Ekran Kartı Ne Demektir ve Bileşenleri Hangileridir?

0 4

Günümüz teknolojisinde bilgisayarların vazgeçilmez donanımlarından biri olan ekran kartı, 2D ve 3D görüntülerin işlenmesinden ve monitöre yansıtılmasından sorumludur.

Ekran Kartı Ne Demektir?

Video kartı, genişleme yuvası adı verilen bir yuva aracılığıyla monitöre bağlanır. Görüntünün monitörde oluşturulması, devre kartına gömülü GPU tarafından işlenir. Bir grafik kartını oluşturan birçok bileşen vardır ve her bir bileşenin görevi çok önemlidir. Grafik kartında işlenen görüntüyü diğer görüntülere eklemek için GPU hesaplamaları yapıldıktan sonra grafik kartı üzerinde GDDRX adı verilen belleğe aktarım sağlanır.

Ekran Kartı Ne Demektir ve Bileşenleri Hangileridir?

Ekran Kartı Bileşenleri Hangileridir?

SLI/CrossFire Köprüsü Nedir?

Bilgisayardaki grafik kartları arasında bağlantı sağlayan ve birden fazla lokasyona sahip slotlar, aynı anda çalışabilmeleri için SLI / CrossFire köprüleri olarak tanımlanabilir. NVidia ve AMD grafik kartları (video bilgisayar üreticileri arasında dünyadaki birçok bilgisayarda bulunur) bir köprü görevi görür.

Bu köprü, bir grafik kartının en önemli bileşenlerinden biri olarak bilinir ve aynı anda ikiden fazla grafik kartının kullanılmasına izin verir. Birden fazla ekranın kullanılması bilgisayarda daha fazla güç tüketimi ve ısı anlamına geldiğinden, 850 ile 1200 watt arasında bir cihaz seçilmelidir. Isı üretimi sorunlarını önlemek için özel soğutma işlevine sahip bir grafik kartı kullanın.

Güç Girişi Nedir?

Anakart üzerine yerleştirilen grafik kartının güç desteği genellikle 75 watt ile sınırlıdır. Ancak, çoğu bilgisayar bu sınırın ötesinde desteğe ihtiyaç duyuyor gibi görünmektedir. Görüntü işleme performansının hızlı gelişimi, güç talebini doğrudan etkiler. Bir grafik kartının en önemli bileşenlerinden biri olarak, cihaza güç sağlamak için yeni girişler almak, grafik kartının daha verimli çalışmasını sağlayabilir. Güç girişi soketini devre kartına yerleştirerek 6 pimli veya 8 pimli bir kombine güç kaynağı elde edilebilir. Güç girişi, grafik kartının çalışma prensibinde önemli bir rol oynar.

Ekran Kartı Ne Demektir ve Bileşenleri Hangileridir?

Görüntü Çıkışı Nedir?

Bir görüntüyü ekran kartı aracılığıyla bir LCD veya plazma TV’ye yansıtmak için gereken bileşen, video çıkışı olarak tanımlanır.

Görüntü çıktısı, kendi içinde çeşitli kategorilere ayrılabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 

  • DVI: Türkçe’de dijital video ve arayüz olarak bilinen DVI video çıkışı, yüksek çözünürlüklü video sinyallerini kablolar üzerinden iletebilir. 1080p yüksek kaliteli video ve ses iletebilen video çıkış modellerinden biridir.
  • VGA: VGA (Türkçeye eşdeğer) video grafik adaptörü olarak adlandırılır ve 15 pinli mavi ekranıyla bilinir. Çözünürlük 1600 × 1200 pikseldir.
  • HDMI: Türkçe’de yüksek çözünürlüklü multimedya arayüzü olarak bilinen HDMI, özellikle bilgisayar ve TV arasındaki bağlantı için uygundur.

PCIEX16 Soketi Nedir?

Bu yuva, grafik kartı ve ana kart arasında bilgi alışverişi sağlar.Yuva, grafik kartı bileşenlerine dahildir. Yüksek veri yolu genişliği bu soketin en önemli özelliğidir. Bu yuvanın toplam aktarım hızı, grafik kartının ana kart üzerindeki bilgileri okumasına yardımcı olabilecek 8 GT / sn’dir.

Alt moddaki yuva seçenekleri grafik kartında kullanılamaz. Anakart üzerinden birden fazla grafik kartını bağlamak için, PClex 8’den 16’ya kadar olan soketler ilk tercih olabilir. PClex16 soketi maksimum 75 watt güç sağlayabilir. Bu nedenle, gelişmiş ve orta seviye ekran kartları için uygundur.

Ekran Kartı Soğutma İşlemi

Grafik kartlarında ortaya çıkan en önemli sorun, sürekli kullanım sırasında sıcaklıktaki artıştır. Grafik kartı soğutma bileşenleri, bilgisayarın sıcaklığını dengelemek ve ömrünü uzatmak için önemlidir. Devre kartındaki güç devresinin (bellek, GPU, VRM gibi) uzun süre çalışması bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabilir.

Grafik kartı üreticisinin bulunduğu lokasyonda yer alan firmanın bu aşırı ısınmayı önlemek için daha soğuk bileşenler kullandığı görülebiliyor. Grafik kartındaki soğutucu bilgisayarın aşırı ısınmasını engeller. Özellikle Nvidia ve AMD markalarının ürettiği ekran kartlarında soğutucu ile çakışabilir. Bazı soğutucular da özel tasarımlara göre üretilmektedir.

GPU Nedir?

GPU, Türkçe grafik işlem birimidir ve grafik kartlarının en önemli bileşenlerinden biridir. GPU, grafik kartında görüntü hesaplamaları gerçekleştirir. GPU, grafik kartı üzerinde grafik işlemleri gerçekleştirmek için geliştirilmiş olup, içerdiği üretici modeline göre değişiklik göstermektedir.

Nvidia ve AMD tarafından üretilen GPU modelleri düşük, orta ve yüksek kategorilere ayrılıyor. GPU en üst seviyededir ve saat hızı ve çekirdek hızı gibi temel işlevlerden mahrumdur. GPU’nun çalışma prensibi, grafik kartının çalışması için oldukça önemlidir. Bu, çoğu kullanıcının bilgisayarının ısınmasına neden olan bir faktör gibi görünse de, grafik kartının işlevi GPU’ya bağlıdır.

Ekran Kartı Belleği Nedir?

Grafik kartında geçici olarak bilgi depolayan alana dahili bellek denir. Çalışma prensibi, ana bilgisayar sistemindeki hafıza ile aynıdır. Önceki nesillerde üretilen grafik kartlarının kendi hafızası olmadığı için cihazda sorun çıktığı için üretici daha sonra grafik kartına hafıza eklemişti.

Grafik kartındaki depolama alanı ne kadar büyükse, CPU’daki grafik verilerine erişmek o kadar kolay olur. Grafik kartının yüksek veri yolu genişliği, aynı zaman diliminde iki kat daha fazla verinin aktarılmasına izin verir. Bu durum doğrudan hafıza ile ilgilidir. Etkili depolama hızıyla veri akışı sağlamaya yardımcı olabilecek iki tür ekran kartı belleği vardır, 128 bit ve 256 bit.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.