Koronavirüs (COVID‐19) Nasıl Anlaşılır?

0 4

Korona virüsle ilgili haberleri gördüğünüzde korkuyor olmanız gayet normal. Neyse ki hastalığa yakalanma riskini azaltacak hamleler yapabilirsin. Bunun yanında hastalık belirtilerini ciddi almanız gerekli. Korona virüse yakalandığından şüpheleniyorsan evde kal, test yaptırma ve tedavi edilmeye ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan doktoruna mutlaka danış.

Solunum yolu belirtilerini mutlaka kontrol et. Korona virüs bir solunum yolu enfeksiyonu olduğundan, tükürüğün balgamlı veya balgamsız olması epey görülen belirtidir. Ama, öksürük başka bir solunum yolu enfeksiyonunun yahut alerjinin belirtisi olması da mümkündür, bu sebepten dolayı endişe duyman gerekiyor. Öksürüğünün sebebinin korona virüsten kaynaklandığından şüphe ediyorsan doktorunla temasa geç.

Koronavirüs (COVID‐19) Nasıl Anlaşılır?

 • Hasta biriyle aynı ortamda kalıp kalmadığını hatırlamaya çalış. Eğer kaldıysan muhtemelen hastalık kapmışsındır. Bu insanların hasta olduğundan o kişilerden mutlaka uzak dur.
 • Eğer öksürük sorunu yaşıyorsan bağışıklığı sağlam olmayan ve hastalık riski yüksek olan kişilerden örneğin yaşlılardan, bebek ve çocuklardan, gebe kadınlardan ve bağışıklık sistemini zayıf düşüren ilaçları kullanan insanlardan uzak durmaya çalış.

Ateşini kontrol etmek için vücut sıcaklığını ölç. Korona virüsün belirtilerinden biri ateş olduğu için sürekli olarak ateşini ölç. 38 derecenin üstündeki ateş koronavirüs veya başka bir hastalığın işareti olabilir. Eğer ateş şikâyetin varsa mutlaka doktorunla irtibata geç.

 • Ateş şikâyetin varsa muhtemelen hastalık bulaştırma riski taşıyorsundur, bu sebeple insanlardan olabildiğince uzak durmaya çalış.

Nefes almakta zorluk çekiyorsan veya solunumla ilgili sıkıntıların varsa tıbbi destek al. Koronavirüs her daim ciddi bir belirti olan nefes alma problemlerine sebep olabilir.

Koronavirüs (COVID‐19) Nasıl Anlaşılır?

Solunum sorunların veya nefes alma problemin varsa tıbbi destek al. Koronavirüs ciddi bir işaret olan solunum problemlerine sebep olabilir. Nefes alma sıkıntısı yaşıyorsan hemen doktorunla irtibata geç veya tıbbi destek al. Koronavirüs gibi ciddi bir hastalığın olabilir.

 • Solunum sorunları için ek olarak birtakım tedavilere ihtiyacın olabilir, bu sebeple nefes almakta güçlük çekiyorsan mutlaka doktorunla irtibata geç.

İpucu: Koronavirüs birtakım hastalarda zatürreye yakalanmaya neden olabiliyor, bundan dolayı solunum sorunları yaşıyorsan doktorunla irtibata geçmekten çekinme.

Boğaz ağrısının ve burun akmasının başka bir enfeksiyonun işaretleri olduğunu bil. COVID-19 bir solunum yolu enfeksiyonu olsa da çoğunlukla boğaz ağrısına ya da burun akmasına neden olmaz. En sık görülen belirtileri öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. Bir solunum yolu enfeksiyonunun diğer belirtileri büyük ihtimalle nezle ya da grip gibi başka bir hastalığın

Koronavise yakalandığından şüphe ediyorsan doktorunla irtibata geç. Doktoruna koronavirüs belirtilerini anlat ve gelmene gerek olup olmadığını sor. Bu durumda doktorun gelip gelmemene kara verecek. Virüsü bulaştırma riskini azaltmak için doktorunun söylediği uyarılara riayet et.

 • Koronavirüsün ilacı yoktur. Bu yüzden doktorunun talimatlarına uy.

İpucu: Geçtiğimiz günlerde herhangi bir yere gittiysen , birileriyle temas ettiysen bunu doktoruna söyle. Vereceğin bilgiler doktorunun teşhisine yardımcı olacaktır.

Koronavirüs (COVID‐19) Nasıl Anlaşılır?

2 Eğer doktorun tavsiyede bulunursa tahlil yaptır. Doktorun teşhis yapabilmek için kan tahlili isteyebilir veya burnundan bir çubuk koyarak  virüsü teşhis etmeye çalışabilir.Bu yapılacaklar doktorun diğer hastalıkları elemesine yardımcı olacaktır.

 • Test yapılması veya kan vermek canını acıtmaz fakat rahatsızlık verebilir.

Biliyor muydun? Doktorun seni bir odaya alacak ve ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ni haberdar edecektir. Bu bilgiler Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderilecektir.

3 Eğer nefes sorunu yaşıyorsan hemen tıbbi yardım talebinde bulun. Endişelenme ama koronavirüs enfeksiyonu zatürreye yol açabilir. Nefes problemin varsa hemen doktotuna başvur. Eğer yalnızsan yardım iste.

 • Nefes alma problemi koronavirüs  işareti olabilir ve bu durumda doktorun sana tedavi uygular.

Koronavirüs (COVID‐19) Nasıl Anlaşılır?

COVID-19’u Tedavi Etmek

Başkalarına bulaştırmamak için evde kal. Solunum yolu enfeksiyonu yaşıyorsan bu süreç içerisinde evden çıkma. Evde dinlen ve rahat et. İlaveten, insanlara durumu bildir ve seni ziyarete gelmesinler.

 • Doktora giserseen mutlaka maske tak.
 • Doktorunaa ne zaman düzeleceğini sor. 14 güne kadar bulaştırma riski taşıyacaksın.

İyileşebilmek için iyice dinlen. Kendine yapabileceğin en büyük iyilik bu süreçte vücudunu dinlendirmektir. Yanında bir battaniye bulundur ve üşüme.

 • Öksürük nöbetlerini engellemek için üst gövdeni yukarıda tut. Yeteri sayıda yastığın yoksa battaniye ve havlu kullan.

Reçete yazdırmadan ağrı kesici kullan. Koronavirüs ağrıya ve ateşe sebep olur. Reçetesiz ilaç kullanmadan önce doktıruna sor. Daha sonra ilaçları doktorunun söylediği  şekilde al.

 • Çocuklara ve 18 yaş altına aspirin verme çünkü bu başka hastalıklara yol açabilir.
 • Kendini kötü hissetsen bile talimatlara uygun hareket et.

Boğaz ve solunum problemlerine karşı nem aygıtı kullan. Mukus akıntısı olursa hava nemlendiricinin faydasınolacaktır.

 • Hava nemlendiriciyi güvenli bir şekilde kullanmak için talimatlara uy.
 • Nem aygıtınu sabun ve suyla yıka çünkü aksi takdirde içinde küf oluşabilir.

 

 • İyileşmeye yardımcı olmak için bol miktarda sıvı tüket.
 • Sıvı tüketimi bağışıklığa ve balgamın yok edilmesine yardımcı olur.
 • Mümkün mertebe ılık sıvı tüket. Bu ağrıları azaltır.
 • Çaya bir kaşık bal kat ve bu şekilde tüketmeyi dene.

 

İpuçları

 • Koranavirüs 2 ila 14 gün devam ettiğinden enfekte olduktan belirti hissetmeyebilirsin.
 • Havalimanları tüm dünyada koronavirüs taramaları yaptığından salgının yayılmasının engellemesine yardımcı olur.
 • Vaka sayılarının atmasını engellemek için evdenkal ve diğerlerini uyararak bu mücadeleye destek ol.
 • Belirtiler göstermesen bile mesafe kurallarına uy.

Uyarılar

 • Nefes darlığı koronavirüs belirtisi olduğundan böyle bir durumda derhal doktorunla temasa geç.
 • Hastalık Komtrol ve Önleme  Merkezi’ne göre belirti gösterilmese dahi kişi enfekte olmuş olabilir. Bu yüzden ekstra dikkatli olmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.