Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

0 2

Dünyanın en çok kullanılan ve en büyük içerik arşivlerinden birine sahip bir stok görsel platformu olan Shutterstock’tan para kazanma şansına sahipsiniz. Görsel içerik üreticisi olarak, içeriği istikrarlı bir şekilde yüklemek, içeriğinizi platforma yüklemek ve yüksek gelir elde etmek için Shutterstock pasif gelir sistemini kullanabilirsiniz.

Bilmeyenler için genel hatlarıyla özetlemek gerekirse Shutterstock bir stok fotoğraf, video ve vektör platformudur.Eylül 2020 itibariyle arşivlerinde 350 milyondan fazla içerik bulunmaktadır. Platformun amacı; amatör ve profesyonel içeriğe sahip üretici ve müşterileri ortak bir alanda toplamak ve üreticilerin ürettikleri içerikten genellikle zarar vermeden para kazanmalarını sağlamak.

Shutterstock gibi birçok farklı stok görsel içerik platformu vardır, ancak müşteriler ve üreticiler açısından Shutterstock en popüler platformlardan biridir. Görsel içerik üreticisi olarak Shutterstock’ta paylaşılan içerikten kazanç elde edebilirsiniz, ancak bu para kazanma sürecine pasif gelir deniyor çünkü az miktarda gelir içeriyor. Konuyla ilgili detaylara daha yakından bakalım.

Shutterstock’tan nasıl para kazanabiliriz? 

Adım #3: Portföyünüzü ve hesabınızı özelleştirin.

Adım #1Shutterstock içerik üreticisi hesabı açın.

Adım #2: Adres bilgilerinizi girin.

Adım #4: Platforma içerik yükleyin.

Adım #6: Para kazanmaya başlayın

Adım #5: İçeriğin incelenmesini ve onaylanmasını bekleyin.

Adım #1: Shutterstock resim video paylaşma hesabı açalım

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

https://submit.shutterstock.com adresini açtıktan sonra Üye Ol butonuna tıklayın. Üyelik sayfasında gerçek adınızı, Shutterstock platformundaki görünür adınızı, güncel e-posta adresinizi, benzersiz şifrenizi yazın ve 18 yaşından büyük olduğunuzu onaylayın. E-posta adresinize gelen onay postası ile üyelik işlemini tamamlayın.

Adım #2: Adres bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Shutterstock içerik üreticisi kayıt sürecinin ikinci adımında, mevcut adres bilgilerinizi girmelisiniz. Burada verdiğiniz bilgilerin doğru olması çok önemlidir, çünkü kazandığınız parayı aldığınızda resmi kayıt için kullanılacaktır. Adres bilgileri İngilizce girilmelidir, bu nedenle bilgileri Türkçe karakter kullanmadan yazmaya çalışın.

Adım #3: Portföyünüzü ve hesabımızı kişiselleştirelim

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Adres bilgilerini girdikten sonra, Shutterstock içerik üretici hesabınız tamamlanır. Bu platform üzerinden sizinle iletişime geçecek müşterilere güven vermek için sağ üst köşedeki menüden hesap ayarlarını ve kişisel portföylerini düzenleyebilirsiniz. Burada kişisel web sitenizi, fotoğraf çekmenin amacını, vektörün amacını, stilini ve benzeri bilgileri yazabilirsiniz..

Adım #4: Platforma resim ve ya video yükleyelim

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Bu sorunu, yani içerik yükleyerek Shutterstock’tan nasıl para kazanılacağını gerçekten çözelim. Başlık satırındaki portföy menüsünü açın ve Yükle’yi tıklayın. Yüklenen içeriğin sahip olması gereken teknik ayrıntıları göreceksiniz. Daha sonra gerekli görsel içeriği platforma sürükleyip bırakarak veya “Birden çok dosya seç” düğmesini kullanarak yükleyebilirsiniz.

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Adım #5: Para kazanmaya başlayalım

Elbette, yüklediğiniz tüm içerik hemen platformda yayınlanmayacaktır. Daha önce Shutterstock’un editörleri ve algoritmaları tarafından gerçekleştirilen bir inceleme sürecinden geçmesi gerekiyor. Herhangi bir orijinal olmayan görsel ve teknik detayı karşılamayan görseller bu incelemeden geçmeyecektir. İnceleme süresi 21 güne kadar sürebilir, ancak intihal birkaç dakika içinde keşfedilecektir.

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

İşte oldu. Üyelik işlemini tamamladıktan ve elinizdeki tüm görsel içeriği Shutterstock’a yükledikten sonra artık para kazanmaya hazırsınız. Para kazanma sürecini hızlandırmak ve insanların sizin içeriklerinizi fark etmesini sağlamak için farklı Instagram, Behance gibi farklı platformlar üzerinden tanıtım yapabilirsiniz.

Shutterstocktan para kazanma sürecini takip edelim

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Müşterilerin Shutterstock platformundaki görsel içerikleri indirmeleri ve kullanabilmeleri için farklı paketlerden oluşan ücretli abonelik sistemine geçmeleri gerekiyor. Yani Shutterstock’tan alınan ve kullanılan her ürün karşılığında platform para kazanıyor. Platform da içerik üreticilerine belirli bir oranda telif ödüyor.

Shutterstock görsel içerik üreticilerinin kazandıkları ücret oranı herkese göre değişiyor. 6 temel seviye üzerinden hesaplanan bu ücretler genel olarak satılan içeriğin %15 ile %40’ı arasında değişiyor. İndirilen içeriğinizin sayısı arttıkça, ödenen telif tutarı da aynı oranda artıyor. Yani günde 100 içeriği alınan üreticiler ile yılda 100 içeriği alınan üreticiler aynı ücreti kazanmıyorlar.

Herkesin gelir rakamları farklı olduğu için tam olarak gelir rakamlarını söylemek mümkün olmamakla birlikte stok fotoğraf işinde uzmanlaşan kişilere göre üreticiye satın alınan içeriğe göre ödeme yapılmalıdır; fiyatı 10, 25, 50 olabilir. sent veya 1 ABD doları.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.