SD Hafıza Kartındaki Silinen Dosyalar Nasıl Geri Yüklenir?

0 4

Hafıza kartları genel olarak depolama alanı dolduğunda kullanılır. Depolama alanı dolduğunda insanlar hafıza kartına bilgilerini atarken bilerek veya bilmeyerek bazı verileri silerler. Geri o verilere ulaşmak istediklerinde bu bazen mümkün olabiliyor. Bu yazımızda sizlere hafıza kartından silinenlerin nasıl geri getirebileceğinizi anlattık.

Yedek bir depolama alanı olarak kullanılan hafıza kartlarından birçok sebepten kaynaklı olarak veriler silinebilir. Verilerin silinmesi tamamen hafıza kartından kaynaklı olarak da silinebiliyor. Silinme durumunda bazen veriler geri yüklenebilirken bazen yükleyemeyecek durumda olabiliyor. Yani sizlere anlatacağımız silinenleri geri getirme olayında direkt olarak geri gelmeme olasılığı da bulunuyor.

SD Hafıza Kartındaki Silinen Dosyalar Nasıl Geri Yüklenir?

Silinen Dosyaları Geri Getirmek İçin Hafıza Kartı Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hafıza kartında yani SD kartta silinen pek çok dosyayı veriyi uygulamalar ile geri getirebilirsiniz. Geri getirme işlemi yaparken boyutu küçük olan verilerde ücretsiz inim imkânı bulunur. Boyutu büyük olan verileri geri getirme işleminde ise belirli bir ücret ödemek gerekir. En bilindik ve en çok kullanılan silinenleri geri getirmek için kullanılan uygulama Disk Drill adlı uygulamadır. Disk drill sayesinde bir sorun olmadan silinen dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Her zaman deneyebilirsiniz sonucu görmek sizlerin elinde. Silinen dosyalar için sizler de şans verin. Belki bir değil de bütün silinen verilerinizi geri getirebilirsiniz.

SD Kart (Hafıza Kartı) Kurtarma İşlemleri:

Hafıza kartı kurtarma işlemlerini size simdi adım adım anlatacağız. Herhangi bir sıkıntı yaşamamak için mutlaka dikkatli bir şekilde uygulayınız. Biz sizlere disk drill adlı programı anlayıncaya sizler başka program ile de silinenleri geri getirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken şey elinizde bulunan bilgisayara bir yazılım yüklemek.

Yazılımın adı disk drill sd kart kurtarmadır. İndirdikten sonra giriş yaparken karşınıza çıkan ekrandan ulaşabileceğiniz verilere göre kurtarma tipini seçin. Seçtikten sonra ilerle diyerek bütün kaybolan verilerin aranmasını başlatın. Aranma sonuçlandığında çıkan verileri isterse tek tek isterseniz de hepsini birden seçerek kurtarabilirsiniz. Dosya seçiminden sonra yapılacak işlem seçilen verileri farklı bir klasöre atmaktır.

SD Hafıza Kartındaki Silinen Dosyalar Nasıl Geri Yüklenir?

Daha Detaylı Anlatım ile Hafıza Kartı Verileri Kurtarma

İlk olarak verilerinizi geri yüklemek için yapmanız gereken işlem bir program yüklemek. Disk drill bu sırada karşımıza çıkan en iyi kurtarma programıdır. Disk drill pek çok alanda veri kurtarmak için hem profesyonel hem de harici kullanım içindir. İkinci olarak yapmanız gereken işlem yüklediğiniz programı açmak. Bu esnada hafıza kartınızın takılı olduğuna mutlaka emin olun. Uygulamayı açtıktan sonra karşınıza birçok verileriniz kurtarma şekli çıkacak. Bunlardan sizlere en uygun olanını seçmelisiniz. En çok tercih edilen yöntemlerden birisi All Recovery Methodsdur.

Sonraki yapmanız gereken adım sadece tek tuşa basarak kurtarabilecek durumda olan verileriniz görmektir. Tarama işlemi uzun veya kısa sürebilir. Bu durumun tamamen veri boyutuna bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Veriler karşınıza çıkmaya başladığında artık bir sonraki adım olan seçim işlemini yapmanız gerekiyor. Karşınıza çıkan verilerden istediklerinize tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Son yapmanız gereken işlem indirmek istediğiniz yani kurtaracağınız veriyi bir başka dosyaya klasöre atmaktır. Bu işlem oldukça önemlidir. Farklı bir dosyaya atılmadığı takdirde verilerin kurtarılması pek mümkün olmuyor.

SD Hafıza Kartındaki Silinen Dosyalar Nasıl Geri Yüklenir?

Hafıza Kartı Kurtarma İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:

Farklı birçok hafıza kartından veri kurtaramaya dair uygulama vardır. Uygulamaları mutlaka araştırmalı ve ona göre indirip kullanmalısınız. En güvenilir ve en çok tercih edilen program disk drill dir. Disk drill ile birlikte kaybettiğiniz yani silinen pek çok veriye geri ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta virüs gibi kötü uygulamaları da yeniden yükleyebilmeniz mümkün haldedir. Her zaman dosyalara iyi bir şekilde incelenerek indirilmesi gerekir.  Kurtarma işlemi yapıldıktan önce veya sonra her zaman bu durumlarla karşılaşmamak için veriler birçok uygulamaya yedeklenmelidir.

 SD Kart İçindeki Dosyalar Neden Silinir?

Kullanıcı hatası olmamakla birlikte biçimlendirilmeden kaynaklanan sorunlarla bütün veriler silinebilir. Bir hata ile birlikte kullanan kişi tarafından da silinmesi oldukça kolaydır. Bilgisayardan karta bir virüs ile bütün dosyalar kolaylıkla silinebilir.  Hafıza kartının üretiminde olan yanlışlıklardan kaynaklı olarak da silinmeler meydana gelebilir. Eğer hasar almış bir hafıza kartınız varsa hasarlardan da kaynaklı olarak veri silimi oluşabilir.  Sistemsel sıkıntılardan kaynaklı olarak bazı veriler silinmese bile görüntülenmesi başarısız olabilir. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için mutlaka hem hafıza kartına yedekleme hem de başka bir aygıta yedekleme işlemi yapılmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.