Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

0 1

Yeni Zelanda’daki mevcut kızamık salgını, salgınların olabildiğince az olmasını sağlamak için yüksek seviyelerde kızamık, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşısı kapsamının sürdürülmesinin önemini vurgulamaktadır. Kızamık en çok aşılanmamış bir yaşın altındaki çocuklarda görülür. Bununla birlikte, MMR aşılama programında yıllar içinde yapılan değişiklikler, toplumdaki bazı kişilerin kızamığa yakalanma ve yayılma riskinin hala yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Aralık 2013’te Yeni Zelanda’da bir kızamık salgını meydana geldi. 15 Ağustos 2014 itibariyle Yeni Zelanda, çoğu uluslararası seyahatle ilgili olan 281 kızamık vakası bildirmiştir. Kızamık, birçok ciddi komplikasyonun eşlik ettiği deri döküntüsü ve ateş ile karakterize, oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır. Kızamığı önlemenin en iyi yolu kızamık, kabakulak ve kızamıkçığa (MMR) karşı aşı olmaktır. MMR aşısı, ulusal aşılama programına Ocak 1990’da eklenmiştir. Şu anda, 15 yaşın altındaki çocukların birinci ve ikinci dozları dört yaşında almaları önerilmektedir. MMR, sırasıyla 1969 ve 1970’den beri planlanan kızamık ve kızamıkçık aşılarının yerini aldı.
Kızamığı önlemek için, 1 Ocak 1969’da veya daha sonra doğan tüm insanlara iki doz kızamık aşısı yapılmalıdır. MMR aşısını kullanmadan önce yalnızca bir kızamık aşısı almış olan herkes, optimum korumayı sağlamak için iki doz MMR almalıdır. Ek kızamık aşıları ile güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 1969’dan önce doğan insanlar, kızamığa karşı aşılanmadan önce atipik kızamığa maruz kaldıklarına inanılan kızamığa karşı bağışık kabul edilir.

Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, dünyadaki kızamık aşılarının% 95’inin hastalığı ortadan kaldırmak için doğumdan sonra iyice aşılanması gerekiyor. 1980 ile 2012 arasında, Yeni Zelanda’da iki yaşındaki çocukların% 81’i kızamığa karşı aşılanmıştır.

2006 ve 2007’de, çocukların% 92-93’ü ilk MMR dozunu aldı, ancak çocukların sadece% 89’u ikinci MMR dozunu aldı. MMR için bu aşılama oranları, kızamık salgınlarını önlemek için yeterli değildir. Bununla birlikte, 2008’den 2011’e kadar olan en son istatistikler, ilk kez MMR alan iki yaşın altındaki çocuklar için ulusal kapsama oranının% 93, ulusal kapsama oranının ise% 94 olduğu yönündedir.

Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Kızamığa yakalanma ihtimali

Hem yetişkinler hem de çocuklar kızamığa yakalanabilir, ancak görülme sıklığı yaşla birlikte azalır. MMR’ye karşı aşılanmadıkları için bir yaşın altındaki çocuklar kızamığa en duyarlı olanlardır. Ancak 2009 ve 2011 yıllarında patlak veren 10-14 yaşları arasında enfeksiyon oranı artmıştır. Bu, büyük olasılıkla MMR aşılama programındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır ve 1990 ile 2000 arasında doğan doğum kohortunun aşılama oranı, optimum aşılama oranından daha düşüktür. Kızamık enfeksiyonu ömür boyu bağışıklığa yol açabilir ve bir kişi hastalığa yalnızca bir kez bulaşabilir, ancak bazen MMR’li kişiler kızamığa yakalanır. Bu, yetersiz bağışıklık tepkisi veya yetersiz aşılamadan kaynaklanmaktadır.

2012’de bildirilen 68 kızamık vakasından 40’ı aşılanmamış ve bunların 20’si 15 aylıktan küçük çocuklardı. On tanesi bir doz MMR, yedisi iki doz MMR aldı. MMR. Kalan 11 kişinin aşı durumu bilinmiyor. Kızamık riski en yüksek olan kişiler, MMR’ye karşı aşılanmamış kişilerdir. Kızamığın endemik olduğu ülkelerde ve yurtdışında uygun aşılamanın yapıldığı ülkelerde doğanlar yüksek riskli gruplara maruz kalıyor ve bazıları uluslararası seyahatlerden dönmüş durumda.

Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Ulusal aşılama planına göre, MMR aşısı tamamen sübvanse edilmektedir. Çocukların 15 aylık olduklarında ve yine dört yaşında olduklarında aşı olmaları önerilir. 1969 veya daha sonra doğmuş kişiler için, MMR kayıtlarını iki kez almamışlarsa, en az bir ay arayla ikiye ihtiyaçları olacaktır. Gebe kadınlara MMR aşısı yapılmamalı, canlı bir aşı olduğu için (zayıflatılmış aşı) aşılamadan sonraki bir ay içinde gebelikten kaçınılmalı, emziren kadınlarda kontrendike olmamalıdır.

MMR aşısı çok etkilidir.Belirli bir aşı dozundan sonra 12 aydan büyük aşı yapanların sırasıyla% 90-95,% 95-96 ve% 90-97’si kızamık, kabakulak ve kızamıkçık ile korunmaktadır.

İkinci dozdan sonra, hemen hemen tüm alıcılar bu üç hastalığa karşı bağışıktı. İki dozdan sonra, tahmini koruma süresi alıcıların% 96’sından fazlasında bir ömür boyu sürer. Bununla birlikte, bazen iki doz MMR aldıktan sonra bile, bazı insanlar kızamığa yakalanır. Bunun nedeni, yanlış uygulama veya saklama koşulları gibi aşı ile ilgili problemler ve zamanla azalan bağışıklık olabilir. Ek olarak, emzirme, bebeklere dozların enjekte edilmesi gibi maternal antikoru bloke eden aşılarla sonuçlanabilir. Aşılanan kişinin kızamık olması durumunda durum hafifletilebilir.

Kızamık Salgını İle Mücadele Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hususlar

Kızamık, kızamıkçık ve mmr aşısının gelişimi

Yeni Zelanda’nın kızamık ve kızamıkçık aşısı geçmişi, klinisyenlere yararlı bilgiler sağlayabilir ve bu da insanların kızamık ve kızamıkçığı yeterince önleyememe olasılığını artırır. Bu nedenle Yeni Zelanda’daki kızamık, kızamıkçık ve MMR aşılarının geçmişi aşağıdaki gibidir:

1969: Kızamık aşısı (tek doz), 10 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklara tanıtıldı.

1970: Dört yaşındaki tüm çocuklar için tek doz kızamıkçık aşısı.

1974: Kızamık aşısının yaşı 12 aya çıkarıldı.

1979: Dört yaşında (özellikle erkek çocuklar) düşük kızamıkçık aşısı alımı nedeniyle, plan 11 yaşındaki kızlar için kızamıkçık aşısı olarak değiştirildi. (Kız öğrenciler için kızamıkçık aşılama planı)

 

1981: Kızamık aşısının yaş değişimi 12 ila 15 aydı.

1990: MMR aşısı, 12 ila 15 aylık tüm bebekler için başlatılan ayrı kızamık ve kızamıkçık aşılarının yerini aldı.

1992: 11 yaşında ikinci bir MMR dozu eklendi.

2001: İkinci MMR aşısının zamanı 11’den 4’e değiştirildi ve 5-10 yaş arası tüm çocuklar için okul temelli bir aşılama programı başlatıldı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.