Pandemide Beslenme

0 2

Pandeminin neden olduğu tükenmişliği önlemek için en etkili yiyecek…

Kovid-19 salgını anksiyete ve kaygıya neden olduğunda yorgunluğa ve güçlü bir tükenmişlik hissine de neden olabilir. Bununla birlikte, bir pandemi sırasında, bazı bitkin yiyeceklere hakim olmak bizi duygusal olarak yüksek tutabilir. Bu nedenle bu besinlerin düzenli tüketilmesi faydalıdır.Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hormonları etkileyerek zihinsel enerjimizi de artırabilir. Beslenme ve diyet uzmanı Nur Ecem Baydı Özman, dopamin, serotonin, oksitosin ve endorfin seviyelerini etkileyerek tükenmişlikle mücadele eden 10 besini sıraladı.

Pandemi döneminde tükenme haline iyi gelen bazı besinlerle ruh halimizi bir nebze de olsa yüksek tutmak elimizde. İyi ve kötü ruh hali seviyeleri vücutta dopamin ve seratonin seviyeleri tarafından kontrol edilmekte. Oksitosin ve endorfin hormonlarının da kişinin iyi ruh hali üzerinde rol aldığı bilinmektedir. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin yanı sıra, hormonlara etki ederek ruhsal enerjimizi yükseltebilen bu besinleri de düzenli tüketmekte fayda var.

1-Koyu yeşil yapraklı sebzeler 

Pandemide Beslenme

Ispanak ve pancar gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyum, günlük magnezyum alımınıza yardımcı olur.

Bu sebzeler, serotonin üretiminde rol oynayan ve oksitosin hormonunun optimal işlevi için gerekli olan magnezyum mineralleri bakımından zengindir. Ayrıca bu sebzeler depresyonla ilgili folik asit bakımından düşüktür ve folik asit içeriği de yüksektir.

2-Yağlı balık

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar, esansiyel yağ asitleri EPA ve DHA açısından zengindir. Bu uçucu yağlar, düşük depresyon seviyeleri ile ilişkilidir ve vücutta sentezlenmedikleri için yiyeceklerle birlikte alınmaları gerekir. Bu balıkları haftada 1-2 kez yemek depresyon riskini azaltabilir.

3-Bitter çikolata 

Bitter çikolata, ruh halini iyileştirebilen kafein ve N-açiletanolamin içerir. Sütlü çikolata ile karşılaştırıldığında, bitter çikolata daha sağlıklı bir seçimdir çünkü ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan daha güçlü flavonoidler içerir ve ayrıca daha az şeker içerir.

Ancak şeker içeriği yüksek bir gıda olduğu için sağlıklı kişilerin günde en fazla 10-15 gram 2-3 metrekare tüketmesi faydalıdır. Diyabetli veya hipoglisemili hastalar, sayısı ve türü konusunda bir diyetisyene danışmalıdır.

4-Fermente besinler 

Pandemide Beslenme

Çalışmalar, sağlıklı bağırsak bakterileri ile düşük depresyon seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca bağırsaktaki sağlıklı bakteriler büyük miktarlarda serotonin üretir.

Bu anlamda, fermente ürünlerin (yoğurt ve kefir gibi) düzenli olarak tüketilmesi, bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısını artırarak iyi bir ruh hali oluşumunu teşvik edebilir.

5-Kuru baklagiller 

B vitamini içeriği, serotonin, dopamin ve diğer ruh halini iyileştiren maddelerin üretimini destekleyerek insanların ruh halini iyileştirir.

Folik asit eksikliği de depresyona neden olabileceğinden, fasulye (iyi bir folik asit kaynağı) ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. 

6-Kırmızı et, yumurta, tavuk, hindi

Pandemide Beslenme

Triptofan, serotonin hormonunun (mutluluk hormonu olarak adlandırılır) salgılanmasında rol oynar ve dışarıdan alınması gereken temel bir amino asittir.

Bu protein, kırmızı et, yumurta ve tavuk gibi hayvansal gıdalarda bol miktarda bulunur. Bu anlamda sabahları bir yumurta yemek ve kırmızı et veya hindi gibi bir yemekte protein kaynağı seçmek ruh halinizi iyileştirebilir.

7-Muz 

Pandemide Beslenme

Muzlar ayrıca, serotonin salgılanmasında rol oynayan yüksek bir triptofan içeriğine sahiptir. Şeker hastalığınız veya böbrek hastalığınız yoksa günde 1 küçük muz yemek rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Makaleden Başlıklar

8-Yağlı tohumlar

Ceviz, badem, kaju fıstığı ve fındık gibi yiyeceklerin tümü sağlıklı yağlar ve proteinler içerir. Triptofan, bu besinlerde yüksek olan serotonin salgılanmasında rol oynar.

Hangi miktarın ruh halini etkilediği net olarak bilinmemekle birlikte, bu yüksek kalorili yiyecekleri (3 ceviz veya 8-10 çiğ badem / fındık gibi) yemek faydalıdır.

9-Yulaf 

Araştırmalar, kahvaltıda lif tüketen insanların daha fazla enerjiye ve daha iyi bir ruh haline sahip olduğunu göstermiştir. Yulaf ezmesinin yüksek lif içeriği nedeniyle kan şekeri dalgalanmalarını ve buna bağlı ruh hali değişikliklerini önleyebilir. Ayrıca B vitaminleri ve folik asit içeriği iyi bir ruh hali oluşumuna katkıda bulunur.

10-Kahve

Pandemide Beslenme

Kahve, dopamin ve norepinefrinin etkilerini iyileştirebilir, böylece insanların ruh halini iyileştirebilir. Aynı etki hem kafeinli hem de kafeinsiz kahvede görülebilir. Kahvede bulunan fenolik bileşiklerin ruh halini iyileştirdiği düşünülmektedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.