Nasıl Astronot Olunur?

0 2

Son zamanlarda ülkemizin gündemine hızla gibi düşen uzay çalışmaları ve Türk astronot açıklamalarından sonra  merak edilen konulardan biri astronot olmanın kuralları oldu. Astronot olmak göründüğü kadar da kolay değil.

Türkiye de hedefini ay yıldız olarak belirleyen ülkeler arasında yerini alırken, sonuçların ardından astronot sözcüğüne dilimizde karşılık ve “astronot” olma konusu da bir anda gündemde yerini aldı. Diğer ajansların işlerine bakarak astronot olmanın kuralı hakkında bir bilgi sahibi olabiliriz.

Nasıl Astronot Olunur?

Uzaya çıkmak için çıtayı gerçekten de yükseltmek gerekiyor. Fen ve mühendislik bilimlerinde en azından yüksek eğitim aşamasına kadar gelmiş olmak, fiziksel olarak belli koşulu karşılamak, projeye bağlı olarak birden fazla yabancı dil bilmek ve uçuş deneyimine sahip olmak gibi farklı koşulları bulunuyor.

Astronot olmanın kuralı  nedir?

Astronot dediğimizde akla gelen ilk şey  elbette ki NASA. Geçmişte ilk astronotları askeri mensuplarından seçen kurum , o günden bu yana da çoğu astronotu askeri  mensuplarından devşirdi. Böylece bazı ihtiyaçları daha ilk aşamadan karşılayan adaylarla çalışabildiler.

NASA’da astronot olmanın ilk koşulu  ABD halkı olmak. Haliye ülkemizin projesinde de ilk şartın Türkiye Cumhuriyeti yurtaşı olmak şeklinde açıklanması kimseyi şaşırmayacaktır. Sonrasında ise akademik maharetler  geliyor.

Nasıl Astronot Olunur?

Astronot adaylarının seçilmiş eğitim merkezlerinden  mühendislik, biyolojik bilimler,kimya, bilgisayar mühendisliği gibi fen ve mühendislik dallarında yüksek eğitim derecesi yapmış olması gerekiyor. Listedeki eğitim merkezlerinde  hem girmesi hem bitirmesi oldukça kolay olmayan  olan kurumlardan seçiliyor.

Teorik eğitim yeter mi? yetmez, pratik de lazım.

Astronot olmak için bir diğer koşul  da iş başında deneyim sahibi olmak. Adayların en az 3  yıl boyunca ilgili oldukları alanda deneyim sahibi olmaları ya da en az 1000 saat boyunca bir jet uçağı uçurmuş olmaları gerekiyor. Hemen sonrasında  da NASA’nın uzun uçuşlar için belirlediği fiziksel yeterliliğe gelmek gerekiyor.

Nasıl Astronot Olunur?

Peki bu kadar belgelenebilir deneyim  yeterli mi? Tabii ki hayır. Astronot adaylarının liderlik, ekip çalışması ve iletişim deneyimin  de üst düzey olması gerekiyor. Sonuçta insanları dev bir tüpe koyup çok uzun zamanlar haftalar belki aylar süren eğitimden sonra görevlere göndermek bu işin en başında yer alıyor.

İnanması kolay değil  ama bu koşulu  taşıyan yüzlerce aday bulunuyor. 2016 yılında NASA’ya uçmak için başvuranların sayısı tam 18 bin 300 olmuştu. Haliyle sonrasında bir de eleme aşaması bulunuyor. Böylece göreve en uygun kişiler eğitime alınıyor.

Nasıl Astronot Olunur?

Astronot elemeleri uzun zamanlı olarak gerçekleştiriliyor

Astronot elemelerinde bir şekildekoşullar  sağlayıp başvuru  havuzuna dahil olmak da yeterli değil. Sonrasında adayların hem geleceği , hem de başarı durumları ince ince  inceleniyor. Bu incelemenin ardından zaten rütbeli tabaka olan bu grubun en iyileri görüşmeye çağırıyorlar.

İlk görüşmenin sonra da adayların yarısı siliniyor. Geri kalan adaylar ikinci eğitime mülakat için çağırıyorlar . İkinci eğitimin  ardından uygun bulunan adaylarla birlikte eğitim sürecine geçiliyor. Robotik kol kullanımı, uzay yürüyüşü çalışmaları, uzay istasyonu eşliğinde ki gibi eğitimleri başarıyla tamamlayan kişiler  astronot olarak görevlendiriliyor.

Nasıl Astronot Olunur?

Astronot olmak görüldüğü gibi o kadar kolay değil. Ayrıca bu ihtiyaçlar en temel düzeydeki çalışmalar için belirlenen şartlar . Farklı görevler için bu koşulları  yenileri de ekleniyor, mesela Uluslararası Uzay İstasyonu’nda çalışacak elemanlar istasyon personeli ile aynı dili konuşabilmesi gerekiyor. Yine de bir gün uzayda bir Türk astronot göreceğimize inanıyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Tanıtım Programı’nda yaptığı sözlerde Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) hakkında bazı bilgiler verdi. Yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin en büyük optik ve kızılötesi teleskobu, ilk ışığını önümüzdei yıllarda  alacak. Kubbesinin yüzde 90’lık bölümü tamamlanan DAG, uzay bilimleri çalışmalarına büyük destek  sağlayacak.

 

Geçtiğimiz hafta Türkiye Uzay Ajansı tarafından Twitter üzerinde bir paylaşım yapılmıştı. Bu paylaşım, 9 Şubat 2021 tarihini işaret etmişti ancak konu ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti. Dolayısıyla gören herkesi heyecanlandıran paylaşımın neden yapıldığı, videonun sonunda görünen 9 Şubat 2021 tarihinde ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre Türkiyetarihi bir dönüm noktasına yetişmek üzere büyük bir yola adım attı.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.