Koronavirüs Akciğere Nasıl Zarar Veriyor?

0 4

Korona virüs salgınından itibaren bir doktor ve bilim adamı korona virüsün kişiler üstünde etkisini araştırmaya başladı. Her seferinde farklı bir sonuca ulaşmaları araştırmaların hala devam ettiğini gösteriyor. Koronavirüs’ün bu zamana kadar olan araştırmalarda en çok akciğere hasar verdiği ortada olan bir kanıdır. Peki ya korona virüs akciğere nasıl hasar veriyor?

Korona virüs akciğere geldiğinde akciğerin yapısından kaynaklı olarak direkt bir şekilde yayılmaktadır. Akciğeri tamamen ele geçiren korona virüs akciğeri iflas ettirmesiyle pek çok ölümü de beraberinde getirdi. Koronavirüs’ün vücutta daha da ilerlemesiyle birlikte vücudun işleyişini bozduğu ve kalıcı olarak hasar meydana getirdiği de yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Vücutta virüsün daha da ilerlemesiyle birlikte en derin noktalarda hasar meydana getirdiği belirtildi. Çekirdek üstünde etkisi büyük olan korona virüsün erken tanı ve gereken tedaviler yapılmadığı takdirde ölüme kadar sürüklediği ortadadır.

Koronavirüs Akciğere Nasıl Zarar Veriyor?

Virüsün Akciğer Üzerinde Etkisi Nedir?

Korona virüs kişide ateş öksürük nefes darlığı gibi pek çok belirti ile kendini göstermeye başlar. Bu genel belirtilerin yanı sıra balgamın kanlı olması veya geçmeyen ishal da korona virüsün bilinen unsurlarındandır. Korona virüs birçok yolla özellikle temas olarak bulaşır. Korona virüsü ağır geçiren bireylerde pek çok akciğer hasarı meydana gelebilmekle birlikte doktorlar daha net bir açıklamada bulunmamıştır. Özellikle akıllarda kalan soru ise sigara içenlerde korona virüsün görülme olasılığı daha mı fazladır sorusudur.

Sigara vücuda özellikle akciğerlere ve solunum yollarına kötü bir etki ile girdiğinden bireyler korona virüse yakalanırlarsa sigara içenlerin akciğerlerinde daha fazla hasar meydana geldiği söylenmiştir. Sigaranın dumanı ile birlikte korona virüsün bulaşma olasılığı da çok yüksek ihtimallerden birisidir. Akciğerlerde meydana gelmiş olan virüsün tedavi süresi daha zor ve kişiyi yoran bir işlemdir.

 

Korona Belirtisi Olan Öksürüğün Farkı Nedir Nasıl Anlaşılır?

Öksürük pek çok nedenden meydana gelir. Soğuk algınlığı gibi şikayetlerde de öksürük şikayetleri bulunur. Normal bir öksürük ile korona virüs öksürüğü ayırt edilemez kadar birbirine benzer. Eğer öksürük yanında korona virüsün farklı belirtileri de meydana geliyorsa mutlaka bir doktor ile görüşülerek gereken testler yapılmalıdır.

Korona virüs ilk olarak solunum ile birlikte vücuda girer bu esnada öksürük belirtisi erken tanı için oldukça önemlidir. Fark edilemeyen virüse müdahale edilmezse ciğerlere oldukça hasar verir ve sadece ciğerler ile kalmayıp kalbe kadar ilerleyebilir bir hastalıktır.  Özellikle akciğer rahatsızlığı olan hastalar korona virüsten daha iyi korunmalı ve temastan mutlaka kaçınmalılardır.

Koronavirüs Akciğere Nasıl Zarar Veriyor?

Korona Virüs Neden Önemli?

Korona virüsün insanlar üzerinde bu denli etkili rahatsızlıklar bırakması ve sürekli olarak kişiden kişiye bulaşması korona virüsün önemli ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtir. Korona virüs insanlar üzerinde sürekli bulaşarak çoğalan bir virüs türüdür. Korona virüs vücudun gerekli yerlerinde akıntı alınarak yapılan bir test ile anlaşılır. Gerekli yerler ağız ve burundur. Mutlaka akciğer ile ilgili tomografi çekilmelidir. Çekilen tomografiden virüsün nereye kadar ilerlediği ve hasara yol açıp açmadığı tespit edilebilir.

Hastalığa yakalanan kişinin bünyesi zayıf ve organlarında hasar varsa ölüm ile sonuçlanma olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan hastalar sürekli olarak korunmalılar. Hastalığı en ağır atlatabilecek ve ölümle sonuçlanacak sıkıntılı gruplardır. Şeker kalp gibi ilerleyen yaşlarda görülen bu hastalıklara sahip bireyler en dikkat etmesi gereken insanlardır. Akciğer rahatsızlığı olan bir birey korona virüse yakalanırsa ölüm oranı artar ve kolay bir şekilde virüsü atlatması mümkün değil denecek kadar az bir ihtimaldir. Bu yüzden akciğer hastalığı olan bireylerle görüşülmeden önce mutlaka temiz olunmalıdır. Sürekli olarak eller dezenfektan ile temizlenmeli ve çevre ile temas olabildiğince kesilmelidir.

Koronavirüs Akciğere Nasıl Zarar Veriyor?

Korona Virüs Tedavisi Nasıldır?

Herhangi bir başka rahatsızlığı olmayan bireylerde tedavi sürecinde bir hafta kadar bir süre ile atlatılır. Bu süreçte belirtiler devam eder fakat bir haftanın sonunda kişi hastalığı atlatabilir.  Kronik rahatsızlığı olanlar ve ağır olarak korona virüsü geçiren hastalar ortalama olarak on dört gün içinde iyileşme ve tedaviye yanıt gösterirler. Eğer hastalık çok ağır geçiyorsa ve ayakta geçirilemiyorsa hastanede yatırılarak tedavi edilir. Bu tedavi süreci en az üç hafta en çok bir ayı bulabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.