Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

0 2

Kabuklu yemiş alerjisi terimi kafa karıştırıcı olabilir çünkü ağaç yemişleri, yer fıstığı, tohumlar ve sert kabuklu yemişler gibi ilgisiz bitkilerin meyvelerine karşı alerjik reaksiyonları tanımlamak için kullanılır. Yer fıstığı ve fındık aynı şey değildir. Fıstık, nohut ve bezelye ile aynı aileye aitken, ağaçlarda yetişen ağaç fıstığı veya fıstık badem, fındık, kaju fıstığı, Brezilya fıstığı, kestane, macadamia fıstığı, ceviz, antep fıstığı, çam fıstığı ve cevizleri içerir.

Bir kişinin bunlardan birine alerjisi varsa, diğeri olabileceği için bundan kaçınması gerekebilir. Tohumlar susam, ayçekirdeği ve hindistancevizi içerir. En yaygın tohum alerjisi türü susamdır, ancak diğer tohum türleri (ayçiçeği ve haşhaş tohumu gibi) da alerjiye neden olabilir.

Büyük çekirdekli hindistancevizi yemeye alerjik reaksiyonlar nadirdir. Kozmetiklere ve hindistancevizi ve hindistancevizi içeren ürünlere maruz kalmanın neden olduğu alerjik reaksiyonlar (kontakt dermatit) daha yaygındır.

Atopik veya atopik aile öyküsü olan kişilerin fındık alerjisi geliştirme olasılığı daha yüksektir. Atopik, egzama, saman nezlesi, astım ve kronik dermatit ile ilişkili alerjik duyarlılıktır. Egzamalı çocuklar özellikle kuruyemişlere karşı alerjik reaksiyonlara yatkındır. Yer fıstığı alerjisi çocuklarda en sık görülen alerjilerden biridir.Bazı alerjiler zamanla düzelse de diğerleri daha da kötüleşir. Sütten kesme sürecinin başlarında (altı ay sonra) yer fıstığının dahil edilmesinin, çocukların bunlara karşı alerji geliştirme olasılığını azalttığına dair kanıtlar vardır.

Yer fıstığına alerjik reaksiyon gösteren kişiler, ağaç yemişlerine veya tohumlara alerjik reaksiyon gösterebilir, ancak herkesin yer fıstığına alerjisi yoktur. Ağaç yemişlerine alerjisi olan kişilerin diğer kuruyemişlere alerjisi olma olasılığı daha yüksektir.

Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

Yer fıstığı, kabuklu yemiş veya tohum alerjisinin semptomları, hafif reaksiyonlardan şiddetli alerjik reaksiyonlara (alerjik reaksiyonlar) kadar değişir. Yaygın fındık alerjileri arasında döküntü (ürtiker) ve burun akıntısı, kramplar, mide bulantısı veya kusma gibi diğer alerji semptomları bulunur. Yer fıstığı, kabuklu yemişler ve tohum alerjileriyle baş etmenin en iyi yolu, bu yiyecekleri içeren tüm ürünlerden kaçınmaktır. Yer fıstığı, kabuklu yemiş ve tohum alerjilerini tahmin etmek zordur, bu nedenle doğru teşhis için bir doktora danışın. Gıda alerjileri yaşamı tehdit edebilir, fıstık, kabuklu yemişler ve tohumlar, ciddi, hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlar için en yaygın gıda tetikleyicileridir.

Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

Kuruyemiş alerjilerinin sebepleri

Tüm alerjilerde bağışıklık sistemi, spesifik alerji tetik moleküllerine (alerjenler) tepki verir. Fındık alerjisi, bağışıklık sisteminin kuruyemişlerdeki proteine ​​aşırı reaksiyon göstermesidir. Kuru yemişlerde bulunan az miktarda protein, ısı veya asit gibi maddelerden etkilenmez, bu nedenle işlendikten, pişirildikten ve hatta sindirildikten sonra bile bozulmadan kalırlar. Bazı insanlar bu tam proteinlere duyarlıdır ve vücutları onlarla savaşmak için antikorlar üretir. Antikor proteine ​​eklenir.Bu, bağışıklık sistemini histamin adı verilen bir kimyasal salması için tetikler. Histamin, ürtikere, saman nezlesine ve diğer alerjik belirtilere neden olur. Alerjik reaksiyonları tetikleyen moleküller çeşitli gıdalarda bulunabilmekte ve bu molekülü içeren gıdalarda alerjik reaksiyonlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle, bazı insanlar kaju ve antep fıstığındaki aynı alerjene tepki verebilir. Bu duruma çapraz reaksiyon veya çapraz reaksiyon denir. Tahmin edilemediğinden, konuyla ilgili bilgi almak için lütfen bir uzmana danışın.

Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

Kabuklu kuruyemiş alerjilerinin işaretleri

Herkesin bağışıklık sistemi farklıdır ve alerjiler hafiften şiddetliye kadar çeşitli belirti ve bulgulara neden olabilir. Pek çok gıda alerjisi ciddi semptomlara neden olmaz, ancak bazı insanların hayatını tehdit edebileceği için ciddiye alınmalıdır. Bazı kişilerde alerjinin neden olmadığı ters tepkiler (baş ağrısı veya şişkinlik gibi) vardır. Bunlar gıda zehirlenmesi, toksik reaksiyonlar veya gıda hassasiyeti (hoşgörüsüzlük) gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Alerjik reaksiyon olmamalarına rağmen, sıklıkla alerjik reaksiyonlarla karıştırılırlar.

Zayıf alerjik belirtiler:
Şiddetli bir alerjik reaksiyondan önce ortaya çıkabilecek hafif alerji belirtileri şunları içerir:

Ağız, dudak ve boğazda karıncalanma

Yüzün ve dudakların şişmesi

Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

Boğazın şişmesi ve daralması

Ciltte kızarıklık, kaşıntı, ürtiker (ürtiker)

Burun akması

Kramplar, mide ağrısı, bulantı veya kusma gibi sindirim semptomları

Alerjik reaksiyonları olan kişiler bir veya tüm semptomları yaşayabilir. Fıstık, kuruyemiş veya tohum yedikten sonra bu semptomları yaşayanlar, gelecekte daha şiddetli reaksiyon riski altındadır. Bir klinik immünolog veya alerji bölümünü ziyaret etmek gerekli olabilir.

Güçlü alerjik reaksiyon işaretleri:
Şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) yaşamı tehdit eder. Şiddetli bir alerjik reaksiyonun belirtileri şunları içerir:

Şişmiş yüzü

-Vücudun her yerinde kızarıklık, kaşıntılı cilt

-Yüksek kalp atış hızı

Nefes almada güçlük veya gürültü

Kuruyemiş Alerjileri, Sebepleri, Tanısı ve Tedavisi

Şişmiş dil

Boğazda şişme veya basınç

Konuşma zorluğu veya kısık ses

Hırıltılı solunum veya inatçı öksürük

baş dönmesi

Yeni yürümeye başlayan çocuğun solgunluğu ve vücut gevşemesi

Bayılma veya bayılmaya neden olabilen düşük tansiyon

Kaos

Ölmek, çok endişeli hissetmek

Şiddetli alerjik reaksiyonları (alerjik reaksiyonlar) olan kişiler için ambulans çağrılmalı ve acilen yardım aranmalıdır. Fındığa alerjisi olan kişilerin üçte ikisinde kuruyemişe ilk reaksiyondan sonra 1-8 saat içinde ikinci bir reaksiyon görülebilir. Bu olasılık nedeniyle alerjik reaksiyon belirtileri gösteren kişiler hastanede bir süre izlenmelidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.