Rustik Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır?

0 5

Rustik Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır? Günümüz hayatında ev satın alan veya tadilat yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Evini en güzel şekilde dekore etmek isteyenler, kendilerine hitap eden bir dekorasyon tarzını seçecekler. Bazı insanlar kendilerini dekore etse de, bazıları profesyonel iç mimarları tercih ediyor. Her gün yeni süslemeler ortaya çıkıyor. Genellikle sade ve modern dekorasyonları tercih ederler. Bu moda ve modaya uygun stiller göze hoş geliyor. Peki antika süslemeler nasıl yapılır?

Rustik Dekorasyon Modelleri

Pek çok dekorasyon türü var. Herkesin kendi tarzına göre seçeceği dekorasyon türü evinizin modern görünmesini sağlayacaktır.

Klasik dekorasyon

Barok dekorasyon

Avangart dekorasyon

Basit dekorasyon

İskandinav tarzı dekorasyon

Modern dekorasyon

Antik dekorasyon

 

Bunlar en çok tercih edilen dekorasyon seçenekleridir. Klasik dekorasyon, daha geleneksel olan tamamen klasik eserlerden oluşmaktadır. Barok süsleme, klasik eserlerin daha süslü bir tasarımıdır. Sarayda olma hissi veriyor. Avangart, modaya uygun mobilya ve renkleri kullanan bir tarzdır. Sade dekorasyonda olabildiğince az yer kaplayan eşyalar ve göze hoş gelen küçük detaylar kullanılmıştır. Öte yandan İskandinav tarzı, İskandinav ülkeleri gibi havalı bir tarz.

Beyaz ve ahşabın mükemmel uyumu ortaya çıktı. Günümüzde modern dekorasyon çok yaygındır. İnsanların zevklerine göre en modern eserleri seçin. Rustik dekorasyonda çoğu ahşap obje ve doğal yaşama benzer parçalar öne çıkıyor. Country tarzı çok yaygın olmadığından, bazı insanlar country tarzı dekorasyonların nasıl yapıldığını bilmiyorlar. Doğal ve pürüzlü kısımlardan oluşan bir bezeme oluşturmak çok da zor değil.

Rustik Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Rustik Dekorasyon Parçaları

Bu tarz, işlenmemiş ahşap blokları ve tamamen doğal görünen renkleri tercih eder. Bahsi geçen kır dekorasyon sürecinde mobilyalar yıpranmış gibi boyanmıştır. Antika dekoratif mobilyalar gayet iyi;

 

İşlenmemiş ahşap masalar, sandalyeler ve sehpalar

Tam boy ahşap ayna ve fotoğraf çerçevesi

Ahşap tonlu mobilya

Renkli boyalı ahşap nesneler

Eski halı

Ahşap mutfak dolabı

Nostalji

Rustik Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Bu rustik süslemeler nasıl yapılır? Bu soruyu soran kişiye iyi bir cevap olabilir. Bu eserler rustik dekorasyona hakimdir. Genellikle daha doğal, işlenmemiş ahşap kullanılır. Biraz kaba ama doğru kullanılırsa harika bir stil gösterecek.

 

Banyoda veya mutfakta kullanmak istediğinizde beyaz talaş kullanarak country tarzını modern tarzla birleştirebilirsiniz. Bu stili kullanmak isteyenler mutlaka 2019 country tarzı kataloğa göz atmalıdır.

Rustik Dekorasyon Aksesuarları

Zarif bir şekilde dekore edilmiş bir eve başka aksesuarlar eklemek istiyorsanız kütük parçaları kullanmalısınız. Ağaç şeklindeki avize, ahşap abajur insana oldukça nostaljik bir his verecektir. Lambanız halat veya zincirlerle tavana asılırsa bu stile mükemmel uyum sağlar.

Rustik Dekorasyon Nedir Nasıl Yapılır?

Yatağın başına ağaç kütüğü şeklinde bir komodin koyabilirsiniz. İsterseniz daha küçük bir seçenek de seçebilirsiniz. Ayrıca ahşap bir duvar saati veya çalar saat de kullanabilirsiniz. Ahşap çerçeveler tercih etmelisiniz. Kır evi tarzında kendine özgü bir dekorasyon arıyorsanız 2020 yılında popüler hale gelecek olan evin belirli köşelerinde ahşap şamdanlar kullanabilirsiniz.

Rustik Dekorasyon Renkleri

Rustik dekorasyonlarda düz renkler kullanmalısınız. Rustik tarz gibi süslü modern renkler yerine daha doğal renkler kullanmalısınız. Bu renkler bej, gri, beyaz, kahverengi tonları, süt beyazı ve siyah olabilir. Ayrıca kullanmak isterseniz yıpranmış görünen koyu yeşil, kırmızı, sarı ve mavinin tonlarını da kullanabilirsiniz.

Rustik Tarzda Perdeler

Antika perdeler, country tarzı evinize çok uygundur. Bu perdeler korniş yerine rustik borular üzerine yapıştırılır. Mobilyaya göre rengi seçmelisiniz. Tüm bunları seçerken antika dekorasyon bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız.

Rustik Dekorasyon Tarz Salonlar

Yaşam alanlarından biri olan salonlar, rustik tarz dekorasyonun kolaylıkla uygulanabileceği alanlardır. Rustik tarz salonlar oluşturmak istiyorsanız bütçenizi çok fazla zorlamadan bu tarzı yansıtabilirsiniz. Yer döşemelerinde ağaç izli ürünler kullanmak bu tarz dekorasyon için önem taşımaktadır. Düz yer döşemeleri veya parkeler rustik tarz etkisini azaltır. Yer döşemesini bu tarzla uyumlu hale getirdikten sonra salon koltuk takımlarınızı sade renklerden seçebilirsiniz. Toprak tonları, bej ve krem renklerinden oluşan koltuk takımları ağaç izli parkeleriniz ile uyum sağlayacaktır.

Rustik tarz salonlar için parlak renkler, karışık desenler ve kontrast renkler uygun değildir. Salonunuzu bu tarzı kullanarak dekore etmek istiyorsanız mat ve soft renkleri tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer ayrı bir yemek odanız yok ise salon içerisinde uygun bir alanda konumlandıracağınız yemek masanız da bu tarza uygun olarak ahşap görünümlü olmalıdır. Aynı şekilde yemek odası takımlarının diğer parçaları da ahşap görünümü yansıtmalıdır.

Alternatif olarak, ahşap görünümlü salon koltuk takımlarınızın ayak kısımların veya salonunuzda bulunan yemek odası takımınızın dolap veya çekmece kulpları koyu renk veya eskitilmiş tarzda metal olabilir. Bu detaylar salonunuzda rustik tarzı yansıtmanızı sağlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.