Maske Nasıl Takılır?

0 4

Tıbbi maskeler daha yaygın şekilde cerrahi maskeler olarak tanınır. Bunlar özellikle sağlık işçileri tarafından hem kendilerini hem de başka insanları hava ile geçen bulaşıcı hastalıkların, vücut sıvılarının ve parçacıklı maddelerin bulaşmasını önemek için kullanılır. Kötü bir hastalık salgını anında, sağlık kuruluşları insanların kendilerini muhafaza etmeleri için cerrahi maske giymelerini de tavsiye edebilir. Bu maskeler çoğunlukla ağzını ve burnunu tam anlamıyla kaplarken biraz da bol olacak şekilde üretilir.

Tıbbi Maskeleri Bilmek

Tıbbi maskenin seni hangi tehlikelerden koruduğunu anla. Tıbbi ya da cerrahi maskeler ağzını ve de burnunu kaplaması için üretilir. Bunlar sıçrayan, püsküren, damlayan büyük tanecikleri bertaraf eden bir malzeme kullanılarak üretilir ki bu taneciklerde sana zarar vermesi olası bakteriler ve virüsler var olabilir.

Maske Nasıl Takılır? 

Tıbbi maske ile N95 solunum maskesi arasındaki farklılıkları bil. N95 solunum maskesi, çok küçük parçacıkların %95’ini bertaraf etmek için sağlık işçileri tarafından kullanılan bir maske türüdür. N95 solunum maskeleri tıbbi maskelere oranla yüzünü ve derini daha güvenli bir şekilde korur ve havada uçan parçacıkları azaltabilir.

  • N95 solunum maskesi çok küçük parçacıkların (çok küçük 0,3 mikron olarak kabul edilir) %95’ini bertaraf edebilse bile hâlen dahi zararlı parçacıkların %5 seviyesinde solunum maskesine temas etme ihtimali mevcuttur.
  • N95 solunum maskeleri küçük yaştakilerin ya da sakalı olanların kullanımına uygun şekilde üretilmemiştir.
  • Birtakım N95 maskelerinde içerideki yoğuşma artışını azaltmak ve kullanan kişinin daha rahat nefes almasını sağlamak için bir solunum valfi Fakat solunum valfi, filtrelenmemiş (ve belki de mikroplu) havanın maskeden dışarıya çıkmasına izin vereceği için bu maskeler temiz bir alanın gerektiği durumlarda kullanılmamalıdır.

Maske Nasıl Takılır?

Genel olarak N95 maskesinin her türü, üretici tarafından maskenin nasıl takılıp çıkarılacağını ayrıntılı bir şekilde anlatan yönergelerle birlikte gelmiş olmak zorundadır.  Hem kendine hem de hastalarını uygun bir şekilde korumak için her şeyden evvel bu yönergeleri takip etmek olmazsa olmazdır. ABD’deki İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi (OSHA), N95 maskesinin ne şekilde takılacağı ve kullanılacağı ile ilgili maske kullanıcılarının eğitilmesini istemektedir.

Maske Nasıl Takılır?

Maskeyi Kullanmak

Ellerini dezenfekte et. Steril bir tıbbi maskeye temas etmeden önce ellerini sabun ve suyla sıkı bir şekilde yıka.

  • Islak ellerini sabunlayınca yıkamadan önce en az 20 saniye yıkamak için ellerini ovuşturmalısın.
  • Ellerini kurulamak için her daim temiz bir kâğıt havlu ile sil ve sonrasında bu kâğıt havluyu temiz bir çöpe at.

Maske Nasıl Takılır?

  • Tıbbi maskede yırtık ya da defo olup olmadığını kontrol et.Kutusundan yeni (kullanılmamış) bir tıbbi maske çıkardığında kumaşında herhangi bir delik defo ya da olmadığından emin olmak için maskeyi mutlaka kontrol et. Maskede delik defo ya da yırtık varsa onu çöpe at ve kutudan yeni (kullanılmamış) başka bir maske çıkar ve onu kullan.
  • Maskenin üst tarafını uygun bir şekilden doğrult.Maskenin yüzüne mümkün olduğu kadar iyi oturması için maskenin üst tarafında burnunun etrafını sarabilen, sert fakat bükülebilir bir kısım olacaktır. Maskeyi yüzüne takmadan evvel bu bükülebilir kısmın yukarıda olduğuna dikkat et ve bundan emin ol.

Maske Nasıl Takılır?

  • Maskenin uygun tarafının yüzünde olduğundan emin ol. Birçoğu tıbbi maskenin içi beyazken öteki kısmı başka bir renktedir. Maskeyi yüzüne takmadan evvel maskenin beyaz kısmının yüzüne bakacak şekilde durduğunu kontrol et ve bundan emin ol.
  • Maskeyi yüzüne düzgün bir şekilde yerleştir. Birçok tıbbi maske çeşidi bulunur ve bunların hepsinde maskeyi kafana takmak için farklı bir yol uygulanır.
  • Burun parçasını kendine göre ayarla. Tıbbi maske başına ve yüzüne doğru bir şekilde yerleştiğinde maskenin üst kısmının bükülebilir kısmını burnuna göre kaldırmak için işaret parmağını ve başparmağını maskeyi doğru bir şekilde takmak için kullan.

Maske Nasıl Takılır?

 

Gerek duyarsan maskenin alt tarafını bağla. Üstten ve alttan bağlanan şeritleri olan bir masken varsa kafatasının alt tarafının çevresine alt kısmını bağlayabilirsin. Bükülebilir burun parçasını kendine göre ayarlamak maskenin oturuşunu etkileyebileceği için alt şeritleri bağlamadan evvel burun parçası doğru konuma gelene kadar beklemek daha faydalı olacaktır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.