Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

0 1

Genel olarak, bilinen veya olası bakteriyel enfeksiyonları olan ve sistemik komplikasyonlara yatkın kişiler kış hastalıkları için antibiyotik tedavisini düşünmelidir. Bu, sistemik hastalıkları olan hastaları, bebekleri, yaşlıları, sakatlıkları veya komorbiditeleri (immünosupresyon, diyabet veya şiddetli kalp, akciğer, böbrek, karaciğer veya nöromüsküler hastalıklar gibi) hastaları içerir. Hastanede yatış geçmişi olan kişiler ve erken doğum yapan çocuklar da genellikle yüksek risk altındadır. Aşağıdaki enfeksiyonlar için antibiyotik tedavisi:

Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

Boğmaca rahatsızlığı

Bulaşmayı azaltmak için yüksek riskli temaslı kişilerde (örn. 1 yaşın altındaki bebekler, hamile kadınlar) antibiyotikler öksürük atağından sonraki üç hafta içinde (veya bilinmeyen atak veya hamile kadınlar) alınmalıdır. Enfeksiyondan birkaç gün önce antibiyotik verilmediği sürece antibiyotikler hastalığın seyrini değiştirmeyecektir.

Zatürre rahatsızlığı

Antibiyotikler, pnömoni şüphesi olan tüm hastalar için uygundur. Bazı durumlarda antibiyotik tedavisi aşağıdaki enfeksiyonlar için uygun olabilir.

Akut orta kulak iltihabı rahatsızlığı

Antibiyotikler genellikle gereksizdir çünkü enfeksiyon tedavi olmaksızın çözülebilir. Sistemik veya şiddetli semptomları, perforasyonu ve / veya kulak çınlaması olan çocuklar, 48 saat sonra düzelme olmayan çocuklar, 6 aylıktan küçük bebekler veya 2 yaşın altında bilateral enfeksiyonu olan bebekler için antibiyotikler düşünülebilir. Kalıcı veya tekrarlayan enfeksiyonları olan çocuklar için (6 ayda 3 enfeksiyon veya 12 ayda 4 enfeksiyon), antibiyotikler de düşünülmelidir.

Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

Boğazın Ağrıması

Grup A Streptococcus (GAS) pozitif olmadığı ve yüksek romatizmal ateş riski olmadığı sürece (kişisel, ailede veya ailede romatizmal ateş öyküsü veya aşağıdaki tıbbi geçmişin iki veya daha fazlası: Mityori veya Pasifik ırkı, 3 ila 35 yaş arası) Aksi takdirde yıllarca antibiyotik tedavisine, kalabalık yaşam / düşük sosyoekonomik durum) veya Quincy, şiddetli inflamasyon, kızıl gibi şiddetli veya sistemik semptomlara ihtiyaç duyulmaz.

Sinüzit rahatsızlığı

Çoğu enfeksiyon viral ve kendi kendini sınırladığından antibiyotik tedavisi genellikle gerekli değildir. Burun içi glukokortikoidler ve nazal salin irigasyonu yardımcı olabilir. 7 10 günden uzun süredir semptomları veya şiddetli semptomları olan kişiler için (örneğin, ateş> 39 ° C, 3 gün boyunca yüz ağrısı, semptomlar kötüleşir), antibiyotikler düşünülebilir.

Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

Bronşiolit, genellikle bir solunum virüsünün neden olduğu alt solunum yolu enfeksiyonudur, bu nedenle antibiyotiklerle tedavi edilmez. Genellikle 12 aydan küçük çocukları etkiler. Solunum semptomları olan küçük çocuklar bu enfeksiyon olasılığını göz önünde bulundurmalıdır.

Antibiyotik kullanımına karar vermede insanı kararsız bırakan etmenler nelerdir?

Antibiyotik reçete etme kararı aşağıdaki faktörler nedeniyle karmaşık olduğundan, kış hastalıkları klinisyenlerin birinci basamak sağlık hizmetleri için zorluklar yaratabilir:

  • Bakteriyel enfeksiyonlar ile viral enfeksiyonları ayırt etmek zordur; semptomlar ve belirtiler güvenilir bir ayrım sağlamayabilir, hasta başı testi henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır ve her zaman net yanıtlar veremez

Bakteriyel pnömoni gibi antibiyotik gerektiren bir teşhisi kaçırma endişesi

Hangi hastaların antibiyotiklerden en fazla fayda sağlayacağını veya hangi hastaların antibiyotik olmadan daha kötüye gidebileceğini belirleyin, çünkü bakteriyel enfeksiyonu olan tüm hastalar antibiyotik tedavisi gerektirmez.
• İlk ziyarette antibiyotik kullanılmış ancak reçete edilmemişse, soru, hastanın semptomları kötüleşirse hastanın hemen takip değerlendirmesi için geri gelip gelemeyeceğidir.

Olumsuz bilgileri, hastalandıklarında kazara tıbbi yardım istemekten caydırmak için kullanmamak önemlidir. Anksiyete, antibiyotik kullanımını harekete geçiren temel duygulardan biridir. Bu sadece hastanın rahatsızlık konusundaki endişesini ve bunlarda neyin yanlış olduğunu bilmemesini değil, aynı zamanda klinisyenin çok önemli şeyleri gözden kaçırmama ve hastaya hizmet etmek için elinden gelenin en iyisini yapma istekliliğini de içerir.

Kaygı, sorunun anlaşılmasını azaltabilir ve hastaların ve klinisyenlerin yanlış kararlar almasına neden olabilir. Açık iletişim, semptomatik tedavi önerileri ve acil durum planları, kış hastalıklarının antibiyotik olmayan tedavisinin önemli bir parçasıdır. Birçok insan için antibiyotikler reçete edilmemişse, aslında hasta olmadıkları anlamına gelir. Hastanın tedavi arama kararını doğrulamak ve viral bir enfeksiyonun insanları bakteriyel bir enfeksiyon kadar rahatsız hissettirebileceğini açıklamak önemlidir.

Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

Çocuklar için tedavi yöntemleri

Çocuklarda kış hastalığının semptomlarıyla başa çıkmak için sınırlı seçeneklerden dolayı, bakıcılar başka tedavileri denemek isteyebilir. Yatmadan önce bir çay kaşığı bal içmenin çocuklarda öksürüğün sıklığını ve şiddetini artırabileceğine dair kanıtlar var. Botulizm riski nedeniyle 20 yaşın altındaki çocukların 20 bal alması önerilmez. Yatmadan önce aromatik buhar fırçaları kullanmak çocukların uykusunu iyileştirebilir ve böylece ebeveynlerinin uykusunu iyileştirebilir. 21NB buhar losyonu, cildi tahriş edebilecek uçucu yağlar içerir.

Bir sorun varsa, bu ürünü özellikle daha az tahriş olan çocuklar için sağlayabilir veya bir mendile veya mendile uygulayabilir ve ardından bir pijama torbasına, bir yastık kılıfına veya bir çarşafın altına (çocuklar için kullanımı kolay) yerleştirebilirsiniz. ).

Tıp personeli, hastalara kullandıkları veya denemek istedikleri tedaviler hakkında (varsa) adil, kanıta dayalı tavsiyelerde bulunmalıdır. Avantajları veya dezavantajları ve olası zararları tartışın. Hastalara, çoğu kış hastalığının kısa süreli olduğu ve tedavi olmaksızın çözülebileceği hatırlatılmalıdır.

Grip Mevsimi Geldiği Zaman Çocuklara  Hangi Koşullarda Antibiyotik Verilmesi Gerekir?

Enfeksiyonun engellenmesi

Hastaların ve bakıcıların kışın kasılma veya yayılan üst solunum yolu ve kulak enfeksiyonları riskini azaltmak için atabilecekleri adımlar şunları içerir:

  • Enfeksiyon veya enfeksiyon yayma riskini azaltmak için ellerinizi yıkayın, gribin yayılmasını önlemede sabun ve suyla yıkamak yeterlidir ve elleri alkolle yıkamaktan daha etkilidir.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kapatın

Grip ve pnömokok aşısı

  • Solunum yolu enfeksiyonları için bir risk faktörü olduğu için sigarayı bırakmalısınız.
  • Sıcak, kuru, dumansız bir ev, sıcak giysiler ve iyi beslenme gibi sağlıklı bir ev ortamı hazırlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.