Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

0 10

Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Pireler gözle görülmesi zor olan minik rahatsız edici canlılardır. İnsan vücuduna tutunup ısırarak beslenirler ve bu ısırma anında vücuda ağızlarında bulunan bir salgıyı aktarırlar. Bundan dolayı pirenin ısırdığı bölgede kaşıntı meydana gelmektedir. Hassas bir cilt yapısına sahip olan insanlar da bu reaksiyon kaşıntıdan daha fazla olabilmektedir. Pire ısırığının rahatsız edici sürecini minimuma indirebilmek için yapılabilecek şeyler elbette vardır.

 

Pire Isırığına Ne İyi Gelir?

Pire ısırığı gerekli tedbirler ile daha hızlı bir sürede geçmektedir. Bu süre 4 ila 9 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Kişinin pire ısırığı olan bölgeyi kaşıması iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Eğer ısırılan bölgeyi kaşımazsa pire ısırığının rahatsız ediciliği bir iki gün içerisinde azalma gösterecektir. Isırma yoğunluğuna bağlı olarak da kaşıntının geçme süresi azalıp artabilmektedir. Pire ısırığının kaşıntısına dayanmak zor olduğundan dolayı hiç kaşımadan en kısa sürede iyileşmesini beklemek pek mümkün değildir. Pire ısırması durumunda hekime danışarak pire ısırığına iyi gelebilecek kremler kullanılabilir. Bazı aromaterapik yağlarda pire ısırığının geçme sürecinde yardımcı olacaktır.

 

Pire Isırığı Nasıl Geçer

-Pire ısırdığı zaman ilk yapılması gereken şey ısırığın olduğu bölgeyi sabun ve su ile güzelce yıkamaktır.

-Sonrasında buz uygulaması yaparak bölgenin rahatlamasını sağlanabilir veya kolonya ile silerek kaşıntının azalması sağlanabilir.

-Tedavi esnasın da kaşıntının azalması için bazı bitkisel yağlardan destek almakta kaşıntının verdiği rahatsızlığı azaltacaktır. Çay ağacı, lavanta, biberiye ve sedir yağı pire ısırığı olan bölgeye az miktarda uygulanarak kaşıntı azaltılabilmektedir.

-Limon suyu da pire ısırığında büyük bir yardımcıdır. Kaşıntıyı azaltıp pire ışığının yol açtığı kabarıklıkların inmesini sağlar. Ayrıca limon suyu pire ısırığından kaynaklanan enfeksiyonların da oluşmasını engeller.

-Sarımsak veya sarımsak yağı da pire ısırığına iyi geldiği bilinen bir diğer maddedir.

-Hekiminize danışarak alacağınız pire ısırığına karşı etkili kremlerde sıkıntının geçmesinde yardımcı olacaktır.

 

 

Unutmayın ki pireler temiz ve hijyenik ortamı sevmezler. En başında pire sorunu ile karşılaşmamak için yaşam alanlarınızı düzenli olarak temizlemeli ve eğer evinize pire bulaşmışsa en kısa sürede ilaçlatarak tamamen bir çözüm üretme yoluna başvurmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.