Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

0 3

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

Öğrenmeyle ilgili birçok makale var. Bu makale ile onlar arasındaki fark, cep telefonlarına, tabletlere ve bilgisayarlara olan sevginizi bilmenizdir. Kalbinizi ve ciğerlerinizi bu teknik araçlardan çok fazla ayırmadan “Etkili araştırma nasıl yapılır?” Sorusuna cevap vereceğim.

Günümüz nasıl geçmeli? Dersten nasıl verim almalıyız

1) Okuldan geldiniz, çantanızı atın kapının kenarına (Atmadan zevki çıkmaz.)

2) acele  yemeğinizi yiyin. 1 saatlik takılma zamanınız var. Dinlenin.

3) Yavaşça elindeki telefonu bırak. Okul çantanı topla. O gün tartıştığınız konuları gözden geçirin. 25 dakikalık aralıklarla 10 dakikalık aralıklarla çalışmalarınıza devam edin. Dinlenirken cep telefonunuzdan uzak durun. (Düşünceleriniz orada kalmasın diye lütfen sabırlı olun. Konuyu tekrar ettiğinizde lütfen not kağıdına önemli olduğunu düşündüğünüz noktaları yazın. Ama uzun cümleler kurmayın. Gazeteye baktığınızda, size bir şekilde konuyu hatırlatıyor. Bu sayede daha kapsamlı işler yapmanıza gerek kalmayacak ve yükünüz azalacaktır.

 

Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

Not kağıtlarının renkli olması dikkat çekici olacağından çalışma isteğinizi artıracaktır. Bu yönde iyi hamleler yapın. Kağıdınız renksizse renkli kalemler kullanın.

  • Hazırladığınız notları evde duvara asın, bu notları her gün göreceksiniz. Verimli çalışmak için ileriye baktığınızda notlar görsel hafızanızda görünecektir.
  • Öğretmenin derste defalarca söylediklerini not edin ve yanına bir sayı çizin. İsteğimin amacı, şeklin konuyu çağrıştırmasıdır. Dolayısıyla, inceleme sırasında onu görselleştirdiğinizde, şekil size cevabı hatırlatacaktır.

 

4) Ödevleriniz varsa yapın. Daha sonra test kitaplarınızdan-var olduğunu düşünüyorum- testler çözün. Yine molalarda telefondan uzak durun.

  • Üzerine yazılmış ders programınızın bulunduğu kompozisyonu açın. O gün hangi dersleri almak istediğinize karar verin ve bu dersleri o gün veya daha sonra yazın, bu aslında sizin planınız. Saat başı plan yapmanıza gerek yok. Her şeyi ayarlayabilirsiniz. Söylediklerini reddetmediğin sürece, yapacağım.

Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

  • Belli bir dersi test ederken, eğer bu yeni bir ders çalışıyorsanız, ön tarafta bir defter, kitap veya not açmalısınız. Öncelikle bu yorumları sorularda nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Bunun gibi bir veya iki testi çözdükten sonra, yardım almadan çözmeye çalışın. Eğer yanılıyorsanız, soruna geri döndüğünüzden ve hatayı nerede yaptığınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Notlarla ilgili yardım alın. Hala net olmayan bir şey varsa, lütfen arkadaşınıza veya öğretmeninize sorduğunuzdan emin olun. Tekrar tekrar sormaktan çekinmeyin. Sınav sırasında çözemeyeceğiniz sorunlarla karşılaşabilirsiniz, bu yüzden unutmayın.
  • Yeni bir işe başlayacaklar ve 25 dakika içinde 2 grup halinde test edecekler. Bir hafta sonra set sayısını artırın. Üst limitinize kadar bu şekilde artmaya devam edin. Kademeli olarak artan çalışma saatleri, uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

 

  1. 5. Yeni bir işe başlayacaklar ve 25 dakika içinde 2 grup halinde test edecekler. Bir hafta sonra set sayısını artırın. Üst limitinize kadar bu şekilde artmaya devam edin. Kademeli olarak artan çalışma saatleri, uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır.

6) Boş zamanınızın sonunda da kitap okumalısınız. Herhangi bir kitaba katılmazsanız, lütfen ayrılmadan önce 20 dakika okuyun. Birkaç gün sonra 30 dakikaya çıkarın, ardından kademeli olarak en az 1 saate yükseltin. Bu kitabı anlayarak okuyun. Hızlı okuma içeriğini anlamıyorsanız, lütfen yavaşça okuyun – kitabınızın anlamını anladığınız sürece artık at binicisi olmayacak. Zamanla ne okuduğunuza dair anlayışınız artacaktır. Böylelikle problemleri kolayca anlayıp çözebileceksiniz.

Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

7) En az 9 saat uyuyacak biçimde uyku saatinizi ayarlayın. Eğer iyi bir uyku çekmezseniz yarın öğretmeninizin anlatacakları sizin için ninniden ibaret olacaktır. Çantanızı da yatmadan hazırlamayı unutmayın.

Dipnot:  Eğitimcileriniz sınavdan önce kısa bir tekrar yapıyorsa dikkat kesilin. Önemli kısımların üstünden geçecektir. Dediklerini mutlaka yazın. Sınavda karşınıza çıkabilir.

Verimli Ders Çalışmak Nasıl?

Nasıl Verimli Ders Çalışabilirim?

Evet öyle. Bu herşey. Bu kadar. Her gün işinizi tekrar ettiğinizde, öğrenemeyeceğiniz konu kalmayacaktır. Her gün testler çözerek deneyiminizi artıracaksınız. Başka ne isteyebilirsin? Lütfen sabırlı olun ve yazdığım her şeyi uygulamaya çalışın. Sonucu göreceksiniz. Hiç kimse sizden telefonunuzu, tabletinizi ve bilgisayarınızı almaya çalışmayacak. Sınıfta öne çıkmaya başlayacaksınız. Test puanlarınız artacaktır. Bu kitabı okuyarak anlayışınız güçlendirilebilir. Her şey yavaş yavaş gelişecek. Bugün çalışıyorum ve yarın mükemmel sonuçlar olmayacak. biraz zamana ihtiyacım var. Az önce toprağa bir tohum gömdün. Ertesi gün çiçek açmayı bekleyemezsin. Önce can suyu vereceksin. Çiçek açan çiçekler için gerekli bilgileri öğrenmeniz ve uygulamanız gerekecektir. Bu çalışmaların da biraz sevgi ve ilgiye ihtiyacı var. Sonra bir gün filizlendi. Tıpkı tohumların gençleşmesi gibi, çalışmanız sonuç verecektir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.