Tavan Dekorasyonu Örnekleri

0 5

Tavan Dekorasyonu Nasıl Üretilir?

Tavan Dekorasyonu Örnekleri evlerin, odaların ve salonların alanını veya görsel efektlerini artırmak için çeşitli tavan süslemeleri yapın. Tavan modeli denilen tavan nasıl dekore edilir? Sorunu size bu yazıda açıklayacağız. Asma tavanlarda kullanılan asma tavanlar benzersiz işlevleriyle bilinmekte olup, ihtiyaç duyulan her mekanın asma tavanlarında kullanılabilir. Tavanı dekore ederken görsel efekti ön plana çıkarmak için aydınlatma sistemini kullanabilirsiniz.

Tavan Dekorasyonu Üretimi

Tavanı süslemek için birden fazla aşama vardır. Bunları sırayla özetlersek;

 • Öncelikle tavanın dekoratif bir numunesi yapılmalıdır.
 • Tavanda sıva işi kaldırıldı.
 • Tavanın tamamen işlenmemiş beton olduğundan emin olun.
 • Seçtiğiniz tavan modeli için kalıbı hazırlayın
 • Kalıp odanın büyüklüğüne göre ızgara şeklinde hazırlanmalıdır.
 • Izgara tavana monte edilir ve üzeri alçı levha ile kaplanır.

Aynı zamanda ışıkları ve lekeleri de unutmamalı, uzman bir ekip yardımıyla çalışmalıdır. Bir elektrikçi bu konuda yardımcı olacak ve spot ışığı yerleştirmenize yardımcı olacaktır.

Tavan Dekorasyonu Örnekleri

Renkli Tavan Dekorasyonu

Asma tavan, renkli tasarımı ile evlerde ve çeşitli mekanlarda kullanılmaktadır. Tavan dekorasyonu 2020 yılında ilk tercih olacak ve hemen hemen her yerde kullanılmaya başlanacaktır. Renkli spot ve tavanların ısı yalıtımı açısından birçok avantajı vardır ve ev ısıtması için gerekli malzemelerdir. Tavan süsleme modelleri oldukça geniştir, ihtiyacınız olan tüm modelleri uygulayabilir ve ihtiyacınız olan tavana uygulayabilirsiniz. Tüm ölçümler tamamlandıktan sonra oldukça basit bir işlem olarak karşımıza çıkacaktır.

Tavan Dekorasyonlarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tavanı dekore ederken seçeceğiniz malzemeye göre dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Bu sorunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Aydınlatma sistemini kuracaksınız, alçı levha ile birlikte monte edilmelidir.
 • Duvar kuruduktan hemen sonra boyanmalıdır.
 • Asma tavan en az 4-5 cm olmalıdır.
 • Tavan en az 4-5 cm, maksimum 7-8 cm olmalıdır.
 • Sabit alçıpan paneller maksimum 30 cm aralıklarla sıkılmalıdır.

Tüm bu faktörler dikkate alınırsa asma tavanınız uzun yıllar kullanılacak ve ihtiyacınız olan uygulamaları rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Tavan Dekorasyonu Örnekleri

Tavan Dekorasyonu Aydınlatma

Uygulamaya başladığınız tavan dekorasyonunda aydınlatma çalışması çok önemlidir. Spot aydınlatmaları kullanırken tavan aydınlatmasının mekana uygun olmasına ve yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Aydınlatma için oldukça önemli olan mekanın klasik ve sportif uyumuna göre her mekanda farklı bir şekle sahip bir tavan tercih edebilirsiniz.

Aydınlatmanın ev kullanımına uygun olması ve ferah bir görünüme sahip olması, aydınlatmanın önemini daha da ortaya koymaktadır. Asma tavanın genel hatlarının keskinleştirilmesi, daha çok klasik bir ev yapısı gibi görünmesini sağlayacak ve etrafına bol ışık sağlayacaktır.

Tavan Dekorasyonu Örnekleri

Asma Tavanlarda Hususi Çizimler

Tavanın özel bir dekorasyona sahip olmasını istiyorsanız özel bir proje ile başlayıp evin büyüklüğüne göre işlem yapabilirsiniz. Tavan dekorasyonunda şık bir ortam yaratmak için özel aydınlatma tasarımı kullanabileceğinizi unutmayın. Uzman ekip ile birlikte yapacağınız asma tavan evin genel görünümünü değiştirecek, sıcak bir ortam yaratabileceksiniz. Yalıtım ve ısı yalıtımı sayesinde evde tasarruf edebilir ve kışın oda içinde gerekli sıcaklığa ulaşabilirsiniz.

Evin Ölçüsüne Göre Tercih Edilen Tavanlar

Renkli bir eviniz varsa asma tavan kalınlığı da değişiklik gösterecektir. Sonuç olarak daha şık bir görünüme sahip olacak ve ışığı objelere yansıtarak ferah bir ortam elde edebileceksiniz. Bulunduğunuz yeri değiştirmek için hemen araştırmaya başlamalısınız ve ardından size sunulan çeşitli tavan dekorasyonlarına bakarak bir karar verebilirsiniz. Her eve uyarlanabilen tavan, hala bir zarafet ve zarafet işaretidir.

Tavan Dekorasyonu Örnekleri
Tavan Dekorasyonu

Tavanınızın da Onlarla Güzelleşmeye Hakkı Var: Duvar Kâğıtları ya da Duvar Boyaları

“Duvar dekorasyonu” denildiğinde aklınıza çerçeve, tablo, ayna, raf gibi dekoratif ürünlerin yanı sıra duvar kâğıdı ve boya da geliyor. Hem duvarların temiz ve bakımlı görünmesini sağlayan hem de dekorasyona büyük katkıda bulunan duvar kâğıtları ve boyaları, artık tavanları da bol bol renklendiriyor.

Eğer duvarlarda ve tavanda duvar kâğıdından ya da boyadan yardım almak istiyorsanız uygulayabileceğiniz farklı kombinasyonlar var. Dilerseniz duvarlarınızda kullandığınız duvar kâğıdı modelini ya da boyasını tavanınızda da tercih edebilirsiniz, ama bunun çok durağan bir etki bırakabileceğini unutmamalısınız. Daha farklı ve dikkat çekici bir görsellik istiyorsanız tercihinizi, tavanda farklı bir duvar kâğıdı veya boya rengi tercih etmekten yana kullanabilirsiniz. Fakat burada, tercih ettiğiniz alternatiflerin birbiriyle uyumlu olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak duvarlarda boya kullandıysanız da tavanda duvar kâğıdı kullanma şansınız elbette bulunuyor. Bu aşamada “Alanın Şıklığını Katlayın: Duvar Kâğıdı Trendleri” yazımız, en popüler seçimleri yapabilmeniz için size rehberlik edebilir.

Tavanların Yeni Gözdesi: Parkeler ve Aynalar

Tavan dekorasyon malzemeleri elbette boya ve kâğıt ile sınırlı değil. Farklı malzemelerle oluşturulan tavan dekorasyon modelleri, yaratıcılığın izlerini taşıyor. Örneğin geçmişte sadece zemin dekorasyonuna katkı sağlayan parkeler artık hem duvarlarda hem de tavanlarda şık bir şekilde kullanılabiliyor. Parkeleri uygulamanın zor olduğunu düşünürseniz daha pratik bir yol da elbette mümkün. Tavan kaplama ürünleri arasında yer alan ahşap ya da taş görünümlü paneller size yardım etmeye hazır! Buna ek olarak tavanı tamamen ayna ile kaplama trendi de gün geçtikçe daha çok evde uygulanıyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.