Pandemide Çocuklarda Depresyon

0 2

Pandemi yaşanırken çocuk depresyonu ve dijital bağımlılık artmaya başladı

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs (COVID-19) salgını, birçok nedenden dolayı çocukları olumsuz etkilemiştir. Çocuk ve ergen psikiyatristi Dr. Rümeysa Alaca, özellikle çocuğun akranlarıyla ilişkisini kaybetmesi ve neredeyse her şeyin çevrimiçi bir ilişkiye dönüşmesi durumunda ebeveynlerin büyük sorumlulukları olduğunu söyledi.

Pandemide Çocuklarda Depresyon

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı Dr. Rümeysa Alaca, “Okula giden çocuklar sadece eğitim görmüş gibi görülmemelidir. Okul, çocukların günlerini planlamalarına, sohbet etmelerine, oyun oynamalarına, her anlamda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan bir yerdir. Sosyal aktiviteler ve fiziksel egzersiz de onlara ailelerinden uzak durma ve ebeveynlerini özleme fırsatları sağlar”.

Çocukların teknoloji ile geçirdikleri vakit ailenin izni dahilinde olmalı

Dr. Rümeysa Alaca, çocukların teknolojiye harcadıkları zamanın ailenin kontrolünde olması gerektiğini vurguladı. Çocukları uzun süre ekran karşısında oturmanın fiziksel ve psikolojik zararlarından korumaları gerektiğini de belirtti. Teknolojiye çok zaman harcamak yerine hikaye okuma, yazı ve kart oyunları, dolap düzeni, el işi aktiviteler, dans, küçük tiyatro gösterileri planlama, sessiz filmler, taklitler ve resimler gibi aktiviteler planlayabilirsiniz.

Çocuklar dışarıda da vakit geçirmeli

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanları, pandeminin ilk evresine kıyasla hastalığın seyri arttıkça çocuklarda depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, iletişim sorunları ve dijital bağımlılığın artacağına dikkat çekti. Rümeysa Alaca, “Çocukları pandeminin olumsuz manevi etkisinden korumak için velilerin geleceğe umutlu olması çok önemli. Online okul programına uyum sağlarken çocukların da harcama yapması gerektiği unutulmamalıdır. Dışarıda zaman geçiriyorlar. ”Evde kalış süreleri uzadıkça çocuklar evden çıkmak istemeyebilir. Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri için günlük aktiviteler geliştirmek ve onları dışarı çıkmaya teşvik etmek önemlidir”.

Pandemide Çocuklarda Depresyon

Pandemi sürecinde virüsün bulaşmasını engellemek amacıyla vatandaşlar evde kendini izole etti, iş hayatı eve taşındı, okullarda da uzaktan eğitime geçildi. Bu süreçte tablet, bilgisayar, telefon ve televizyon ekranı karşısında geçirilen süre de arttı.

Özellikle online ders dışı saatlerde bu aygıtlarda geçirilen zamanın artmasıyla çocuklarda ve ergenlerde dijital bağımlılığın yaygınlaştığını ifade eden Avrasya Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Tevfik Fikret Karahan, ebeveynleri uyardı.

Çocuklarda asosyal eğilimler artmaya başladı

Dijital obje veya nesnelerden uzaklaşınca yoksunluk belirtilerinin ortaya çıktığını anlatan Karahan, şöyle konuştu: “Bu yoksunluk uyuşturucu bağımlılarının gösterdiği tepkilere de benziyor. Sinirlilik, öfke, uyku uyuyamama, uykuya dalmada güçlük çekme, evde anne ve babayla tartışma, anksiyetenin yükselmesi gibi durumlar ortaya çıkıyor. Ayrıca depresyon, dikkat eksikliği, hiperaktivite, yeme bozukluğu gibi birçok psikolojik durumunu da tetikliyor. Asosyal eğilimler de çocuklarda bir hayli artmaya başladı. Bu durum ayrıca obezite, karaciğerde yağlanma, metabolik sendrom ve diyabet gibi fiziksel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Tüm bu problemlere karşı anne ve babalar mutlaka evde olumlu tarzda model olmalıdır. Anne ve baba olarak elimizden telefonu, tableti bırakacağız. Telefon, tablet ve bilgisayara da erişimi zorlaştırmak gerekiyor. Çocukların odalarında tablet, bilgisayar, telefon ve televizyon asla bulundurulmamalı. Anne ve babalar, ders dışı zamanlarda çocuklarıyla oyun zamanları yaratmalıdır. Hobiler üzerinde yoğunlaşmalıyız, en çok müzik ve dansı öneriyorum”.

Pandemide Çocuklarda Depresyon

Çığ gibi büyümeye devam ediyor

Pandeminin en çok çocukları ve ergenleri etkilediğini ifade eden Karahan, “Online ders saatlerinde ev içindeler, televizyon, tablet, bilgisayar veya telefonda geçirilen süre de arttı. İlk ve ortaokul çocuklarında dijital bağımlılık ciddi şekilde arttı, çığ gibi büyümeye de devam ediyor. Dijital bağımlılık tıpkı bir uyuşturucu bağımlılığı gibi yetişen tüm nesilleri tehdit ediyor. Dijital bağımlılıkla birlikte çocuklar ve ergenler, günlük yaşantının sorumluluklarından ve gerçeklerinden uzaklaşarak, telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon karşısında daha çok zaman geçiriyor. Dolayısıyla günlük yaşamdan bir kopuş oluyor” diye konuştu.

Bilgisayarda vakit geçirmelerine izin vermiyoruz

Pandemi nedeniyle şartların çok zorlaştığını belirten Pınar Baytuğa, “Çocuklarımız, sürekli online dersteler. Benin kızım da 8`inci sınıfa gidiyor. Eğer derse katılmazlarsa notları kırılıyor. Çocuklar, neredeyse günün yarısını bilgisayarın başında geçirmek zorundalar. Online ders dışında telefon veya bilgisayarda vakit geçirmelerine izin vermiyoruz. Bizde öyle bir durum yok. Online ders, çocukları masa başına bağladı, dışarı da çıkamıyorlar” diye konuştu.

Dijital bağımlılık kaçınılmaz gibi

Online dersten sonra bilgisayar ve telefonda 4 saat vakit geçirdiğini söyleyen Yiğit Günaydın, “Dersler bittikten sonra bir saat falan dinleniyorum. Daha sonra boş zamanlarımda bilgisayar ve telefona yöneliyorum. Her şey bilgisayar üzerinde olmaya başladı, dijital bağımlılık da kaçınılmaz gibi görünüyor. Bunun önüne geçmek için okulların açılması lazım. Ben dijital bağımlı değilim ama olanlar var” dedi.

Pandemide Çocuklarda Depresyon

Belki çoktan dijital bağımlı oldum, haberim yok

Online derslerden sonra arkadaşlarıyla sosyal medya üzerinden sohbet ettiğini ve oyun oynadığını anlatan Murathan Ordulu, “Gün boyu oyun oynuyorum, sıkıntı burada. Bunun zararıma da olduğunu biliyorum ama bir süre sonra insan bırakmak istemiyor. Bu durum da bağımlılık olarak biliniyor. İstesem belki bırakabilirim ve başka aktiviteler yapabilirim ama insan kendine hakim olamıyor. Okulların açılması gerekiyor. Gün içinde bilgisayarda geçirdiğim süre değişiyor, bazen sabahtan akşama kadar oyun oynuyorum bazen oyun oynamayıp sohbet ediyorum bazen de hiç zaman geçirmiyorum. Belki çoktan dijital bağımlı oldum, haberimiz yok” diye konuştu.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.