Meditasyon Hangi Yolla Yapılır?

0 4

Meditasyon Hangi Yolla Yapılır?

Meditasyonun hedefi zihninize odaklanmak, onu anlamak ve en sonunda yüksek bir farkındalığa, iç dinginliğine erişmektir. Meditasyon eski zamanlardan kalan bir yöntemdir fakat bilim insanları hâlâ onun yararlarını bulmaya devam ediyor. Nörologlar düzenli bir şekilde yapılan meditasyonun aklı, duygularını kontrol etmeni, konsantrasyonunu yükseltmeni, stresini en aza indirgemeni ve etrafındakilere daha bağlantılı hissetmeni sağlayacak şekilde değiştirdiğini keşfetmiştir. Meditasyon yaparak, etrafta ne olup bittiğine bakmadan sakinlik ve iç huzura erişebileceksin. Birçok farklı yolla meditasyon yapabilirsin. Bir meditasyon yöntemi sende işe yaramıyorsa meditasyondan vazgeçmeden evvel, sana daha uygun olan farklı bir meditasyon şeklini denemeyi aklından geçir.

Meditasyon Hangi Yolla Yapılır?

Meditasyon Yapmak İçin Hazırlık Yapmak

Kendine huzurlu bir ortam belirle. Meditasyon kendini huzurlu hissettiğin bir ortamda yapılmalıdır. Dingin bir ortam meditasyona odaklanmana yarayacaktır, onun dışındaki uyarıcıları ve dikkatini dağıtan şeyleri bertaraf edecektir. İster 10 dakika devam etsin ister yarım saat, meditasyon yaptığın süre boyunca seni kimsenin rahatsız etmeyeceği bir yer bul. Meditasyon yapacağın mekanın fazla büyük olmasına gerek yok. Özel alanına başka bir insanın girmediği sürece bir elbise odası veya bir çardak bile meditasyonunu yapmak için kullanılabilir.

Meditasyon Hangi Yolla Yapılır?

 • Özellikle meditasyona yeni başlamış kişiler için farklı dikkat dağıtıcı kişileri veya nesneleri engellemek çok mühimdir. Tv’yi, mobil cihazını ya da diğer ses çıkaran cihazları kapat. Müzik açacaksan dikkatinin dağılmasını engellemek için dingin, tekrarlayan sesleri olan parçalar seç. Farklı bir yol olarak küçük bir çeşmeyi açabilirsin. Çünkü akan suyun sesi rahatlatır ve dinginleştirir. Doğa ve oramandan çıkan sesler gibi diğer sesler de işinize faydalı olabilir.
 • Meditasyon yapacağın mekanın tamamiyle sessiz olması gerekli değildir yani kulak tıkacı lazım olmayacak sana. Havlama sesi veya çim biçme makinesi havlama sesi etkili meditasyonu engellememelidir. Aslında bu gürültü kirliliğinin, fikirlerinin ağır basmasına mani olarak bunlara dikkat etmek meditasyonun önemli bir ksımıdır.
 • Kalabalık olan bir yolun yakınına veya fazla ses gelen başka bir mekana oturmadığın müddetçe dışarda meditasyon yapmak birçok insan için etkin bir yol olacaktır. Bahçenin en sevdiğin köşesindeki yeşilliklerin üzerine oturarak veya bir deniz kenarında huzur bulabilirsin.

Meditasyon Hangi Yolla Yapılır?

Üzerine rahat edeceğin kıyafetler giy. Meditasyonun en büyük hedeflerinden bir tanesi de zihni dinginleştirmek ve farklı dikkat dağıtan şeyleri bertaraf etmektir. Dar veya hareket alananı engelleyen kıyafetler giydiğinde fiziksel anlamda rahatsız hissediyorsan bu, senin için zor olabilir. Meditasyon sırasında bol kıyafetler giy ve ayakkabılarının ayağında olmadığından emin ol.

 • Soğuk bir mekanda meditasyon yapmayı istiyorsan bir hırka ya da kazak giy. Soğuğğ hisetmenin düşüncelerini yok etmesine izin vermemelisin.
 • Eğer bulunduğun ortam giysilerini rahatça değiştiremeyeceğin bir ortamsa sadece ayakkabılarını çıkar.

İpuçları

 • Nefes alıp nefes ver. Endişelerin kaybolsun gitsin. Rahatlamaya çalış.
 • Kendin için hangisinin iyi olduğunu düşünüyorsan onu yap. Birtakım insanlarda işe yarayan yöntemler sende belki de sende işe yaramayacak. Bunun seni sıkmasına müsaade etme. Rahat lamayı ihmal etme!
 • İlk başlarda konsantre olmak zordur. Bu işi düzenli yaptıkça daha iyi konsantre olacaksın. Sadece kendini bu işe adaman gerekiyor.
 • Meditasyonun, bir çoğu insanın göremediğibazı faydaları şunlarıdr: kolay uykuya dalmak, terkedemediğin şeyleri daha kolay terketmek, farklılaşan zihin durumları (bu, Budist rahipleri gibi kendini bu işe adayan ve derinleşen insanlar için daha çok geçerlidir.) Çok hızlı sonuç alacağını düşünme. Sonuç alman günler hatta haftalar sürebilir fakat bunun, cesaretiniyok etmesine müsaade etme!
 • İç sesinin zihninin arka kapısından içeri girmesine müsaade etme. Onu izle fakat bunu düşünme.
 • Nefesini burnundan alıp ağzından ver.
 • Google Play’de ve iTunes’da birtakım mükemmel meditasyon yöntemleri vardır. Bu yöntemler meditasyonyaparken çıkan sesler, mantralar çalarak veya yinelemeleri takip etmeni sağlayarak sana fayda sağlayabilir.
 • Zihnini temizlemeye çalışırken düşüncelerinden çok fazla uzaklaşma
 • Lomber spinal (omurga ve bel) hastalıkların mevcutsa meditasyonu sabah ve akşam vakitleri yatağından çıkmamak suretiyle yapabilirsin.
 • Mühim olan senin rahatlamış, gevşemiş olman ve kendini dengelemiş bir gövdeye sahip olmandır çünkü bu şekilde omurgan belden aşağı tüm vücudunun ağırlığını kaldırabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.