Kentsel Dönüşüm Nedir Ne Değildir

0 9

Son zamanlarda kentsel dönüşüm ifadesini sıklıkla duymaktayız. Deprem riski, çürük binalar, güçlendirme, yeniden inşa ve benzerleri… Eski ya da çürümüş binaların yeniden yapılması yeni uygulanan bir şey değil ki..o zaman bu konu niye bu kadar gündemde?

Öncelikle şunu bilmek gerekir, aslında halk arasında “kentsel dönüşüm” diye bilinen kanun aslında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkarmış olduğu “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi” hakkındakki kanundur. Yani sadece binanız eski diye yıkalım da yenisini yapalım dediğinizde bu kentsel dönüşüme girmiyor.

Bakanlık onaylı bir firma tarafından binanızın teknik incelemeleri sonucu çürük raporu verilirse işte o zaman kentsel dönüşüm kapsamında binanızı yıktırıp inşaa ettirebiliyorsunuz. Kentsel dönüşümden yaralanabilmek için herhangi bir firmadan değil, bakanlık onaylı kentsel dönüşüm firmalarından rapor almanız gerekli. Yoksa süreç başlamaz. Peki kentsel dönüşümden faydalanmanın ne gibi avantajları var? Binanın yenilenmesi için 2/3 çoğunluğun onay vermesi yeterli olmakta. Diğer türlü bina sakinlerinden biri onay vermediği takdirde yıkım kararı alamıyorsunuz.

Onay süreci dışında maddi anlamda da avantajları bulunmakta. Bankalar artık çok uygun şartlarda kentsel dönüşüm kredisi vermeye başladı. 200.000 tl’ye kadar %0.40 faizle uzun vadeli krediden yararlanma hakkınız var. Ayrıca dosya masrafı ödemiyorsunuz ve noter masraflarından da muaf tutuluyorsunuz. Kredi yardımına alternatif olarak devlet kira yardımı da yapmakta. Bu kira yardımı hibe şeklinde olup, geri ödemesi beklenmemektedir.

Deprem bölgesinde yaşadığımız gerçeğini göz önüne aldığımızda bu avantajlardan yararlanıp daha güvenli yaşam alanları yaratmak oldukça mantıklı görünüyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.