz.

Google, temel olarak reklam servisinde reklamverenleri, arama servisinde de arama yapan kullanıcıları memnun etmek istiyor. Onlara en iyi kaynağı, en iyi imkanları sağlamak istiyor. Küçük bir mantık ile düşündüğümüzde, Google en iyi kaynağı sunmak istediğine göre en üst sıraya da kuşkusuz en iyi kaynakları yerleştirmek isteyecektir. SEO yani arama motoru optimizasyonunda da artık amaç en iyisini ortaya koyabilmekten geçiyor.

Eski SEO taktiklerinde genel olarak bir yapaylık söz konusu olmaktaydı. Ücretli olarak alınan backlinkler, hacklinkler, binlerce blog backlink derken alınan toplam link sayısı milyonları geçmekteydi. Google, Penguen ve Panda algoritmaları ile bu spamın önüne geçti ve bu şekilde yapay link alanlara büyük cezalar verdi. MattCutts yayınlamış olduğu videolar ve göndermiş olduğu tweetler ile zaten bu tarz cezaların geleceğini bildirdi. Artık arama motorunun istediği şey belli. Yapay, motoru kandıracak çalışmalar yerine olabildiğince doğal taktikler kullanmak.

Doğallık, doğallık diye bastırarak söylüyoruz fakat bu kavram internet siteleri için, SEO için ne anlam ifade ediyor. İnternet üzerinde araştırma yaparken bazen birçok blog sahibi ile karşılaşıyoruz. Blogger gibi servislerden açılan bu bloglar gerçekten kaliteli bilgileri bizlere sunuyor ve SEO adına hiçbir bilgisi olmayanlar tarafından yazılıyor. Peki bunu nasıl başarıyorlar? İşte burada doğallık devreye giriyor. Gezmiş olduğumuz sitelere baktığımızda herhangi bir spam faaliyeti, arama motorunu kandırıcı etkenler bulunmuyor. Ziyaretçiye dolgun bilgiler sunuluyor ve ziyaretçi zaten paylaşım ortamlarında bu yazıyı paylaşarak doğal backlink kazanılmasını sağlıyor.

Sitemizi bir teknoloji blogu olarak düşünelim. Yeni bir haber yayınladınız fakat rakip sitelerinizin çokluğundan dolayı arama sorgularında geride yer alıyorsunuz. O zaman sosyal ağlarda kendinizi gösterebilirsiniz. Facebook, twitter gibi sosyal ağlar üzerinde yazılarınızın paylaşılması, bu yazılar için tartışmalar yapılması size çok büyük kazanç sağlayacaktır. Ayrıca son zamanlarda oldukça önemli hale gelen “otoriter site” olayı da sitenize yansıyacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.