Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

0 2

Günümüz teknolojisinin ortaya çıktığı anda binlerce uygulama hayatı kolaylaştırmaktadır. Bu kolaylıklardan biri, ses kayıtlarını metne dönüştürme seçeneğidir. Bu görevi yerine getirebilecek pek çok uygulama olmasına rağmen, işlevselliği açısından hala öne çıkan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalara örnek olarak Google Dokümanlar, Metne Dönüştürme ve Google Klavye verilebilir. Geçmişte iş ve eğitim alanlarında hayatı kolaylaştıran uygulamalardan biri de “konuşmadan metne” uygulaması yani “konuşmadan metne” uygulamasıydı. Zamanla bu durum değişti ve her teknik unsur gibi kayıtları metne çeviren uygulamalar çok pratik hale geldi. Bugün, ses kayıtlarını başarılı bir şekilde metne dönüştürebilen birçok uygulama var. Bu işi yapabilen uygulamalar, bizi birbirimizden ayıran bazı farklı işlevlere sahip oldukları için kendi içlerinde birkaç kategoriye ayrılırlar.

 

Ses kaydını yazıya çevirme için kullanılabilecek uygulama önerilrini öğrenelim

 • Google Keyboard
 • Just Press Record
 • Speechnotes
 • Transcribe
 • Google Dokümanlar
 • io

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Google Keyboard

 • Geliştirici: Google
 • Puanı: 4,5
 • Boyutu: Cihaza göre değişmekte

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Just Press Record (Ücretli)

Geliştirici: Open Planet Software

Puanı: 4,3

Boyutu: 8,8 MB

Google tarafından programlanan klavye aslında mobil cihazlara klavye uygulaması olarak sunulsa da ses kayıtlarının metne çevrilmesi de yeterli oluyor. Google Translate ile entegre olan Google Klavye, kayıtlardan metne 60 farklı dili aktif olarak dönüştürebilir. Aşağıdaki bağlantıyı takip ederek Google klavyeyi mobil cihazınıza indirebilirsiniz.

 

Bir ses kaydını yazıya çevirme uygulamasında olmasını isteyebileceğimiz hemen hemen her şeyi içinde barındıran Just Press Record; tek tuşla kayıt, çeviri ve cihazlar arası senkronizasyon gibi özellikler sunuyor. Şimdilik yalnızca iOS kullanıcıları için sunulmuş olan uygulamanın App Store’daki fiyatı 46.99 TL.

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Speechnotes

 • Geliştirici: WellSource
 • Puanı: 4,0
 • Boyutu: 6,6 MB

Speechnotes, uygulamanın yanı sıra güçlü özelliklerini Google’dan alan uygulamalardan biri olan web sitesinde de hizmet veriyor. Yalnızca Android cihazlar için kullanımı kolay mükemmel sesli konuşma. Uygulamanın ücretsiz sürümüne (Google’ın konuşma tanıma teknolojisi dahil) ek olarak, premium bir sürümü de vardır.

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Transcribe

 • Geliştirici: DENIVIP
 • Puanı: 4,3
 • Boyutu: 22,9 MB

Transcribe, videoyu metin ve ses kayıtları halinde düzenleyebilir ve yapay zeka teknolojisini kullanır. Diğer uygulamalar gibi, Transcribe, Google Play Store’da bulunmayan tek bir tıklama ile ses kayıtlarını metne dönüştürebilir.

Google Dokümanlar

 • Geliştirici: Google
 • Puanı: 4,3
 • Boyutu: Cihaza göre değişmekte

Google Dokümanlar’ın eğitim ve iş hayatında milyonlarca kullanıcısı vardır. Yalnızca metin hazırlığı sağlamakla kalmaz, hizmet de verebilir. Milyonlarca kullanıcının aşina olduğu Google Dokümanlar arayüzünde “ses girişi” işlevini etkinleştirerek, ses kayıtlarını metne dönüştürme işlemi başarıyla yürütülebilir.

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Dictation.io

Dictation.io’nun bir mobil uygulaması yoktur ve listemizdeki diğer uygulamalardan farklı olarak ses algılama konusunda oldukça başarılıdır. Mobil uygulama eksikliğinden kaynaklanan eksikliklere rağmen, ses kayıtlarını metne dönüştürmek için gerekli işlevleri sağlayan Dictation.io’ya bu bağlantıdan erişebilirsiniz..

İngilizce & Türkçe sesi yazıya dönüştürmeyi öğrenelim

İngilizce ses yazıya nasıl dönüştürülür ya da Türkçe ses yazıya nasıl dönüştürülür diye merak ediyorsanız sizin için bu işlemi açıklayan bir video hazırladım. Bu videoda adım adım Türkçe ve İngilizce konuşma ya da ses kayıtlarını nasıl Türkçe’ye çevirebileceğinizi gösteriyorum.

Ses Kaydını veya Söylediklerinizi Yazıya Dökün

Anlaşılmayan ses dosyasını yazıya çevirmeyi öğrenelim

Bu teknolojiyi kullanabileceğiniz türlü türlü alan var. Mesela diyelim ki İngilizce bir konuşma dinliyorsunuz ve anlamadığınız bir yer oldu. Bu durumda o ses kaydını açıp Google Docs’tan anlamadığınız kısmı yazıya dökmesini isteyebilirsiniz.

Transkript oluşturma öğrenelim

Bir başka örkek ise diyelim elinizde İngilizce bir ses kaydı var ama transkripte ihtiyacınız var. Bu durumda ses kaydını oynatıp Google Docs ile yazıya çevirebilirsiniz.

İngilizce telaffuz pratiği öğrenelim

Diğer bir kullanım alanı ise İngilizce telaffuz pratiği. Geçin bilgisayarın karşısına İngilizce konuşun. Eğer Google Docs söylediklerinizi doğru şekilde yazabiliyorsa o zaman demek ki telaffuzunuz doğru ve anlaşılır. Tebrikler.

Konuştuklarınızı yazdırmayı öğrenelim

Son olarak da konuşup Türkçe metin yazdırabilirsiniz. Mesela aklınıza gelenleri konuşup Google Docs ile Türkçe bir metne çevirebilirsiniz. Size çok vakit kazandırır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.