Windows 10’daki ‘Bu Diske Yüklenemez’ Hatası Nasıl Çözülür?

0 4

Windows işletim sitemini yüklerken birçok uyarı ile karşı karşıya kalınabilir. Uyarılara hata da denir. Uyarılar yükleme işleminin geçersiz olduğunu belirtir. Direkt olarak ekranda belirir. Ekranda birçok uyarı bulunabilir hepsi dikkatli bir şekilde incelenmelidir.  Bu uyarılar nelerdir ve uyarı anında ne yapılması gerekir?

Windows Bu Diske Yüklenemez Uyarıları, Hataları

Windows yüklemesi yaparken pek çok uyarı ile karşı karşıya kalınır. Bu uyarılardan çoğunluğu Windows bu diske yüklenemez uyarısıdır. Bu uyarı pek çok şekilde karşımıza gelir. Her bir uyarının numaralarının farklı olması çözüm yollarının da farklı olduğuna işarettir. Belirli hatalar ve baslarındaki numaralar oluşan hatayı belirtir. Bir hata Windows yüklenemez uyarısı seçilen diskin GPT stilinde olan hatadır. İki hata Windows yüklenemez uyarısı seçilmiş olan diskteki MBR tablosu hatasıdır.

Üçüncü hata türü direkt ve tek olan Windows bu diske yüklenemez hatasıdır. Dördüncü Windows disk hatası yüklenecek olan diski bilgisayarın kaldıramayacağı ile ilgilidir. Beşinci Windows disk hatası tamamen diskin ileride bozulacağı kaldıramayacağı ile ilgilidir. Son olarak altıncı Windows bu diske yüklenemez hatası Windows’un farklı biçimlendirilip yüklenmesi gerektiğinden hata uyarısı ortaya çıkar.

Windows 10’daki ‘Bu Diske Yüklenemez’ Hatası Nasıl Çözülür?

Çözüm Yolları Nelerdir

Hata bir Windows bu diske yüklenemez uyarısı seçilen disk GPT stilinde olan hatalarda çözüm yolu

İlk olarak ekranınızı açın ve komut istemi ekranına gir yapın. Komut istemi ekranına sırayı hiçbir şekilde değiştirmeden diskpart – list disk – select disk 1- clean – convert MBR – exit yazın. Bu yazıları yazma işlemi bittikten sonra işlem tamamlanır. Sonrasında tekrardan rahat bir şekilde yüklemenizi yapın.

İkinci çözüm yolu ise bilgisayarı açın ve ekranda mause dan yararlanarak sağa tuşlayın. Açılan yani karşınıza çıkan ekrandan yönet adlı seçeneğe basın. Yönet ekranı açıldığında sayfadan disk yönetimlerini seçin GPT ile ilgili bulunan bütün verileri temizleyin. Sonra tekrar mause üstünde sağ tık yapın ve MBR diskine dönüşüm yapın. Bu işlemlerden sonra windowsu tekrardan yükleyin.

Hata iki Windows bu diske yüklenemez uyarısı seçilmiş olan diskteki MBR tablosu hatasında çözüm:

Bilgisayarı açın ve ekranda mause dan yararlanarak sağa tuşlayın. Açılan ekrandan yönet adlı seçeneğe basın. Yönet ekranı açıldığında sayfadan disk yönetimlerini seçin. MBR diskini bulduktan sonra tüm verileri temizleyin ve diske tekrar maouse ile sağ tık yaparak GPT diskine dönüştürün. İşlem sonrasında Windows işletim sistemini tekrar yükleyin.

Hata üç Windows bu dinamik olan diske yüklenemez hatasında çözüm:

Ekranınızdan komut istemi bölümünü seçin ve açın. Açılan ekrana sıra değişmeyecek şekilde diskpart – list disk – select disk N (N yerine disk numarası) – detail disk – select volume=0 – delete volume – select volume=1 – delete volüme yazınız. Diskte bulunan her şey silinene kadar bu kelimeler yazılmaya devam edilmelidir. Her şey silindikten sonra komut istemi bölümüne convert basic yazılır ve enter işareti ile işlem tamamlanır. Sonrasında sadece windowsu tekrar yüklemeniz yeterli olacaktır.

Windows 10’daki ‘Bu Diske Yüklenemez’ Hatası Nasıl Çözülür?

Hata dört Windows disk hatası yüklenecek olan diski bilgisayarın kaldıramayacağı hatası ve çözüm yolu:

İlk olarak bilgisayarınızın modelini araştırın. Verilere göre bilgisayardan BIOS açmalısınız. BIOS seçimini tamamen ilk alım haline yani fabrika ayarların geri döndürün. Fabrika ayarların döndürme işlemini yapamıyorsanız eğer BIOS u seçerek AHCI ya da IDE olarak dönüşüm sağlamalısınız. İşlem sonrası tekrar yükleme yaparak kontrol edebilirisiniz.

İkinci çözüm yolu ise bilgisayarınıza bakacak olan bir servis ile iletişime geçerek var olan disk korumasını kaldırtmaktır.

Hata beş Windows disk hatası tamamen diskin ileride bozulacağı kaldıramayacağı uyarısı ve çözümü:

Yüklemeye çalıştığınız Windows sistemini yüklemeyi bırakmalısınız. Bilgisayarda olan bütün verileriniz farklı bir alete atmalısınız. Sonrasında yapılması gereken iki yöntem bulunur. Ya bir servis ile iletişime geçip nedenini öğrenmek ve yaptırmak. İkinci yöntem de var olan diski atıp yerine yenisi almaktır.

Hata altı Windows bu diske yüklenemez hatası Windows’un farklı biçimlendirilip yüklenmesi gerektiği hatası ve çözümü:

Yapılması gereken il işlem MiniTool Partition Wizard adlı yazılım sistemini çalıştırmaktır.  Ardından açılan ekranda Windows’un nereye yükleneceği seçilir. Biçimlendirme (NFTS olmalıdır) diskin kaldırması açısından oldukça önemlidir. Tekrardan Windows uygulamasını rahatlıkla indirebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.