Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar

0 2

Türkiye’nin Lapton Satın Alma Tercihleri Araştırıldı!

IPSOS tarafından yapılan bir araştırmaya göre Türkiye dizüstü bilgisayarı tercih ederken, Türkiye Huawei ile karşımıza çıkıyor. Peki Türkiye dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkat edecek?

Bu çalışmanın sonuçları, IPSOS ve Huawei tarafından üretilen Türkiye’nin tercih ettiği dizüstü bilgisayarı kanıtladı. Araştırma şirketleri IPSOS ve Huawei tarafından yürütülen araştırmaya şu anda 16 ile 59 yaş arasındaki dizüstü bilgisayar kullanıcıları ve önümüzdeki altı ay içinde dizüstü bilgisayar satın almayı planlayanlar katıldı. Bu araştırma hakkında çok detaylı bilgiler içeren Türk dizüstü bilgisayar tercihleri ​​elde edildi.

Bilgisayar sektöründeki gelişmeler her geçen gün daha da güncel modellerle karşılaşmamıza imkan sağlıyor. Çok uzun bir zamandır, masa üstü bilgisayar modellerinin yerine geçmeyi başaran ve en çok ilgi gören teknolojilerden biri olan taşınabilir laptop ya da dizüstü bilgisayarlar sahip oldukları özelliklerle hemen birkaç adım öne çıkıyor.

Kullanıcı alışkanlıklarına uyabilen tasarımlarıyla hareket özgürlüğü sağlayan laptop modelleri hafif ve kompakt tasarımlarıyla da pek çok kişinin vazgeçemediği akıllı cihazlar arasında yer alıyor. Donanım ve yazılım özellikleri yanı sıra teknik olarak taşıdıkları avantajlarıyla da iş ve günlük yaşam için ilk tercihlerden biri oluyor.

Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar

Türkiye’nin Laptop Tercihleri Aydınlatıldı

IPSOS Huawei’nin Türkiye’deki dizüstü bilgisayar kullanıcılarının derlediği bir rapora göre, insanların üçte biri (% 34) dört yıl önce bir dizüstü bilgisayar satın aldı. 6 ay içerisinde laptop satın alan kullanıcıların oranının 8, son 3 ay içerisinde laptop satın alanların oranının ise 4 olduğu tespit edilebiliyor. Araştırmaya katılanların% 66’sının dizüstü bilgisayarlarının 2 yıldan fazla kullanıldığı belirlendi.

Dizüstü bilgisayar satın alanların çoğu, onu bir iş veya eğitim aracı olarak kullanmayı düşünse de, son 4 yıla kıyasla, kişisel belgeleri saklamak ve film izlemek için satın alma oranının önemli ölçüde düştüğü ortaya çıktı..

Geçtiğimiz 4 yılda, çalışmak veya çalışmak için dizüstü bilgisayar satın alanların oranı geçtiğimiz yıl% 68’den% 77’ye çıktı. Aynı dönemde kişisel dosyaların kaydedilmesi ve eğlenceli video içeriklerinin (film, dizi veya animasyon gibi) izlenmesine yönelik satın alma oranlarının önemli ölçüde düştüğü görülmüştür. Her iki edinim hedefi de yaklaşık% 50’den% 36’ya düştü. Oyun oynamak için dizüstü bilgisayar satın alma oranı 4 yılda değişmeyerek% 33 ile satın alma motivasyonları arasında sekizinci sırada yer aldı.

Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar

Türkiye’de laptop satın alanlar hangi hususlara dikkat etmeli?

Türkiye’de dizüstü bilgisayar almayı düşünenler için ürün kalitesi, performansı, pil ömrü ve tasarımı en önemli faktörlerdir.

Çoğu kişi ana dizüstü bilgisayarlarını en düşük fiyata satın alsa da, 1 yıl içinde dizüstü bilgisayar satın alanlar genellikle orta sınıf pazara girme eğilimindedir. 6.500 Türk Lirası’nın altında olan giriş seviyesi dizüstü bilgisayar satın alanların oranı 4 yıl içinde 74’ten 55’e düştü. Bu düşüş, orta sınıf dizüstü bilgisayar alımlarının 6.500 TL ile 9.500 TL arasında artması olarak kaydedildi. 4 yıl içinde bu segmentteki alımlar% 19’dan% 38’e yükseldi.

Fiyat ve performans her zaman marka seçiminin en popüler nedenlerinden biri olmuştur. Son 4 yıl ve 1 yıl içinde dizüstü bilgisayar satın alan kişiler arasında bu konularda önemli bir fark yoktur.

Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar

Dizüstü bilgisayar satın alma planı Türk halkına ne zaman sunulacak?

Bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünenlerin yaklaşık% 40’ı önümüzdeki 6 ay içinde bir dizüstü bilgisayar satın almayı planlıyor ve% 21’i önümüzdeki 3 ay içinde bir dizüstü bilgisayar almayı planlıyor. Bir yıl veya daha uzun süredir dizüstü bilgisayar aldığına inananların oranı% 38 iken, ne zaman yeni dizüstü bilgisayar alacaklarına henüz karar vermeyenlerin oranı% 20’dir.

Hedef kitlenin% 82’si orta sınıf veya üst düzey pazar segmentlerinde dizüstü bilgisayar satın almaktır. Yeni dizüstü bilgisayar almayı düşünenlerin% 29’u 6.500 TL ve altındaki yeni bir dizüstü bilgisayar almayı hedeflerken, 6.500 – 9.500 TL fiyat aralığındaki kişilerin% 53’ü yeni bir dizüstü bilgisayar almayı hedefliyor. İnsanların% 2’si henüz dizüstü bilgisayarların fiyat aralığına karar vermedi.

Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Laptop alırken nelere dikkat edilmeli” demeden önce yapmanız gereken bir kaç işlem var. Onları belirteyim sonra yazıya geçelim. Öncelikle bütçenizi belirleyin. Ben laptopun her donanımı için genel bir anlatım yapacağım. (yani bu bütçe için en iyi donanım bu demeyeceğim) siz de bütçenizi uygun en iyi donanımlı laptopu seçeceksiniz. İkinci olarak laptop için önemli donanımları kullanım amacına göre sınıflandıracağım. Yani yazıyı okumadan sizden alacağınız laptopun kullanım amacını belirlemenizi istiyorum. Anlatım gündelik kullanımlar için( sosyal medya, mail göndermek, film izlemek, google sörf), oyuncular(gamer laptop arayanlar) için ve profesyonel işlemler için ( tasarım, kodlama, düzenleme) ayrı ayrı yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.