Yaşam Yönetimi Sırrı Nelerdir

0 0

İnsanların sağlığını bozan zorluklardan biri de kronik hastalıkların etkisidir. Kronik hastalıkların ortaya çıkması nedeniyle insanların yaşam beklentisi halen sorgulanmaktadır. Ulusal halk sağlığı merkezleri, bu zorluğun üstesinden gelmek için acil müdahale ihtiyacı konusunda endişelerini dile getirdiler. Kendi kendine yönetim, sağlıklı yaşamın ve sağlıklı yaşlanmanın anahtarıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yaşam süresi yönetimi genetik hastalıkları önlemede, ölüm oranını azaltmada ve tüm kişi için motive edici bir faktör haline gelmede önemli bir rol oynayabilir.

Yaşam Yönetimi Sırrı Nelerdir
Cambridge Sözlüğüne göre yaşam süresi, bir insan veya hayvanın hayatta kaldığı ve geliştirilebileceği süredir. Kalori azaltma, iyi beslenme, düzenli egzersiz, kilo kaybı ve sağlıklı seks gibi yaşam süresi yönetimini iyileştirmek için birçok önlem olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, sağlık hizmeti sağlayıcıları, doktorlar ve hemşireler, tedavinin hastaları iyileştirebilecek tek tıbbi prosedür olmadığını anlayabilmelidir. Yaşam süresi yönetimi, hastaların sağlığını iyileştirmek ve mümkünse kapsamlı bir onarım gerçekleştirmek için tasarlanmış genel bir süreçtir.

Yaşam süresi, özellikle bir ortamda veya belirli koşullar altında, canlı organizmaların veya fiziksel nesnelerin ortalama yaşam süresidir. İnsan yaşamına gelince, bir insanın bu dünyada yaşayabileceği zamanın ve yılların sayısının iyi bilindiğini belirtmekte fayda var. Örneğin insanlık tarihinde, normal vücut organ işlevlerine sahip 120 yaşın üzerindeki kişilerin kayıtları olmuştur. İnsanlar hayatın bir noktasında sağlığı düşünebilirler ve sağlığını önemseyenler için insanların hayatta kalması, önlenebilecek en önlenebilir hastalıklar için önleyici tedbirler konusundaki bilgi ve becerilerine bağlıdır. Belli bir durum nedeniyle normal yaşam bozulduğunda, Yaşam Yönetimi (LSM) kişinin hayatını tamamlayarak yaşamaya devam edecektir.

Yaşam Yönetimi Sırrı Nelerdir

Yaşam Döngüsü Yönetimi (LSM) çok yeni bir sağlık bakımı yeniliğidir. Amacı, özellikle yaşam aktivitelerinde kişisel asistanlarla uğraşması gereken ve sağlık sektörü ile uzun süre yeterli etkileşimi olmayan yaşlanan bireyler için daha fazla geliştirmektir. Birçok kişi, süreçlerin ve planların gerekliliği ve önemi hakkında sorular sorar. Bu, tüm insanlık için en önemli planlardan biridir, çünkü insanlığa her zaman hak ettiği saygınlığı verir.
Yaşam süresi yönetimi evde veya sağlık uzmanlarının tavsiyesi altında yapılabilir; herkes kontrolsüz bir yaşam sürdürebilecekleri konusunda iyimser olmak ister. Ancak değişmeyen bir gerçek var. Bir insan olarak vücut hastalığa eğilimlidir. Pek çok tıp bilimcisi ve doktor, insanların her an hastalığın zararlı ve ölümcül etkilerinden etkilenebileceğini bilir. Bu nedenle hayatın sorunsuz ilerleyebileceğini bilmek önemlidir.

Bununla birlikte, tıp pratisyenleri arasında, belirli bir hastalık geliri ve yaşam beklentisini tehdit ederse, “yaşam yönetimi” adı verilen bu yenilikçi yaşam süresi yöntemleri kavramının tedavi ve diğer bakım sorunlarını çözmek için kullanılabileceği açıktır. Bunların hiçbiri toplum ortamında hastalara uzman bakımı sağlamaz.

Yaşam boyu yönetim, ilacı aldıktan sonra beslenme önerileri, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin eşlik ettiği bakım türünü içerir. Genellikle belirli bir tedaviden sonra yaşamı önerilen düzeye getirmeye devam ettirmektir. Yaşam yönetiminin önemi, diyet, egzersiz ve spor beslenmesini içerebilen tıbbi olmayan yöntemlerle insan ömrünün uzatılmasını içerir.

Yaşam Yönetimi Sırrı Nelerdir

Uzun vadede, bu, sürekli kontrol ve danışmanlık hizmetleri yoluyla hastaların ölümlerini azaltmanın bir yoludur.Yöntem, belirli koşullar nedeniyle ölümden nasıl kaçınılacağını içerir. Bir kişi veya hasta ömür boyu yönetimden geçtiğinde, hastanın bağışıklığını azaltacak ilaçlar ve diğer prosedürler dahil edilecektir.

Artacak.

Yaşam Yönetimi Sırrı Nelerdir

Böylelikle hastaların hastalıkla ilgili nedenlerden dolayı erken kaybedilmeyeceği yaşam yönetimi hedefine ulaşılır. Başka bir deyişle, erken ölüm bir mil uzakta. Ayrıca, hastaları güçlü olmaya, durumu kabul etmeyi öğrenmeye ve ona göre yaşamaya ve bazı uzun süreli ilaçların yan etkilerini azaltmaya motive edebilir.

Sık tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan yaşlı hastalar için yaşam süresi yönetimi, sağlık ihtiyaçlarını karşılamanın ve yaşam süresini sağlamanın etkili ve basit bir yolu olacaktır. Hastaların hayatlarına devam etmesi hayati önem taşır ve ölümcül olduğu bilinen bazı hastalıklar vardır. Bununla birlikte, bu tür hastalara ilaç uygulandığında, yine de ölebilecekleri varsayılabilir. Açık bir hipotez, uygulamadan sonraki yaşam döngüsü yönetimi sürecinin, hastanın durumu kontrol etmesine yardımcı olacağı ve böylece beklenenden daha uzun süre aynı komplikasyonlardan muzdarip olacağıdır.
Yaşam döngüsü yönetimi sayesinde tıbbi hizmetler kolaylıkla elde edilebilir. Örneğin diyabetik hastalar için evet, tıbbi kurumlara gitmelerine izin vermek önemlidir, ancak daha sonra diyet tavsiyesi, beslenme ve psikolojik stabilite ile meşgul olacaklar; bu bakımdan hastalar erken ölemezler, ancak hastalığa tahammül edebilirler.

 

Amerikan Psikoloji Derneği’ne (AAP) göre, insanlar uzun ömürlülük hissine sahip değiller, ancak yeryüzünde barış içinde ve mutlu bir şekilde yaşayabileceklerini biliyorlar. İnsanoğlunun mümkün olan maksimum yaşam süresine göre nasıl bir yaşam sürdüreceği stratejisine daha fazla odaklanmadıkları görülebilir. İnsanları, hayatta kalmaları gereken gün sayısı üzerinde nasıl çalışacaklarını anlamaları ve yaşam sürelerini etkileyen herhangi bir eylemden sorumlu olduklarının farkına varmaları için eğitmek önemlidir.

Yaşam yönetimi ise kişinin yaşam beklentisine göre yaşamına uygulanabilen bir sağlık ve sosyal teknolojidir. Yaşam boyu yönetim, plan kapsamındaki kişilerin normal yaşamlarına devam edebilmeleri için tıbbi ekipman ve ilaçlarla desteklendiği durumlarda sağlanan tıbbi hizmetleri içerir.

HIV ile yaşayan insanlar buna iyi bir örnektir. Yaşam desteği olarak antiretroviral ilaçları kullanmaya devam ediyorlar. Elbette tek başına ilaç tedavisi bazı hastalıkları tedavi etmek için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, danışmanlık, beslenme takibi ve yaşam boyu yönetim teknikleri olarak sınıflandırılan diğer fiziksel ihtiyaçlar gibi başka yaşam tarzlarına ihtiyaç duyulacaktır. Konvansiyonel ilaç ve ilaç sağlık hizmetlerinin yanı sıra diyetisyen ve diyetisyen gibi sağlık profesyonellerinden konsültasyon ve tavsiye içeren bir tedavi bölümü de var; hastaların iyileşmesinde önemli rol oynuyorlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.