Google Trendler ne demektir ve nasıl kullanılır?

0 4

Google’ın ücretsiz arama keşif aracı olan Google Trends’in yardımıyla, çevrimiçi dünyada daha baskın bir rol oynayabilmeniz için kullanıcının programını kullanıcının kendi aramasıyla keşfetmenize olanak tanır. Özellikle, Google Trends nedir ve çevrimiçi içerik üreticisi nedir gibi bazı garip soruları yanıtladık.

Tarih boyunca her zaman kamunun gündemini oluşturan bazı iletişim araçları var olmuştur. Önce gazeteler, sonra radyo, sonra televizyon ve son olarak da İnternet. Diğer iletişim araçlarının oluşturduğu bir gündemi takip etmek çok kolay ancak internetin popülerliği ile hemen hemen her kullanıcının kendi tercihlerine uygun bir ajandası ve özel bir trend teması oluyor.

Google Trendler ne demektir ve nasıl kullanılır?

Google Trends, Google tarafından geliştirilen ve herkesin ücretsiz olarak kullanabileceği bir arama keşif aracıdır ve İnternetin bilinmeyen gizemlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Her kullanıcının programını tam olarak bilmek mümkün olmasa da Google Trends istatistikleri sayesinde Google arama motorunda aranan en popüler kelimeleri ve bu aramalarla ilgili farklı istatistikleri anlayabilirsiniz.

Google Trendler (Google Trends) ne demektir?

Google Trends, Google tarafından geliştirilmiş bir arama keşif aracıdır.Dünyanın en popüler arama motorlarından biridir.Kullanıcılara diğer kullanıcılar tarafından yapılan aramalar hakkında önemli istatistiksel bilgiler sağlar. Bu istatistiklerde, arama yapanların anonim olduğu kabul edilir ve aranan popüler kelimeleri, gündemini tarihe göre sıralamayı, aranan şehirleri ve hatta tarih ve saate göre ayrıntıları görebilirsiniz.

Google Trendler tamamen ücretsiz bir araçtır. Bir dereceye kadar Google’ın kamu hizmetlerini arayabiliriz. Diğer kullanıcılarla en azından kullanıcılarından elde edilen bazı anonim verileri paylaşır. Bu istatistikler, çevrimiçi içerik üreticileri için paha biçilmez nimettir.

Google Trendler ne işimize yarar?

Örneğin, bir web siteniz veya blogunuz var ve kullanıcıların gönderilerinizi aktif olarak ziyaret etmesini istiyorsunuz. Bunun için birçok değerli araştırma yapabilirsiniz, ancak en önemlisi Google gibi popüler arama motorlarını kullanan kişileri web sitenize veya blogunuza çekmektir. Bu noktada Google Trends istatistikleri devreye giriyor. İçerikteki anahtar kelimelerle ilgili arama istatistiklerini görüntülediğinizde veya dönem içerisinde trend olan anahtar kelimeleri bulduğunuzda içeriğinizi buna göre yönlendirebilir ve Google kullanıcılarının sizi bulma olasılığını artırabilirsiniz.

Google Trends istatistikleri üzerinde yapabileceğiniz bir diğer önemli araştırma da Google reklamlarını değiştirmektir. Örneğin, hizmet sektöründe, sektörünüze olan ilginin ne zaman artacağını bilmek istersiniz. Google Trendler’de sektör aramanızın tarih ve saat aralığını şimdi bulun ve insanların ilgisini çeken reklamlar sağlayın.

Google Trendler kullanmanın  yolları?

Google Trendler ne demektir ve nasıl kullanılır?

Google Trends web sitesini buradan açın. İlk olarak, ülkeyi / bölgeyi seçin, çünkü Google Trendler aracılığıyla İnternet’e erişebilen tüm ülkeler / bölgeler için Google arama verilerini bulabilirsiniz. Türkiye (Türkiye) gibi ülkeleri / bölgeleri seçtikten sonra, kullanıcılar Google ana bilgisayarı aracılığıyla arama sayfalarının genel görüntüsünü bulabilirler. Yıllara göre görüntülenen trendleri ve günün en son trendlerini ana sayfada görüntüleyebilirsiniz. Başlığa tıklayarak gerekli istatistiksel detayları alabilirsiniz. Tabii ki, ana sayfadan son trendler hakkında ayrıntılı olmayan bilgiler alacaksınız. En önemli veriler arama çubuğundan elde edilir

Arama çubuğuna sektörünüzle ilgili kelimeleri girin ve ardından arayın. Arama sonuçları sayfasında; kelimenin popülaritesi, en çok aranan şehirler, tarih ve saate göre arama istatistikleri ve aradığınız kelimeyle ilgili sorgular. Tek bir kelime üzerinden çok detaylı istatistikler alabilirsiniz. Ayrıca Google Trendler’de farklı kelimeler için arama istatistiklerini de karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, beş farklı ilgili sorgu için arama istatistiklerini yıla veya aya göre karşılaştırabilirsiniz. Elde edilen veriler son zamanlarda yapılan tarihsel araştırmalarda bile kullanılabilir.

Google Trendler’de efekt kullanmanın yolları?

Google Trendler ne demektir ve nasıl kullanılır?

Hedeflemek istediğiniz kitle, Google’da arama yapan kullanıcılar hakkında en önemli verilere sahipsiniz ve bu kullanıcıların istediği şey budur. Ne yapmalısın? Elbette onlara tam olarak istediklerini vermelisiniz. Örneğin, en son haberleri içeren bir web siteniz var.

Web sitenizde son içerikten daha kalıcı makaleler varsa ilgili sorgu bölümü de size yardımcı olacaktır. Anahtar kelimelerle tanımlanan makalelerin daha alakalı kullanıcıları çekmesini sağlamak için, ilgili sorgu bölümünde benzer aramaları arayın ve makaleye bu kelimelerle ilgili bölümleri ekleyerek diğer kullanıcıların sizi keşfetmesini sağlayın. Google reklamlarına bir göz atalım. Örneğin reklamını yapmak istediğiniz ürün veya hizmete yönelik arama Eylül ayında yapılmışsa, Aralık ayında büyük bütçeli bir ilan vermenize gerek yoktur. Eylül öncesi ve sonrası kampanyalarla, kullanıcıların ürünlerinizle veya hizmetlerinizle ne zaman ilgilendiğinizi tam olarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.