Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 0

Dikkatinize: Son zamanlarda her yerde kolajen hakkında bilgilerle karşılaştık. Peki kolajen nedir? Gerçekten ihtiyacımız var mı? Bu konunun detaylarını uzman doktorlardan öğrenelim: Dermatolog Dr. Makbule Dündar size kollajen hakkında bilgi verir ve değerli Yüksek Topuk okurları sunar.

Dermatolog Dr. Makbule Dündar peptidler ve kolajen hakkında bilgi verdi. Hangi kolajenin daha yararlı olduğu, hangi besinleri alabileceğimiz ve insan vücudundaki işlevi ne olduğu gibi kolajen için birçok değerli öneri sağlar.

Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  1. Kolajen ne demektir?

Cildimizin temel bileşeni kolajendir. Kolajen, protein yapısına sahiptir. Proteinin en küçük bileşeni amino asittir. Kısa amino asit zincirleri, kolajen peptitleri oluşturur.

  1. Kollajen ve kolajen peptit arasındaki farklar hangileridir?

Kolajen takviyelerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kolajenin peptitlere parçalanarak vücuttaki hedef noktaya ulaştırılmasını sağlamaktır. Kolajen yapısal olarak hücre zarından geçemeyecek kadar büyüktür ve insan vücudu için yararlı olan peptitlere parçalanabilir. Kolajen, vücutta olması gereken gerçek etki alanını kolayca bulabilen peptit segmentlerine bölünmüştür.

Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  1. Kollajen peptitlerin azalması ile ciltte hangi farklılaşmalar olur?

Çalışmalar, kuru cilt, kırışıklıklar, donukluk ve sarkmaların önemli nedeninin ciltteki kolajen içeriğinin azalması olduğunu göstermiştir. 25 yaşından itibaren cilt her yıl kollajenin% 1.5’ini kaybeder.

  1. Kollajen peptit alınabilecek kaynaklar hangileridir?

Ciltteki kollajen kaybıyla mücadele etmenin en iyi yolu, kollajeni oluşturan aktif peptid sekanslarının oral alımına ek olarak kollajen ve amino asitler gibi farklı mezoterapi ürünlerini cilde enjekte etmektir. Hepimizin bildiği gibi, Kuzey Denizi’nden gelen balık aktif peptidleri sağlığımız için çok faydalı olan doğal kaynaklardır. Hedefleme peptidleri uygun amino asit zincirleri ile elde edildiğinden daha etkilidirler ve etkilerini daha kısa sürede gösterebilirler.

Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  1. Kollajen peptit eksikliği ne şekilde anlaşılır?

Yaşla birlikte doğal olarak azalmayan kollajen yerine konulursa ciltte sarkma, kırışıklıklar ve kalite azalması şeklinde ortaya çıkacaktır. Sadece cildimiz değil, tüm iç organlarımız bağ dokusu kaynaklı olduğu için, tüm sistemlerimizin, özellikle de kas / eklem sistemimizin optimal işlevi ile ilgili bir sorun vardır.

 

  1. Kollajen peptit hangi sistemlere sirayet eder?

Cilt sağlığı, kas iskelet sistemi başta olmak üzere tüm iç organ sistemlerini etkiler.

  1. Kullanılması lazım olan doğru kolajen peptit oranı nedir?

Peptidlerin ve etkili besin takviyelerinin etkili olması için en az 3 haftaya ihtiyaç vardır. Etki 3 hafta sonra başlar. Ürün en az 3 ay düzenli kullanılmalıdır.

  1. Kolajen peptit kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Aktif peptidlerin yanı sıra cildin antioksidan vitamin E ve C’ye de ihtiyacı vardır. Ayrıca aflatoksin, A vitamini öncül karotenoidlerinden oluşan deniz yosunundan da elde edilir. Cildi besleyen ve destekleyen besin takviyeleri içeren ürünler (omega3 ve buğday yağı gibi) almak cilt gençleştirme başarı oranını artırabilir.

Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

  1. Deniz kökenli, balık kaynaklı kollajen peptitler ile ilgili hangi bilgileri verebilirsiniz?

Günümüzde kullanılan en güvenli kolajen peptitler; deniz kaynaklı, balıktan türetilmiş kolajen peptitlerdir.

  1. Deniz-kökenli kollajen peptitlerin kalite kontrol süreçleri nasıl işlemektedir?

Hepimizin bildiği gibi, Kuzey Denizi balıklarından elde edilen aktif peptitler sağlığımız için çok faydalı olan doğal kaynaklardır. Bir peptit, sağlığa faydalı olabilecek biyolojik veya fizyolojik aktivite gösteriyorsa, buna aktif peptit denir. Aktif peptitler, insan vücudundaki sistemi desteklemek ve fizyolojik etkiler sağlamak için özel ve spesifik amino asit peptit zincirleri seçilip oluşturularak elde edilir. En önemli ve mevcut kolajenden türetilmiş aktif peptit, “hedef peptit uygun bir amino asit zinciri yoluyla elde edildiğinden” hidrolize kolajenden farklıdır. Peptitler bozulmadan elde edildikten sonra daha etkili olacak ve etkilerini daha kısa sürede gösterecektir.

Kolajen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kolejen tipleri nelerdir?

İnsan vücudunda birçok farklı kolajen molekülü vardır. Ana görevleri bağ dokusu yapısını desteklemek olsa da, her birinin bazı özel görevleri vardır. Temel kolajen türleri:

 

Tip 1 kollajen: Vücuttaki kollajenin% 90’ı tip 1 kollajendir. Sıkıca sarılmış bir tel yapısına sahiptir. Kemik, deri, tendon, fibrokartilaj ve dişlerin yapısından sorumludur.

 

Tip 2 kollajen: Bu tip kollajen lifi, tip 1 kollajenden daha gevşek bir şekilde paketlenmiştir. Eklemlerin elastik kıkırdağında bulunur.

 

Tip 3 Kolajen: Kas, organ ve damar yapılarının beslenmesinde bulunur.

 

Tip 4 kollajen: cilt katmanında bulunur.

 

Yaşla birlikte vücuttaki kolajen üretimi azalır ve üretilen kolajen kalitesi kötüleşir. Bunun sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Kıkırdak dokusu da zayıflar. Ortak sorunları görebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.