Kefir Nedir? Kefir Yararları

0 2

KEFİR NEDİR?

Kefir, Kafkasya bölgesinde inek, koyun, keçi ve at sütlerine kefir granülleri ilave edilerek elde edilen fermente bir süt ürünüdür. Süt kefir en yaygın olanıdır. Türkçe “zevk” kelimesinden türemiştir. Kaliteli kefir, akışkan kıvamda, homojen ve parlak bir görünüme sahip olmalıdır. Kefir içtiğinizde hafif bir maya tadı ve aroması hissetmeniz, insanlara ferahlık hissi vermesi gerekir. Diğer fermente süt ürünleri (kefir, yoğurt ve peynir gibi) kadar yaygın olmasa da, sağlık yararları 100 yıldan fazladır. Kefirdeki mikroorganizmaların probiyotik potansiyeli vardır

KEFİRİN YAPILIŞI VE İÇERİĞİNİ İNCELEYELİM

Kefir, tam yağlı, yarı yağsız veya yağsız pastörizasyon ile üretilebilir. Kefir taneleri fermantasyon başlatıcı olarak süte eklenebilir. Fermantasyon genellikle kısmen kapalı bir kapta 8 ila 25 ° C’lik bir sıcaklıkta 10 ila 40 saat süreyle gerçekleştirilir. Ancak en yaygın kuluçka süresi 24 saattir. Fermentasyondan sonra, taneler fermente sütten bir elek vasıtasıyla ayrılır. Baz olarak süt kullanıldığında kefir yoğurda benzer. Kefirin tadı ve içeriği, kullanılan sütün kaynağı, sütün yağ içeriği, kullanılan starterin partikülleri veya bileşenler.

Kefir Nedir? Kefir Yararları

Kefir taneleri, geniş ve değişken bir bakteri popülasyonunun yanı sıra bu bakterilerle simbiyotik bir ilişkisi olan zengin bir maya popülasyonuna sahiptir. Bu simbiyotik etkilerden biri, maya için enerji kaynağı olarak kullanılan bakterilerin metabolitleridir. Maya, fermantasyon işlemi sırasında laktozun etanol ve karbondioksite dönüştürülmesinden sorumludur. Kefirde bulunan farklı mikroorganizma sayısının 300’ü geçtiği tahmin edilmektedir. Kefirde bulunan mayaların çeşitliliği kültüre bağlı ve kültürden bağımsız yöntemler kullanılarak değerlendirilebilir. Kefir tanelerinde laktik asit bakterilerinin mayaya oranı 1000: 1’dir.

Kefirin mikrobiyal bileşimi; mikrobiyal kültür ortamına, kefir tanelerinin kaynağına, işlemde kullanılan teknolojiye, farklı oda sıcaklığına, kullanılan sütün cinsine ve bileşimine ve saklama koşullarına dayanacaktır. kefir ve kefir taneleri farklıdır.

Kefir Nedir? Kefir Yararları

Halle vd. Lactobacillus’un% 80’i Lactobacillus kefir’e aittir ve Lactobacillus paracasei alttürlerinin kalan% 20’si. Para peyniri, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaristan, Lactobacillus plantarum ve Lactobacillus kefiranofaciens.

Saccharomyces cerevisiae, şekersiz maya, Candida, Kluyveromyces marxianus alttürü. Marxianus, Torulaspora delbrueckii, Pichia fermentans, Kazachastania aerobia, Lachanceae meyersii, Yarrowia lipolytica ve Kazachstania unispora kefir ve kefir kefiri, kullanılan üretim teknolojisine bağlı olarak büyük farklılıklar gösterir. Tahıldan ayrıldıktan sonra kefir hemen yenebilir veya buzdolabında saklanabilir. Soğutma aşaması sırasında alkol fermantasyonu, karbondioksit, etanol ve B vitamini kompleksinin birikmesine yol açacaktır. Fermantasyon işlemi sırasında, proteinin asit pıhtılaşması ve proteoliz yoluyla sindirilmesi kolay hale gelir. Bu olgunlaşma aşaması, laktoz içeriğini azaltır ve ürünü, laktoz intoleransı ve şeker hastalığı olan bireylerin tüketimi için ideal hale getirir.

Kefir Nedir? Kefir Yararları

Kefirin pH’ı 4,2 ile 4,6 arasında değişir. Kefirin amino asit profili, fermentasyon substratı olarak kullanılan süte benzer. Kefirde fermente edilmemiş süt ile karşılaştırıldığında amonyak, serin, lizin, alanin, treonin, triptofan, valin, lizin, metiyonin, fenilalanin ve izolösin Asit içeriği daha yüksektir. Yemeye hazır olduğunda kefir vitamin bakımından zengindir. Vitamin içeriği kullanılan sütün kalitesine, kefir tanelerinde bulunan mikroorganizmalara ve hazırlama yöntemine bağlıdır. Kefir, karotenin yanı sıra B1, B2, B5, C, A ve K vitaminlerini içerir. Mineraller arasında kefir iyi bir magnezyum, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. Ayrıca kefirde çinko, bakır, manganez ve demir gibi mineraller bulunur.

Kefir Nedir? Kefir Yararları 

KEFİR FAYDALARINI İNCELEYELİM

Kefir; kefirin faydaları olarak ilerleyen bölümlerde diyabetik, antimikrobiyal, kanser önleyici etkileri, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri, kolesterolü düşürme etkileri ve kan basıncını düşürme üzerindeki etkileri tartışılacaktır. Antidiyabetik ilaçların faydaları – kefirin faydaları Düzenli probiyotik tüketimi, kan şekeri seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahiptir. Kefirin kan şekeri regülasyonu üzerindeki etkisi üzerine pek çok araştırma var. Klinik bir araştırmada, 8 hafta boyunca günde 600 ml kefir tüketen diyabetli yetişkinler, başlangıç ​​değerlerine kıyasla, açlık kan şekeri düzeyleri ve glikosile edilmiş hemoglobini önemli ölçüde düşürmüştür.

 

Kefirin suda çözünür kısmının iskelet kası hücrelerinde glikoz alımını arttırdığı ve tip 2 diyabet tedavisinde kullanılabileceği iddia edilmiştir. Araştırmacılar, aktif maddenin daha küçük bir moleküler yapıya sahip olduğunu ve pH ve sıcaklıktaki değişikliklerden etkilenmediğini göstermiştir. Bu nedenle kefirin suda çözülebilen ve etkili olan kısmı oral uygulamadan sonra mide asidinde bozulmaz ve küçük yapısından dolayı bağırsak yolundan kolaylıkla emilir. Bu nedenle kefirin diyabeti önlemek için kullanılabileceği sonucuna varabiliriz; ancak bu etkiyi göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.