Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

0 2

Bankalar ağırlıklı olarak kredi başvurusu yapanlara puan veriyor. Düşük bir puanda, kredi reddi oluşur ve kredi notu adı verilen daha yüksek bir sonuç onaylanır. Bu yazıda kredi notu nasıl hesaplanır? Kredi notunun hesaplanmasında önemli bir kriter, kredi notu hemen yükseltilebilir mi? Tüm detayları aktaracağım çünkü kredi notunu etkileyen ana değer nedir. Özellikle son dönemde, bankaların oluşturduğu karmaşık kredi kabul standartları nedeniyle kredi notlarının önemi daha da artmıştır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır Öğrenelim

Kredi derecelendirmelerinde kullanılan parametreler benzer olmakla birlikte her bankanın puanları farklıdır. Size daha önce kredi vermemiş bankalar, bir süre sonra risk alma stratejilerini değiştirebilirler. Kredi notunuz düşük olmasına rağmen, banka kredi vermeyi kabul edebilir.

 

Kredi Notu Hesaplama da Önemli Kriterler nelerdir

Banka tarafından size verilen kredi notunu belirlerken bankanın kullandığı ana kriterleri ele alacağız. Bu şekilde kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi alıp alamayacağını banka belirler.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Hemen Yükseltilebilir Mi Öğrenelim

Maalesef kişinin kredi notunu yükseltmenin hızlı bir çözümü yoktur, ancak bu zamanla mümkündür. Sipariş ödeme, borç ve borca ​​sadakat standartları da çok etkilidir. Geçmiş banka kayıtlarının silinmesi kolay değildir, ancak sistem ayrıca gelişmiş ödeme performansını da dikkate alır.

 

KKB Skoru

Kredi sicilinde bankalar kredi müşterilerinin kimliklerini birbirleriyle paylaşabilirler. Bir kişinin ödeme performansı, tüm bankalara kredi başvuruları, onay veya ret bilgileri gibi birçok değer belirlenebilir.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Aylık Gelir

Banka, toplam gelirin% 30-35’i gibi kaba bir rakam hesaplar. Öte yandan, bazı bankalar gider kalemlerini aylık gelirden düşerek belirleyip değerlendirme yapmaktadır.

 

Yaş

Yasal olarak, 18 yaşın altındaki öğrenciler herhangi bir kredi almayacaktır. 65 yaşın üzerinde kredi sağlamamak en iyisidir. Mesleki gelişim daha yüksek olacağı için en yüksek puan 35-50 yaş arasındadır.

 

Toplam İş Deneyimi

Kredi notunun nitelikleri, tecrübesi ve tecrübesi de bankanın kredi notunun hesaplanmasında faktörlerdir.

 

Öğrenim Durumu

Yüksek eğitime sahip kişilerin daha yüksek puanlar alması beklenebilir.

 

İkamet Edilen Evin Mülkiyeti

Bir kişinin kiralanmış olması veya kendi evinde yaşaması, geliri etkileyen bir faktördür. Benzer şekilde, gayrimenkul sahibi olmak bir kişinin kredi puanını artırır.

 

Sahip olunan Taşıtlar

Bu kişiye ait araçlar da varlıklarını gösterecek ve bu nedenle puanı etkileyecektir. Öyle olsa bile, kendi otomobil markaları puanı etkileyecek.

 

Sahip Olunan Kredi Kartlar

Başka bankalardan krediniz varsa kredi notunuz çok yüksek olacaktır.

 

Çek Senet Kayıtları

Çekiniz varsa fatura ödenmez, itiraz edilir ve puana dahil edilir.

 

Kanuni İdari Takip Sorgusu

Bankaya herhangi bir borç oluşmadan önce, yasal takibe ilişkin bilgiler de kredi notunu oluşturan verilerden biridir. “Kredi notu neye göre belirlenir?” “Sona Kadar” başlıklı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Herhangi bir düşünceniz veya yorumunuz varsa, sizden haber almaktan memnuniyet duyarız.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir marka olan Findeks’e belirli bir meblağ ödeyerek Findeks kredi notu öğrenme talebinde bulunabilirsiniz. Findeks marka web sitesinde kredi notunuzu bulmak isterseniz üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra sisteme giriş yaparak kredi puanı talep edebilirsiniz. Findeks kredi notunuzu iki şekilde paylaşabilir. Bunlar;

  • Findeks’e ait mobil şube ya da İnternet Şubesi üzerinden paylaşım ayarları vasıtasıyla raporun gönderileceği kişi veya kuruma ait T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilerek ön onay alınır.
  • Yine Findeks’e ait internet şubesi ya da mobil şube aracılığı ile kredi notu öğrenmek isteyen kişinin bilgileri alınıp SMS gönderilerek kredi notu paylaşım izni alınır. Bunun karşılığında onay SMS’i gönderilerek onaylama işlemi gerçekleştirilir.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükselir?

Findeks Kredi Notu’nu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Nakit alışverişinde bulunmaktansa kredi kartı ile alışveriş yapmanız, kredi notunuz üzerinde etki yaratır.

Elinizde bulunan parayı fiziki olarak tutmak yerine herhangi bir bankada bulunan mevduat hesabınıza yatırın.

Hesap hareketlerinizin çok durağan olmasına izin vermeyin. Size gelen maaş ödemeleri dışında kalan kişisel alışverişlerinizi de havale-EFT yoluyla gerçekleştirmeye çalışın.

3-Yeni kredi arayışı %20

Ödeme performansınız belli olmasa da yakın zamanda alınan krediler ve hemen üzerinde bir kredi arayışı daha kredi notunuzu etkileyebilir. Kredi notunuzu etkileme oranı yukarıdaki durumlara göre daha düşüktür. Yine üst üste aynı günlerde kredi başvurusu yapmak da bu notu etkileyebilir. Bir banka vermemişse biraz beklemek en doğrusu.

4-Kredi kullanım yoğunluğu %15

Daha önce kredi kullandıysanız ve ödemeleriniz düzenli ise hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir nota sahip olursunuz. Bunun için eğer yakın zamanda kredi kullanmayı düşünüyorsanız kendinize en azından düşük limitli de olsa bir kredi kartı alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.