Korona Aşısının Riskleri

0 2

Korona Aşısının Riskli Tarafları ve Yan Etkileri

Hızla gelişen koronavirüs aşısı gerçekten güvenli mi? Hangi reaksiyonlar normal kabul edilir? Yan etkiler nelerdir? Koronavirüs aşısı merak eden kişileri topladık.

Korona Aşısının Riskleri

Tüm dünyada milyonlarca insan yakında yeni koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı aşılanmayı umuyor. Ancak birçok kişinin bu aşı konusunda çekinceleri var. Bir yandan koronavirüsten korunmak istiyorlar, diğer yandan aşının yan etkilerinden endişe ediyorlar. Bu kişiler, hızlı gelişme nedeniyle aday aşının güvenli olup olmadığı ve yan etkilerinin tam olarak araştırılıp araştırılmadığı konusunda kararsızdır.

Peki, hangi reaksiyon normaldir ve aşının olası yan etkileri nelerdir? Aşı olmalı mıyız?

Normal aşı tepkileri

Aşılama sonrası vücutta oluşan bazı reaksiyonlar normal kabul edilir; örneğin aşılama bölgesinde kızarıklık, şişlik ve ağrı gibi. Ayrıca aşılama sonrası yorgunluk, ateş, baş ağrısı ve eklem ağrıları ilk üç günde ortaya çıkabilen yaygın reaksiyonlardır.

Bu reaksiyonlar genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Vücudun bu reaksiyonları, aşının etkili olduğunu ve bağışıklık sisteminin aşıya tepki verdiğini ve antikor üretmeye başladığını gösterir.

Uygulanan Biontech / Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Rus aşısı Sputnik V aşılarından sonra, bu tipik yan etkiler gözlenmiştir.

Korona Aşısının Riskleri

Az da olsa görülebilen ciddi yan etkiler

Tipik aşı reaksiyonuna ek olarak, bazı durumlarda aşılamadan sonra anafilaktik şok gibi ciddi yan etkiler de gözlenmiştir, ancak bunun bir istisna olduğu söylenmektedir. Genel olarak, Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylanan aşılar güvenli kabul edilir.

Geleneksel aşılarla karşılaştırıldığında, mRNA teknolojisinin yeni teknolojisi ile üretilen yeni aşılar farklı işlevlere sahiptir. Bu aşılar, herhangi bir zayıflatılmış veya inaktive edilmiş virüs değil, yalnızca Covid-19 patojeninin bileşenlerini üreten genetik talimatlar içerir.

Korona Aşısının Riskleri

Diğer aşılar genellikle viral vektör teknolojisi ile üretilir. Viral vektör aşılarına, taşıyıcı olarak zararsız adenovirüsler (yalnızca şempanzeleri enfekte eden soğuk virüs gibi) kullanan ve bunu, bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için baskın protein SARS-CoV-2’nin yüzey proteinine sokan aşılar denir.

Aşağıdakiler en sık bahsedilen koronavirüs aşılarıdır:

BioNTech-Pfizer aşısının riskli yanları ve yan etkileri:

Aşı onay sürecinde ciddi bir yan etki gözlenmedi Aşının aktif maddesi BNT162b2’dir. Yaşlılarda tipik yan etkilerin (yorgunluk ve baş ağrısı gibi) daha seyrek ve hafif olduğu gözlenir. Bununla birlikte, aşının kullanılmaya başlanmasından bu yana, bazı kişilerin aşılamadan hemen sonra alerjik reaksiyon gösterdiği gözlemlenmiştir. Birleşik Devletlerde bir ve Birleşik Krallıkta iki kişi anafilaktik şok, kızarıklık ve nefes darlığı yaşadı. Bu kişilerin tıbbi geçmişi veya alerji geçmişi olmadığı için İngiliz yetkililer, aşıya alerjisi olan kişileri uyardı.

Moderna aşısının riskli yanları ve yan etkileri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Moderna’nın mRNA-173 aktif bileşen aşısı da BioNTech-Pfizer aşısına benzer genetik teknoloji kullanılarak üretilmektedir. Üreticilerin ve test kurumlarının verilerine göre, gönüllüler klinik çalışma sırasında aday aşıyı iyi tolere ettiler. Bağımsız izleme kuruluşları tarafından sağlanan bilgilere göre, tipik aşı yanıtı hafif ila orta düzeyde olmasına rağmen, gönüllülerin% 9,7’si yorgunluk yaşadı. Moderna aşısında, aşıyı alan gönüllüler arasında alerjik reaksiyonlar gözlemlendi ve çok az sayıda insan yüz felcinden muzdaripti. Bununla birlikte, yan etkilerin mRNA’dan değil, mRNA taşıyıcıları olarak hareket eden ve daha sonra insan vücudu tarafından parçalanan lipid nanopartiküllerinden kaynaklandığı tahmin edilmektedir.

Korona Aşısının Riskleri

AstraZeneca aşısının riskli yanları ve yan etkileri

Eylül ayında İngiliz-İsveçli ortak AstraZeneca tarafından yürütülen bir klinik araştırmada, bir kişinin omurilik iltihabı, aşılamadan sonra büyük tartışmalara neden oldu. Uzman komitesi miyelitin aşı ile hiçbir ilgisi olmadığını belirleyene kadar klinik araştırma askıya alınır. AstraZeneca aşısı yapıldıktan sonra tipik aşının uygulandığı yerde kızarıklık, şişlik ve yorgunluk gibi yan etkilerin ortaya çıktığı bildirildi. Bu aşının yan etkileri çok hafiftir ve yaşlılarda nadirdir. AstraZeneca aşısı viral vektör teknolojisi ile üretilir.

Korona Aşısının Riskleri

Sputnik-V aşısının riskli yanları ve yan etkileri

Rus Sputnik-V aşısı, Ağustos 2020’de Rusya’da onaylandı; ancak, üçüncü aşama klinik araştırmanın sonuçları beklenmiyordu. Sputnik V, iki farklı modifiye edilmiş adenovirüs ile üretilmektedir. Moskova’daki Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen aşının dünya çapında büyük çekinceleri var çünkü önerilen aşı araştırma tekrarları olası manipülasyonu gösteriyor. Buna rağmen Sputnik V aşısı, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Brezilya, Arjantin ve Rusya’da hala kullanılmaktadır.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Murasko (Mihail Muraşko) 2 Ocak 2021’de gazetecilere verdiği demeçte, Rusya genelinde 1,5 milyon doz aşı sevk edildiğini ve 800.000 kişinin aşılandığını söyledi. Rusya Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, şimdiye kadar yaygın yan etkiler olarak kabul edilen baş ağrısı ve ateş gibi rahatsız edici semptomlar kaydedildi. Arjantin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre şu ana kadar aşılanan 32.000 kişiden sadece 317’si bu yan etkiye sahip. Şimdiye kadar, Sputnik-V aşısının ciddi yan etkilerine dair herhangi bir rapor yok.

Korona Aşısının Riskleri

Çin aşılarının riskli yanları ve yan etkileri

Şu anda, dört Çinli şirket tarafından üretilen beş aşı adayı klinik denemelerin üçüncü aşamasında: devlete ait Sinopharm şirketinin aşıları ve Anhui Zhifeilongkang Biopharmaceuticals, Cansino ve Sinovac gibi özel şirketlerin aşı adayları.

Dört aday aşıdan üçü, öldürülmüş virüslerin (inaktif aşılar olarak adlandırılır) vücuda enjekte edilmesi ilkesine dayanmaktadır. Bu yöntem, özellikle çocuk felci ve kuduz aşıları için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Türk Sinovac, Kasım ayında “The Lancet Infectious Disease” aşısı Coronavac’ın birinci ve ikinci aşama klinik araştırma sonuçlarının yayınlanmasını emretti.

Sonuçlara göre aşının ciddi bir yan etkisi gözlenmedi. Gönüllülerden gelen raporlara göre küçük yan etkiler meydana geldi ve bu yan etkiler iki gün içinde ortadan kalktı. En önemli yan etki aşının yapıldığı yerde ağrıdır. Raporlara göre, Sinovac aşısında, bir kişi aşının ilk dozundan sonra şiddetli bir alerjik reaksiyon geliştirdi. Bununla birlikte, deneğin ikinci dozdan sonra benzer bir tepki göstermediğine dikkat edilmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.