Sağlıklı Saçlar

0 2

Sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlayan yöntem!

Saç bakımı ve sağlığı hem erkekler hem de kadınlar için çok önemlidir. Çünkü saç aslında vücut sağlığının bir göstergesidir. Canlı, parlak ve dökülmeyen saçlar sağlıklı bir vücut demektir. Saç sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? Sağlıklı saçlara sahip olmak için nelere dikkat etmeliyim? Saç Mezoterapisi Nedir ve Ne İşe Yarar? Medikal estetik hekimi Saliha Sönmezateş önemli bilgiler paylaştı.

Günde yaklaşık 50-100 saç teli varsa, bu normaldir ve normal bir saç büyüme döngüsünün beklenen sonucudur. Bazı durumlarda 50-100’den fazla saç teli dökülür ve bunun normal bir dökülme olduğunu düşünüyoruz.

Saç dökülmesine neden olan faktörler nelerdir?

Saç dökülmesini etkileyebilecek birçok faktör vardır. İlaç kullanımı, radyasyon, kemoterapi, kimyasallara maruz kalma, hormonal değişiklikler, diyet, tiroid hastalığı, anemi, vitamin eksikliği, cilt hastalığı, stres gibi faktörler saç büyüme döngüsünü etkileyerek kalıcı veya geçici saç dökülmesine neden olabilir.

Sağlıklı Saçlar

Saçı sık sık yıkamak doğru mu? 

Ayrıca şampuanlama sıklıkla saçı kurutur ve saçın kırılmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu nedenle saçınızı 3-4 günde bir ılık suyla yıkamak yeterlidir. Saç dökülmesi genellikle erkeklerde kalıtsaldır, çok erken başlar ve zamanla devam eder.

15 dakikalık Mezoterapi sonrası sosyal hayata hemen dönebilir. Mezoterapi aynı zamanda herhangi bir kanama, morarma ve şişliğe neden olmaz.

Sağlıklı Saçlar

Saç mezoterapisi ne şekilde uygulanır?

Ancak saç mezoterapisi ile sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün olabilir. Saç mezoterapisi yönteminde saç köklerine direkt mikro iğne uçları ile saç için gerekli olan proteinler, vitaminler, çinko gibi elementler ve daha birçok madde verilerek saçın daha sağlıklı, parlak ve canlı olması sağlanır.

Mezoterapi hangi kişilere uygulanabilir ve ne kadar süre alır?

Yapılan uygulama yüzde 90 üstü başarısı olan bir uygulamadır. Ağrısız ve acısız, yaklaşık 15 dakika süren bir işlemdir. Saç mezoterapisinin en güzel yanlarından biri de diğer yöntemlere göre çok daha hızlı sonuç alınmasıdır. Ayrıca mezoterapi yaş ve cins ayrımı yapmadan herkese uygulanabilir.

15 dakikalık bir zamanda uygulanabilen mezoterapi sonrasında hemen sosyal hayata geri dönülebilir. Aynı zamanda mezoterapinin herhangi bir kanama, morluk ve şişlik de oluşmaz.

Saç mezoterapisi sonrası ne olur?

Ayrıca saça mezoterapi uygulandıktan sonra saçların dökülmesi durur, daha güçlü ve parlak olur, daha hızlı uzar. Saç bakımında çok etkili bir yöntem olan saç mezoterapisi aynı zamanda saçın yağ salgılamasını da düzenleyen bir uygulamadır.

Saçı sık sık yıkamak uygun mu?

Ayrıca saçı sık sık yıkamak saçı kurutur ve kırılarak yıpranmasına neden olur. Bu nedenle saçları 3-4 günde bir ılık suyla yıkamak yeterlidir. Erkeklerde de çoğu zaman genetik olan saç dökülmesi çok erken yaşlarda başlar ve zamanla devam eder.

Sağlıklı Saçlar

Saç dökülmesine yol açan etmenler nelerdir?

Saç dökülmesini etkileyen birçok faktör vardır. İlaç kullanımı, radyasyon, kemoterapi tedavisi, kimyasallara maruz kalma, hormonal değişiklikler, beslenme şekli, tiroit hastalıkları, kansızlık, vitamin eksikliği, deri hastalıkları ve stres gibi faktörler saç büyüme döngüsünü etkilemesi ile kalıcı veya geçici saç kayıplarına neden olabilir.

Saçın parlak olması için ne yapmalı?

İpek gibi saçların pırıl pırıl parlaması hemen her kadının hayalidir. Maalesef saçımıza yaptığımız uygulamalar, havanın kiri, güneşin hasarı derken saçlarımız parıltısını göstermeye pek de fırsat bulamazlar. Eğer siz de “Saçı parlak göstermek için ne yapılmalı?” diye soruyorsanız nemini koruyacak önlemler, saçı içten besleyecek beslenme değişiklikleri ve doğru saç ürünleriyle saçlarınıza ışıltısını geri verebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar

Bakım yaparken

“Parlak saçlar için ne yapmalı?” dediğinizde düzenli bakım da elbette işin bir parçasıdır. Eğer saçlarınız kuruysa duştan sonra durulanmayan bir saç kremi kullanabilirsiniz. Zeytinyağı, argan yağı, badem yağı, jojoba yağı gibi bazı doğal yağlar saçınıza parlaklık katmak için idealdir. Saçınızı kuruttuktan sonra ufak miktarlarda sürmeniz yeterli olacaktır. Uçları kırıldıysa aldırmak, güneşte şapka, havuzda bone takarak dış unsurlardan korumak, gece yatarken saçınızda kalacak bir maske yapmak (örneğin Hindistan cevizi yağı gibi) saçlarınızın istediğiniz parlaklığa erişmesini sağlar.

Kendinizi sağlıklı ve iyi hissettiğinizde yüzünüzün nasıl aydınlandığını, adeta ışıldadığınızı hatırlayın. Saçlarımız için de durum böyledir. “Saçlar nasıl parlak olur?” dediğinizde sağlığına ve nemine dikkat edin. Doğru ürünleri ve şekillendiricileri tercih ederek parıltısını koruyun. Sonrasında ise ışıl ışıl parlayan saçlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.