Köpeğimizi Nasıl Eğitiriz

0 11

Köpek eğitiminde genel kurallara uymak gerekir. Köpek sahiplerimiz köpeklerini ilk aldıklarında bu kuralları bilmedikleri için köpek eğitiminde büyük hatalar yapıyorlar. Zannediyorlar ki biz köpeği alıp sağdan soldan kulaktan dolma tekniklerle köpeği eğittiğimizde köpeğimiz dediğimiz herşeyi yapacak. Halbu ki böyle birşey söz konusu değil. Çünkü köpeği bilmeden ve tanımadan aldıkları için insanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar.

Bu ne yapacalarını bilmeyen insanlar ise köpek eğitiminde çok büyük hatalar yapıyorlar. Maalesef ve maalesef ki köpek eğitimde herhangi bir hata yaptığınız zaman geri dönme şansınız çok az. Mesela en basitinden bir örnek verecek olursak köpeği gazete ile eğitmeye çalışıyorlar, gazete ile korkutmaya çalışıyorlar. Köpeğe el kalktığı için bu köpeğe karşı çok büyük bir hata oluyor. Köpek korkutulmamalı ve ürkütülmemeli. Köpeğinize yaklaşımınız o kadar iyi olmalı ki sizinle dostluk kurabilmeli.

Köpeğin en iyi eğitmeni aslında sahibidir. Eğer köpeğin sahibinin köpek eğitimi konusun da, köpek besleme, yetiştirme konusunda tecrübesi hiç yoksa bu hem köpeğe hemde sahibine çok büyük eziyetler doğurabilir, hemde çok büyük eziyetler. Ödüllendirme ve cezalandırma yerinde ve sabit olmalı. Mesela köpeğe ceza vereceğiniz zaman atıyorum siz eve geldiğiniz de eve işemiş , tuvaletini eve yapmış siz ona ceza veriyorsunuz ki geç bir cezadır bu işe yaramaz. Yani köpeğe ceza verildiği zaman yerinde ve zamanında işlediği suç ile paralel dozajda olması lazım. Ama maalesef onlara verdikleri cezayı ayarlayamıyorlar.

Nasıl ki çocuğunuz bir bardak kırdığında veya üzerini kirlettiğinde onlara tepkimizi onları kırmamak adına canlarını yakmamak adına söylenerek veriyorsak köpeklerimize de bu doz da onlara çocuklarımızmışcasına cezalar vermeliyiz. Yani ufak şeyler ufak cezalarla geçiştirilmeli. Ayrıca cezalar verilmediği zamanda kötü sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin köpeğiniz istemediğiniz bir yere gitti ona kızarken ”gel kızım nereye gittin sen” derseniz işe yaramaz. Ona tepkinizi gösterirken ses tonunuz ve hareketleriniz kararlı olmalı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.