Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

0 3

Öz geçmiş hayatın birçok alanında karşı karşıya gelinen ve ihtiyaç duyulan bir belgedir. Öz geçmiş özellikle iş başvuruları ve okul hayatında büyük rol oynar. Öz geçmiş sayesinde kişiler sizin hakkında bilgi sahibi olurlar. Siz kendinizi öz geçmiş sayesinde doğru ve net bir şekilde aktarabilirsiniz. Öz geçmiş içerisinde okunan okullar çalışan yerler gibi birçok bilgi barındırır. Peki ya en etkili olan öz geçmiş nasıl yazılır?

Etkili Bir Öz Geçmiş Nasıl Olmalı?

Etkili bir öz geçmişte ilk olması gereken şey sadeliktir. İnsanlar ilk baktığı anda bilgileri net olarak görmeli sayfalar gözü yoracak şekilde hazırlanmamalıdır. Yazı boyutlar her zaman için aynı boyutta ve ne küçük ne de büyük olmalıdır. Etkili bir öz geçmişte gerekli olan her bilgi ilk bakışta bulunabilmeli. Öz geçmiş asla gereksiz bilgiler içermemeli. En faz iki sayfa en az da bir sayfa kadar sürmeli mümkün olduğunca temiz bir şekilde ve dosyalanıp verilmelidir.

Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

Şirketler cv ye çok fazla vakit ayırmadıkları için kısa ve öz cümlelerle öz geçmiş hazırlanmalıdır. Fazlalık boş bir bilgiyi kesin olarak öz geçmişe eklememelisiniz. Öz geçmişiniz koyacağınız fotoğraf her zaman için güncel net ve şık olmalıdır.

Öz geçmişinizi okuyacak kişi aradığını rahat bulabilsin diye öz geçmişinize başlıklar eklemelisiniz. Bu başlıklar iş tecrübeleri, iletişim bilgileri, yetenekler gibi yazacağınız bilgilere göre değişiklik gösterebilir. Deneyimli veya deneyimsiz olduğunu net olarak belli etmelisiniz. Hangi alandaki işi neden istediğinize dair öz geçmişinizde bilgi vermelisiniz. Öz geçmişte mutlaka beceriler ve başarılar eklenmelidir.

Öz Geçmişte İletişim Bilgileri

İletişim bilgileri öz geçmişte önemli bir yere sahiptir. Her zaman büyük harfle ve görülen bir yere iletişim bilgileri yazılmalıdır. İletişim bilgilerinin içinde adınız soyadınız, numaranız, adresiniz mailiniz gibi birçok size ulaşabilecek içerik olmalıdır. Herhangi bir şekilde öz geçmişiniz bir internet sitesinde bulunuyorsa sitenin linkini de özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.  İletişim bilgilerine önemli olmamakla birlikte doğum tarihi gibi bilgiler de eklenebilir.

Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

Öz Geçmişte Eğitim Bilgileri

Öz geçmiş yazarken dikkat edilmesi gereken en büyük nokta eğitim bilgileridir. Eğitim bilgileri her zaman için şuan ki zamandan geçmiş zamana doğru sıralanır. Bu sıralamaya ters kronolojik sıralama da denebilir. Okuduğunuz okulların yanlarına mutlaka okulun başlayış ve bitiş tarihlerini de eklemelisiniz. Eğer isterseniz diploma puanlarınız iyiyse onu da eklemenizde bir sıkıntı yoktur.

Eğitim bilgileriniz aslan yalan olmamalıdır. Her zaman için öz geçmişinizde doğru kesin olan bilgiler yer almalıdır.  Eğer başvuracağınız yere uygun bir belgeniz yani sertifikanız varsa öz geçmişinize eklemeniz büyük fayda sağlar.

Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

Öz Geçmişte Yetenekler Bölümü

Öz geçmişte yetenek bölümü aranan eleman olup olmadığını belirleyen bölümdür aslında. Yetenek bölümüne mutlaka başvurulacak iş hakkında araştırmalar yaparak ihtiyaca uygun bilgiler yazılmalıdır. Eğer ki bir yabancı diliniz varsa bunu mutlaka yetenekler kısmına eklemelisiniz.  Bunun yanı sıra yabancı dilin yanına hangi derecede bildiğiniz anlayabildiğiniz veya konuşabildiğiniz gibi bilgilere yer vermelisiniz.

Başvuracağınız kuruma göre değişmekle birlikte bilgisayar kullanmak ve ehliyet de büyük bir önem taşır. Ehliyetiniz varsa ve hangi araçları sürebiliyorsanız öz geçmişinize eklemelisiniz. Bilgisayar günümüzde her alanda büyük bir önem taşır. Sadece bilgisayarla ilgilenmek için bile pek çok firma eleman alımı yapar. Sizler bu yüzden öz geçmişte yetenek bölümüne ne kadar bilgisayar kullanabildiğinize dair bir yazı eklemelisiniz.

Etkili Öz Geçmiş (CV) Nasıl Hazırlanır?

Diğer Öz Geçmiş Bilgileri

Öz geçmişinize isteğe bağlı olarak eğer bir kurumda staj yaptıysanız ekleyebilirsiniz. Bu staj durumu bir deneyim olarak düşünüleceğinden işe alınım ihtimalinizi artırır. Eğer kendinize birini referans olarak göstermek isterseniz bu konuda çok dikkat etmelisiniz. Yalan asla söylemeden bir referans yazmalı ve o yazdığınız kişinin aranma durumunu düşünmelisiniz.

Öz geçmişte bir diğer önemli konu ise sizlerin neden bu işe girmek ve çalışmak istediğinizdir. Neden bu işe girmek istiyorum sorusuna cevabınız her zaman için kesin ve net olarak CV’nizde bulunmalıdır. Başarılarınız ve becerileriniz ile ilgili aralara mutlaka kısa ama vurgulayıcı yazılar eklemelisiniz. Siz kendinizi başarılı bulmaz ve bunu vurgulamazsanız kimseden sizleri işe almasını da bekleyemezsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.