Parasız Nasıl Yaşanır?

0 5

Gelirsiz, parasız nasıl yaşanır? Yaşamak, kültürel başarı ve duygularınıza anlayışımıza çoğuna aykırı düşer, ancak zamanla daha fazla kişinin tercih etmeye başladığı bir seçimdir. Parasız yaşamak, parasal kaygılardan kaynaklanan siniri azaltmanın yanı sıra, çevresel etkini düşürmek, sahip olduklarına karşı anlayışını ve verimini artırmak ve daha doğru bir yaşam sürmene yardımcı olmak gibi çok olası kaynak sunar.

Harcamalarını kısmayı dene. Para harcamadan hayatını yönlendirmek hayatını değiştiren bir deneyimdir, özellikle de arkadaşlarınla ya da ailenle  yaşıyorsan ve/veya onlara destek oluyorsan. parasız hayatın sana göre olup olmadığını görmek için bir başlangıç yapıp bir ay veya bir yıl boyunca para harcamadan yaşamını sürdürmene yardımcı olabilir. Günlük yaşamında giderleririni kısmanın çok yolu vardır ve tamamen parasız yaşamaya karar vermesen bile, bu taktikler  nakitte  tasarruf etmene yardımcı olacaktır.

Parasız Nasıl Yaşanır?

  • İşe gitmek içinbisiklete binmenin veya yürümenin mümkün olduğu bir bölgede yaşamını sürdürüyorsan kendi gücünle yürümeyi seçerek hergün işe gitmek için trafiğe girmekten ve giderelerden (, geçiş ücretleri,benzin park, araç bakımı) kurtulabilirsin. Ayrıca bu, formunu korumak için cok iyidir.
  • 5 gün herhangi bir içecek almadan idare etmeyi dene. Yemek yapmak için sadece evinizde  ve dolabınızda bulunan yiyecekleri kullan. Elinde bulunan yiyeceklerden ekmek yapmana yardımcı olacak birçok internet sitesi mevcut.
  • Stres atmak için dışarı çıkmayı seviyorsan bölgendeki parasız eğlenceleri bul. Bazı gazetelerinsosyal sitelerinde genellikle ücretsiz etkinlikler bulunur. Halk kütüphanelerinde kitaplara ve ücretsiz sosyal alana ek olarak, genellikle ücretsiz kullanabileceğin diziler   Yürüyüşe çıkmak veya akşam kuzenlerinle veya kardeşlerinle oyun oynayarak geçirmek her zaman ücretsizdir.
  • moneyless.org, nakitsiz bir varoluşu sürdürmek için yararlı çevrim içi bir sitedir.


Ailenin ihtiyaçlarını incele.
 Nakitsiz yaşamak ailesi olan bir kişiye karşı bekârlar için daha kolay olabilir . parasız yaşamak büyük bir şey olduğu için, gerekli  ihtiyaçlarını nakitsiz de geçirebilmek kendine güvenmek gerekir.

  • Örneğin, senin veya bir aile üyesi için sürekli ilaç veya tibbi araç gerekiyorsa nakitsiz yaşamak senin için iyi bir şey olmayabilir.
  • Çok soğuk veya çok sıcak olan aşırı bir bölgede yaşamını sürdürüyorsan biraz sıcaklık kontrolü olmadan yaşamını sürdürebilmek güvenli olmayabilir. Bu, özellikle ailende sıcağa ve soğuğa bağlı hastalıklara ve ölümlere daha yatkın olan küçük çocuklar veya yaşlılar varsa geçerlidir.

Parasız Nasıl Yaşanır?


Başkalarının deneyimlerini oku.
 İster parasız yaşayan Alman Heidemarie Schwermer gibi göçer bir hayat tarzına, ister tamamen şehirden uzak bir dağda yaşamını sürdüren  Daniel Suelo gibi yaşamaya meraklı ol, başkaları için nakitsiz yaşama deneyiminin nasıl olduğunu araştırmak , karşı durmaya  hazır olup olmamasına karar vermene yardımcı olur.

  • 2012 yılına ait Living Without Money(Parasız Yaşamak) adlı belgesel filmi
  • Mark Sundeen’in yazdığı The Man Who Quit Money(Parayı Bırakan Adam), 14 yılı aşkın süredir parasız yaşayan Daniel Suelo’nun biyografisidir
  • , 1990’lardan beri parasız yaşayan Alman Heidemarie Schwermer’ın hayatını belgeliyor.


Neye yatırım yapman gerektiğini araştır.
meyve bahçeleri, rüzgar enerjisi şebekeleri, kompost tuvaletleri ve su kaynakları gibi para harcamadan hayatı kolaylaştıran bazı şeyler için çok önceden yatırım yapmak gerekir. Faturalarının  bir çoğunu azaltmanın, bazen ortadan kaldırmanın giderleri azaltmaya yardımcı olur, ancak bir gecede gerçekleşmeyebilir.

  • Kentsel bir bölgede yaşıyorsan ve/veya kirada oturuyorsan bunlardan bazıları için seçeneklerin azalabilir. Senin için neyin mümkün olduğunu anlamak için biraz araştırma yapmalısın.

Bazı masrafların her zaman gerekli olabileceğini anla. Örneğin, raporlu  ilaçlara ihtiyaç duyuyorsan bunun için nakit  harcamayı kendi kendine bırakmamalısın; herhangi bir ilacı bırakmadan önce bir doktorla görüşüp kararlaştırılmalıdır. Yatırımını arsanı evini  satamıyorsan veya satmayı istemiyorsan haciz ve boşaltmayı önlemek için borcunu ödemelerine devam etmen gerekecektir.


Teknolojiden uzakta yaşa.
 Güneş, rüzgâr veya diğer doğal enerjilerle çalışan bir yaşam alanı bul veya inşa et. Su için doğal kaynak suyu kullan. Bir doğal tuvaleti kur: Bu şekilde insan gübresini kullanabilecegin sebze bahçeleri kur. Bir mobil ev ve ya karavan da kullanabilirsin. “Kara gemileri”, inşaa aracı  olarak eski araba tekerleklerini ve plastik şişe gibi kullanan doğaya zarar vermeyen atık ürünleri kullanmak için, ucuz meskenlerdir. Bu araç gereçleri genellikle ücretsiz veya çok ucuza bulabilirsiniz ve genellikle karşılığında yapabileceğiniz bir işle de takas edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.