Hamilelikte Kasık Ağrısı

0 12

Gebeliğin güzel yanları olduğu kadar kötü yanları da vardır. Bunlardan birisi gebeliğin ağrılı geçmesidir. Gebelikte kasık ağrısı çoğu gebede görülür. Bu ara aslında gebelik belirtisidir. Genellikle ilk trimester da görülür. Bu durumu şöyle açıklanabilir; hamileliğin altıncı ve sekizinci haftalarında yumurta hücresinin rahim hücresine yerleşmesi ya da rahim hücresinin büyüyor olması nedeniyle ağrı hissedilebilir.

Gebelikte Kasık Ağrısı ve Tedavisi

Bu olay hamileliğin son aylarında yani üçüncü trimesterda da görülebilir. Üçüncü trimester da görülen bu ağrı çoğu zaman yalancı doğum sancısı olarak adlandırılabilir. Hamilelik belirtileri kasık ağrısı olarak gösterilebilir. Gaz sancısı, rahimin büyümesi, doğuma hazırlık ya da sadece bebeğin büyüyor olması gibi zararsız sancılar da hamilelikte kasık ağrısı oluşumuna neden olabilir. Düşük tehdidi ve enfeksiyon gibi tehlikeli sebepleri vardır. Bu durumda kadın doğum uzmanlarından yardım almak gerekir.

Doktor Muayenesi Gerekli mi?

Gebelikte kasık ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yukarıda saydığımız nedenler kasık ağrısı sebepleri olarak gösterilebilir. Kasık ağrısı ile birlikte ateş, ishal, baş ağrısı, kanama, vajinadan sıvı gelmesi, idrarda yanma hissi ya da idrarda kan görülmesi gibi belirtiler hayati önem taşır. Bununla birlikte bir ultrason yardımıyla bebeğin kalp atışlarının duyulması, gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu, vajinal kanama durumu, bebeğin iyilik hali gibi belirtiler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Doktor Muayenesi Nasıl Olur?

Kasık ağrısı olan gebeleri değerlendiren doktor, detaylı klinik muayene, detaylı ultrason ve bazen gerekli durumlarda da kan ve idrar tetkikleri isteyebilir. Eğer vajinal kanamanız geldiyse ya da su gelmesi gibi durumlarınız varsa vajinal muayene gerekebilir. Bu vajinal muayene sırasında vajina Ultrasonu kullanılabilir ya da elle muayene yapılabilir. Vajina Ultrasonu sağlıksız gibi görünse de aslında sağlıklı olanıdır. Gebeliğin ilk aylarında da kullanılabilir ve bebeğe bir zararı yoktur. Bununla ilgili bir tedirginlik yaşamanıza gerek yoktur.

Ultrasonik muayene ile hem bebeğinizin sağlık durumunu hem de böbrek taşı kist gibi kasık ağrısının diğer nedenleri hakkında bilgi edinilir. Hekiminiz bu verilere dayanarak size en uygun tedavi uygulayacaktır. Bu konuda doktor seçimi de oldukça önemlidir. Sizi sakinleştiren size detaylı bilgi veren bir doktor tercih ederseniz kafanızda soru işaretleri kalmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.