TikTok’u Uygulamasını Çocuklar ve Gençler İçin Daha Güvenilir Bir Ortam Haline Getiren 7 Özellik

0 0

TikTok, gizlilik ve güvenlik özelliklerini geliştirmeyi, çocuklar ve gençler için daha güvenli bir sosyal medya platformu olmayı hedefliyor.

TikTok kullanan çocukların ebeveynleri derin nefes alabilir. Sosyal medya ağlarının yaptığı yeni güncellemeler gençler arasında oldukça popüler ve gençlere daha sağlıklı bir video paylaşım ortamı sağlıyor.

Yeni içerik, ailelerin çocuklarının hesaplarını daha iyi kontrol etmelerine, genç kullanıcılar için standart kullanım ayarlarını düzenlemelerine ve platformlardaki kısıtlamaları (yorumlar gibi) artırmalarına olanak tanıyacak.

Şimdi TikTok’u daha az korkutucu yapan faktörlere bir göz atalım: 

1- Aile Eşleşmesi özelliği

TikTok, aile eşleştirme içeriğini getirdi ve Nisan 2020’de ebeveynlerin en iyi arkadaşı oldu. Bu içerik, TikTok hesabı olan ebeveynlerin çocuklarının hesaplarıyla eşleşmesine olanak tanır.

Bu şekilde, oyun konsollarındaki kısıtlamalara benzer şekilde çocuğun hesabı için ebeveyn kontrolü sağlanabilir. Örneğin çocukların tarama süresini belirleyerek, bir günde ne kadar süre kullanabileceklerini belirleyebilirler. Aynı zamanda çocuğun kısıtlı modda neler görebileceği de belirlenebilir. Şifre belirlenmiş olduğu sürece, çocuk ayarlanan kısıtlamayı silemez.

Ebeveynler ayrıca çocuklarıyla kimlerin iletişim kurabileceğini kontrol edebilir ve doğrudan mesajlaşmayı tamamen kapatabilir.

TikTok’u Uygulamasını Çocuklar ve Gençler İçin Daha Güvenilir Bir Ortam Haline Getiren 7 Özellik

Ebeveynler için bir başka yararlı içerik, “başkalarının beni bulmasını sağla” işlevini kapatabilmenizdir. Bu adımı atmak, çocuğunuzun hesabını tanımadığı kişilerin takip edebilecekleri listeden kaldırmasına olanak tanır. Facebook tarafından önerilen arkadaşların içeriğini düşünün. Çocuklarınızı bu listeden çıkarmak, onları TikTok’ta görebilecek kişi sayısını sınırlayacaktır. Böylelikle çocuklar TikTok’ta daha güvenli bir ortam yaratabilecekler.

Aile eşleştirmesi kapsamında bir ebeveynin atması gereken ilk adım, çocuğun hesabını özel bir hesap olarak ayarlamak olmalıdır. Bu nedenle, çocukların paylaştığı videoları yalnızca onaylı takipçiler izleyebilir.

2- Aile eşleştirmesinin kapsadığı alan daha da genişledi

Yayınlandıktan birkaç ay sonra aile, eşleşen içeriğini güncellemek için “daha yararlı araçlar kullandı”.

Aile eşleştirme içeriği, ebeveynlerin çocukları tarafından yapılan telefon görüşmelerini düzenlemelerini sağlamak için geliştirilmiştir. Ebeveynler, çocuklarının içeriği, kullanıcıları, hashtag’leri ve sesleri arayıp arayamayacağını düzenleyebilir.

Aynı zamanda, çocukları tarafından paylaşılan videolara kimlerin yorum yapabileceğini de belirleyebilirler. Bu seçenek, uygulamadaki herkes, sadece arkadaşlar veya hiç kimse olarak gösterilir.

Ayrıca favori videoların içeriğini güncellemek için değişiklikler yapıldı. Ebeveynler, diğer kullanıcıların çocuklarının en sevdiği videoları izleyip izleyemeyeceğini belirleyebilir (çoğu kişi bu özelliği liste dışı yapma eğilimindedir).

3- Ödül politikasında farklılığa gidildi

Söz konusu içerik, kullanıcıların canlı yayın sırasında birbirlerine sanal hediyeler göndermesine olanak tanır. Böylelikle kullanıcılar beğendikleri içerik üreticilerini destekleyebilirler. Sanal hediye, kullanıcı hesabında sanal bir elmasa dönüştürülecektir.

Elmaslar para ile takas edilebilir. İçerik oluşturucular yeterli elmas aldıklarında PayPal veya diğer ödeme hizmetleri aracılığıyla ödeme alabilirler.

Değişiklikten önce, 13 yaşın üzerindeki tüm kullanıcılar sanal hediyeler gönderebilir ve 16 yaşın üzerindeki kullanıcılar hediye alabilir. Zamanla bu durum kötü amaçla kullanıldı ve genç kullanıcılar hediye almaya zorlanmaya başladı.

TikTok’u Uygulamasını Çocuklar ve Gençler İçin Daha Güvenilir Bir Ortam Haline Getiren 7 Özellik

British Broadcasting Corporation (BBC) tarafından yapılan bir araştırma, TikTok influencer’larının aldıkları sanal hediyeler karşılığında takipçilerine telefon numaralarını vermeye istekli olduklarını gösterdi. Pek çok genç kullanıcı bu sözle motive olmuş ve destekçilerine hediyeler göndermiş olsa da, çağrıya cevap verdiklerinde çağrılarının hiçbir zaman cevaplanmaması hayal kırıklığına uğradılar.

TikTok tarafından getirilen yeni kurallar, yalnızca 18 yaşın üzerindeki kişilerin hediye gönderip almasına ve sanal hediyeler kabul etmesine izin veriyor.

4- Genişletilmiş standart gizlilik ayarları hakkında bilgi

Video paylaşım platformu, Ocak 2021’de TikTok basın odasında yaptığı açıklamada, gençlerin mahremiyetini korumak için yeni kurallar oluşturacağını duyurdu. Yeni ortam, gençlerin yabancılara karşı güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Şimdi, 13 ile 15 yaş arasındaki tüm kullanıcılar için ayarlar standart olarak kalacaktır. Bu, videolarını yalnızca arkadaşların ve takipçilerin izleyebileceği anlamına gelir. Daha genç kullanıcılar da takipçilerini onaylamalıdır; bu nedenle, tanımadıkları birinin profillerini görüntülediğini kontrol edin.

5- Herkes seçeneği yorum ayarlarından çıkarıldı

TikTok’un getirdiği bir diğer değişiklik de not ayarlarından “Herkes” seçeneğinin kaldırılmasıdır. İnsanları bir videoya yorum yapmaları için atarken, yalnızca 13-15 yaş arası kullanıcılar “arkadaşlar” ve “hiç kimse” arasından seçim yapabilir.

TikTok, herkesin belirli bir yaş grubundaki videolara yorum yapma fırsatını ortadan kaldırır.

Varsayılan olarak, “Hesabınızı başkalarına önerin” içeriği, aynı yaş grubu için kapatılacak başka bir içerik türüdür.

6- Video indirme ayarlarında değişikliğe gidildi

Yeni kullanım politikasını duyurmadan önce, kullanıcılar çok fazla kısıtlama olmaksızın diğer gençlerin videolarını indirebilirler. Yeni TikTok ayarları ile sadece 16 yaş üstü kullanıcılar tarafından paylaşılan videolar indirilebiliyor.

Aslında standart ayarlar altında, 16-17 yaş arası kullanıcılar tarafından yüklenen videoların indirme işlevi silinecek. Bu yaştaki gençlerin, başkalarının videolarını indirebilmesi için önce ayarları kendilerinin değiştirmesi gerekir.

7- Gençler için TikTok (Şu an yalnız Amerika’da)

TikTok, genç kullanıcıların yaşları gibi davranarak TikTok’a kaydolmalarını önlemek için, kısıtlamaları olan bir çocuk sürümü sunar. Alt sürüm, hiç içeriği olmayan orijinal TikTok sürümünü temsil eder.

TikTok daha genç kullanıcılar içindir ve 13 yaş ve altı çocuklar için uygundur. Bu sürüm şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan çocuklar için mevcuttur.

“Genç kullanıcı” versiyonunda çocukların takipçileri olamaz. Video yalnızca doğrudan cihazına kaydedilir. Platformda mesaj gönderemezsiniz ve diğer kullanıcılar profillerini göremez.

Teknik olarak konuşursak, çocuklar arasında çok fazla etkileşim olmasa da, TikTok’ta yaşamanın tatmini aşağı yukarı var.

Gardınızı bırakmayın

Yeni güncellemelere göz atarken, TikTok eskisi kadar korkutucu değil. Yine de aileler uyanıklıklarını gevşetmemelidir.

Yüksek teknik becerilere sahip çocuklar, aile tarafından belirlenen kuralları kolaylıkla aşabilirler. Çocuklarının kişisel verilerine erişmek isteyen yabancılar da aynısını yapabilir. Bu nedenle çocuğunuza göz kulak olmanızda fayda var. Lütfen TikTok tarafından gönderilen “ayarlar değiştirildi” bildirimine dikkat edin.

Çocuğunuzla çevrimiçi mahremiyet ve güvenliğin önemi hakkında konuşun. Bu şekilde, belirlediğiniz ebeveyn kontrolleri konusunda daha temkinli olacaklar. Onları korumak için çok çalıştığınızı ve yapılan değişikliklerin hayatlarını daha dayanılmaz hale getirmeyi amaçlamadığını anlayacaklar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.