Gece bacak krampları: nedenleri, tanısı ve idaresi

0 1

Gece bacak krampları özellikle yaşlılar ve hamile kadınlar arasında yaygındır. Bu hastalık, uyku kalitesini etkileyen bacaklarda veya ayaklarda ağrılı kramplarla karakterizedir. Tedavi seçenekleri sınırlıdır, ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve hafif esnemenin bazı etkileri olabilir. Sık, şiddetli bacak krampları olan kişiler için ilaç tedavisi düşünülebilir.

Gece bacak krampları hangileridir?

Gece bacak krampları, uyku sırasında bacak veya ayak kaslarının ani kasılmalarıdır. Ağrılı kas kasılması birkaç saniye ila birkaç dakika sürebilir. Kramplar genellikle uyanmaya neden olur. İyi huylu olmasına rağmen, etkilenen kaslar birkaç saat sonra ağrı hissederler ve uyku bozukluklarının sonuçları şiddetli olabilir. Şiddetli gece krampları, ortalama 9 dakika süren ve gece boyunca aralıklarla ortaya çıkan, güçten düşüren ataklarla birlikte ağrı ile karakterizedir. Bu, ikincil uykusuzluğa ve bozulmuş gündüz fonksiyonuna yol açabilir. Düzenli olarak gece krampları yaşayan kişilerin yaklaşık% 20’sinde uyku kalitelerini etkileyecek veya tıbbi müdahale gerektirecek kadar şiddetli semptomlar vardır.

Gece bacak krampları: nedenleri, tanısı ve idaresi
Bu yaygın durum, yetişkinlerin yaşam boyu yaygınlığının% 50-60, çocukların oranının ise yaklaşık% 7 olmasıdır. Buzağı krampları, hamile kadınlarda normal bir hamileliğin parçası olarak kabul edilir ve özellikle yaygındır. Pek çok insan için koliğin nedeni belirsizdir, ancak dehidratasyon, elektrolit ve mineral dengesizlikleri, kas yorgunluğu ve azalmış periferik kan akışının olası katkıda bulunan faktörler olduğu düşünülmektedir. Gece krampları riskiyle ilişkili olduğu bilinen faktörler şunlardır:

  • 50 yaşın üzerinde,
  • gebelik

Egzersiz, özellikle aşırı egzersiz

Bacak konumlandırma, örneğin, bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturmak, sıkı yataklama ayak parmaklarının aşağı inmesine neden olur.

  • Aşırı içki,

Kronik dehidrasyon

Düz tabanlık veya ayak ve ayak bileklerindeki diğer şekil bozuklukları gibi yapısal hastalıklar,

Diüretikler (özellikle tiazidler ve potasyum tutucu diüretikler), bazı antiinflamatuvar ilaçlar (naproksen gibi), uzun etkili beta-2 agonistler, statinler, opioidler, raloksifen (osteoporoz için) ve lityum gibi ilaçlar,

Osteoartrit, vasküler hastalık, karaciğer sirozu, diyabet, Parkinson hastalığı, hipotiroidizm ve hipertiroidizm gibi komorbiditelerdir.

Gece bacak krampları: nedenleri, tanısı ve idaresi

Gece kramplarının klinik olarak tanısı

Hastanın semptomlarının bir açıklaması genellikle gece bacak kramplarını teşhis etmek için yeterlidir. Örneğin, hasta aniden uyanan bacak veya ayak kaslarında ani başlayan ağrılı krampları tanımlayabilir. İlaç incelemeleri ve hedefe yönelik fiziksel muayeneler de dahil olmak üzere tıbbi bir geçmiş, kramplara neden olabilecek olası hastalıkları belirlemenize yardımcı olabilir. Muayene sırasında bacaklarda tansiyon ölçümü, sinir ve kan damarı muayenesi yapılır.

Tıbbi öykü ve muayenede ilgili bulgular olmadıkça elektrolit seviyeleri gibi rutin laboratuar testleri gerekli değildir. Örneğin, ayak uyuşması ve el-ayak seğirmeleri (sürekli istemsiz kas kasılmaları) olan hastalarda serum kalsiyumunu araştırmayı düşünün.

Gece bacak kramplarının iyileştirilmesi

Temel neden belirlenip yönetilmedikçe, gece kramplarını tedavi etmenin amacı semptomları kontrol etmektir. Krampları önlemek için önce yaşam tarzınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Hastanın hala semptomları varsa ve semptomlar şiddetliyse, ilaç tedavisi düşünülebilir. Bununla birlikte, şu anda hem güvenli hem de etkili olduğu kanıtlanmış olan bacak krampları için ilaç tedavisi yoktur.

Gece bacak krampları: nedenleri, tanısı ve idaresi

Gece bacak kramplarının akut idaresi

Hastaya kramp durumunda ne yapacağı konusunda tavsiye verilmelidir. Örneğin baldır kramplarının kaslarını fiziksel olarak germek ve ayak parmaklarını tibia yönünde yukarı çekerek ayak bileklerini germek krampları önlemenin en etkili yoludur ancak ağrılı olabilir. Pasif germe de etkili olabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Bu, etkilenen kasların gerginliğini azaltmak için masaj ve duruş değişikliklerini içerir. Ayrıca kısa bir süre kalkıp yürümek de rahatsızlığınızı giderebilir.
Diğer akut tedavi stratejilerinin faydalı olduğuna dair bir kanıt yoktur, ancak hastalar kendi yöntemlerine sahip olabilir ve eğer güvenliyse bunları kullanmaya teşvik edilebilirler. Örneğin sıcak banyo yapmak veya hasta bacağa buğday torbası veya buz torbası koymak gibi önlemler alınabilir.

Gece bacak kramplarının yaşam tarzının farklılaştırması

Gün içinde yeterli sıvı alımını teşvik edin ve özellikle günün ilerleyen saatlerinde kafein ve alkolden uzak durun. Uykudan önce kısa bir uykunun faydalı olup olmadığı konusunda farklı görüşler vardır, ancak deneyebilirsiniz. Randomize kontrollü bir çalışma, her gece yatmadan önce kısa bir süre esneyen katılımcıların, altı hafta sonra gece kramplarını önemli ölçüde azalttığını buldu.

Gece bacak krampları: nedenleri, tanısı ve idaresi

Bununla birlikte, bu çalışmanın sınırlaması, kontrol grubunun bir plasebo müdahalesi almamış olmasıdır. Kontrol grubunun simüle egzersizler yaptığı başka bir çalışmada, baldır germe egzersizleri gece kramplarının sıklığını veya şiddetini etkili bir şekilde azaltamadı. Yatmadan önce sabit bir bisiklete binmek veya bisiklete binmek gibi kısa süreli hafif egzersizi deneyebilirsiniz, ancak bariz faydalara dair hiçbir kanıt yoktur.

Gece Bacak Kramplarında Farmakolojik Müdahaleler ve İlave Destek Takviyeler

Mineral ve vitamin takviyelerinin çoğu insan için yararlı olma ihtimali düşüktür. Magnezyum takviyesinin gece kramplarını tedavi etmek için birçok faydası vardır ve hamile kadınlarda gece kramplarını azaltabileceğine dair kanıtlar olmasına rağmen faydalı olabilir. E vitamini ve kalsiyumun aynı anda takviye edilmesinin bacak kramplarını azaltmada plaseboya göre daha etkili olduğu bulundu. Reçetesiz satılan antispazmodik preparatlar (Crampeze gibi) arasında kalsiyum, magnezyum, yüksek doz B6 veya B12 ve ilgili takviyelerin bazı varyantları veya kombinasyonları bulunur. Bazı insanlara faydalı olabileceğine dair anekdot niteliğinde kanıtlar olmasına rağmen, bu preparatların faydalı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.