Sokağa Çıkma Yasağı

0 1

Hangi ilde 20 yaşın altındaki gençler için sokağa çıkma yasağı var? 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kaldırılacak?

20 yaşın altındaki sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili son gelişmeler halen soruşturma altında. Kademeli olarak standartlaşma kararı ile bazı iller kısıtlamaları kaldırdı. Koronavirüs risk haritasıyla kontrol edilen Türkiye, normalleşme adımlarını atıyor. Kontrollü normalizasyonla birlikte, 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı süresi de değişti. Peki 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman ve hangi ilde kaldırılacak?

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kaldırılacak? Hangi illerde gençlere ve 20 yaşın altındaki çocuklara sokağa çıkma yasağı uygulanıyor? Aşağıdakiler, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağının son değişiklikleri ve merak uyandıran detaylarıdır.

Sokağa Çıkma Yasağı

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI KALKTI MI?

İlimizdeki düşük ve orta riskli gruplardan; 65 yaş üstü vatandaşlarımız ve 20 yaş altı küçük çocuklarımız için sokağa çıkma yasağı kaldırılacaktır. 65 yaş üstü ve 20 yaş üstü vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı 3 saatten 4 saate çıkarılacak 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız 10.00-14.00 arası, 20 yaş altı çocuk ve gençler 14.00-18.00 arası çıkabilecek. arasında.

İSTANBUL’DA 20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI DEVAM EDİYOR MU?

İstanbul yüksek riskli bir grup olduğu için 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı devam ediyor. 14-18.00 arası 20 yaş altı kişilere uygulanabilir.

Sokağa Çıkma Yasağı

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI HANGİ ŞEHİRLERDE VAR?

YÜKSEK RİSKLİ İLLER: İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ ŞEHİRLER: Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman.

20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, kısıtlamalarda ‘esneme’ açıklamalarıyla gündeme geldi. Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazında bazı kısıtlamalarda gevşeme olabileceğini duyurdu. 20 yaş altındaki vatandaşlar da kısıtlama kapsamında belirli saatlerde sokağa çıkma izninden faydalanarak dışarı çıkıyorlar. Mart ayına kısa bir süre kala yasakların esnetilmesi yönünde beklenti içinde olan vatandaşlar, bu yaş grupları için sokağa çıkma yasaklarının ne zaman sona ereceğini merak ediyor. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak? İşte, 20 yaş altı sokağa çıkma saatleri ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler.

2020’nin kasım ayından bu devam eden 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı, milyonlarca vatandaşın bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor. Bu yaş grubundaki vatandaşlar, belirlenen izin saatlerinde sokağa çıkabiliyor. İşte, 20 yaş altı sokağa çıkış saatleri ve konuya dair son gelişmeler…

Sokağa Çıkma Yasağı

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMA SAATLERİ

Tüm illerde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

20 YAŞ ALTI EBEVEYNİ İLE DIŞARI ÇIKABİLİR Mİ?

20 yaş altı gençler ve çocuklarımız 30.05.2020 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirlenen çerçeve içerisinde yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabileceklerdir.

Bazı üniversitelerde teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir. Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelemeleri amacıyla üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde özel bir belge verilecek olup, bu belgenin gerektiğinde ibrazı ile 20 yaşın altındaki öğrenciler bu yaş grubu için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

20 yaş altı profesyonel veya milli sporcular, profesyonel veya milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla sportif faaliyetleri (müsabaka, antrenman, bu amaçlarla seyahat vb.) kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacaktır.

Sokağa Çıkma Yasağı

YASAK NE ZAMAN SONA ERECEK?

Vaka sayılarında yüzde 60’a varan gerileme ve aşılama çalışmalarıyla birlikte salgın yasaklarında esneme gündeme geldi: Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebilir. Hafta sonu yasağı gündüz kaldırılabilir. Okullar ve lokantalar belli kurallarla açılabilir.

Söz konusu kısıtlamanın bir süre daha devam edeceği, olası düzenlemelerin Bakanlar Kurulu kararlarının ardından alınacağı tahmin ediliyor.

Bu hususta bilgiler geldikçe haberlerimizde yer vereceğiz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.